Nebojte sa prezentovať: Poradíme, ako prekonať trému

0
5819

Aj tí najlepší rečníci, ktorí pôsobia tak, že sa so schopnosťou bezchybného prejavu už narodili, možno začínali svoj prvý prejav úplne neisto, s búšiacim srdcom a roztraseným hlasom. Našťastie, tréningom sa dá všetko zvládnuť a niekedy to dokonca netrvá až tak dlho. Tu je pár osvedčených tipov, ktoré vám možno už dnes pomôžu zmierniť stres pred verejným vystúpením.

ako prekonat tremu rady a tipy

  1. Príprava je základ!

Či už vás čaká príhovor, prezentácia v práci alebo pohovor, pripravte si poznámky. Ak si ich pamätáte, nemusíte ich nutne použiť, ale vždy je to psychická podpora, keď viete, že vaše myšlienky máte zaznačené a v prípade „výpadku“ si ich môžete očami rýchlo prebehnúť.

  1. Tréning

Aby ste váš prejav vycibrili do tých najmenších detailov, priebežne trénujte. Nejde o nič náročné! Ak v strese začnete hovoriť príliš rýchlo, každý deň si prečítajte ľubovoľnú pasáž v úplne pomalom tempe, pomalšom ako je normálna rýchlosť čítania. Ak sa vám podarí „vštepiť“ si túto schopnosť, máte výhru istú. Aj keby ste v strese zrýchlili, rýchlosť by nemala byť až tak veľká, pretože vaším novým zvykom bude pomalší prejav. V prípade, že máte problém s artikuláciou, vložte si priečne do úst ceruzku. Znie to možno zvláštne, ale naozaj to pomáha. S ceruzkou v ústach opäť čítajte. Zvyknete si na výraznejšie pohyby úst, ktoré budú dobre kontrolovateľné.

  1. Generálka

Prejav máte napísaný, rýchlosť a artikuláciu doladenú, už vám chýba len generálna skúška pred vašou veľkou premiérou. Ak sa naozaj hanbíte, začnite tým, že svoj hlas nahráte na telefón a následne si ho pustíte. Jednak budete počuť chyby intonácie alebo výslovnosti, jednak prekonáte určitú bariéru trápnosti. V ďalšom kroku to odprezentujte jednému človeku, ktorému veríte. Ak nepomôže ani to, doprajte si šokovú terapiu a zvolajte celú rodinu, blízkych kolegov alebo spolužiakov. Majte pred sebou publikum aspoň piatich ľudí. Postupne si tak navyknete na pocit, že sa na vás niekto pozerá a stres opadne.

 tipy na prekonanie tremy clanok

  1. Trik politikov

Táto „finta“ je dokonca podložená vedeckými dôkazmi o tom, že priaznivo vplýva na nervové zakončenia! Všimli ste si niekedy politikov alebo iných hostí v diskusných reláciách, ktorí počas svojho vstupu majú v ruke ceruzku či pero? Niekedy ním spravia zdôrazňujúce gesto alebo ho len jednoducho majú v rukách a nenápadne sa s ním hrajú. Prečo? Keďže sa pera dotýkame bruškami prstov, kde je najviac nervových zakončení, pôsobí to upokojujúco aj na zvyšok sústavy. Nabudúce to skúste! Nielenže budete možno pôsobiť intelektuálnejšie, ale aj pohodovejšie.

  1. Nádych – výdych

Dajte si záležať aj na dychových pauzách. Nemusíte prekonávať rekordy v počte vyslovených slov na jeden nádych. Keď si doprajete viac prestávok na nadýchnutie, upokojíte sa, získate čas na prechod k ďalšej myšlienke a publikum bude mať tiež pár sekúnd času na „vstrebanie“ informácií, ktoré ste im podali.

Žiadny strach! Začiatky sú náročné, ale oplatí sa investovať nejaký ten čas do postupného zlepšovania sa.

O prekonaní trémy sme písali aj tu:

Ako zaujať pri prezentácii: Dosiahnite, aby vás každý počuval