Moslimovia vo Francúzsku chcú finančnú podporu na výstavbu ďalších mešít v krajine

0
1954

Paríž 1. augusta (TASR) – Prezident Francúzskej rady pre moslimské vyznanie (CFCM) Anouar Kbibech oznámil zámer založiť novú nadáciu, ktorá by pomohla s financovaním výstavby a prevádzky mešít v krajine a prispela by tak aj k izolácii radikálov zneužívajúcich súčasný systém. Informovala o tom agentúra AP.

Kbibech dnes navrhol, aby nová nadácia získavala prostriedky z daní, platených majiteľmi potravinárskych prevádzok spĺňajúcich tradičné islamské požiadavky (halál). AP pripomína, že Francúzsko je domovom najväčšej moslimskej komunity v Európe a súčasne aj sekulárnym štátom zakazujúcim používanie štátnych peňazí na výstavbu miest pre vykonávanie bohoslužieb.

Francúzsky premiér Manuel Valls počas uplynulého víkendu deklaroval, že chce skoncovať s financovaním výstavby mešít zo zahraničia. Avizoval tiež, že Francúzsko „potrebuje zásadnú reorganizáciu a musí nájsť nový vzťah k islamu“. Valls je podľa svojho vyhlásenia pre denník Le Monde naklonený aj myšlienke, aby imámovia získavali vzdelanie „vo Francúzsku a nikde inde“. Minister vnútra Bernard Cazeneuve, ktorého portfólio zahŕňa aj náboženské záležitosti, už dostal poverenie vypracovať „nový model“ vzťahu medzi štátom a islamom. Valls vyzval na zaujatie rozhodného postoja k fundamentalistickým ideológiám. „Salafizmus nemá vo Francúzsku miesto. Tejto diskusii sa nesmieme vyhýbať. Teraz je na islame vo Francúzsku, aby zareagoval,“ povedal.

Debatu na túto tému opäť vyvolal útok dvoch moslimských fanatikov na starého kňaza, ktorý sa odohral minulý týždeň v katolíckom kostole v Normandii. Katolíci a moslimovia sa uplynulú nedeľu v katedrále v Rouene modlili spoločne na omši za zavraždeného kňaza Jacqua Hamela. Podobné pobožnosti sa konali aj v ďalších mestách Francúzska. Kbibech sa zúčastnil na omši v parížskej katedrále Notre-Dame.

Ako uviedla televízna stanica BFMTV, veriaci rôznych vierovyznaní i neveriaci sa budú môcť zísť opäť v utorok, keď sa v katedrále v Rouene bude konať pohreb kňaza zavraždeného priamo v kostole v priľahlom meste Saint-Étienne-du-Rouvray.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ