Prečo parfémy voňajú na každom z nás odlišne

0
1251

Už sa vám stalo, že parfém, ktorý na kolegovi či priateľovi voňal takmer dokonale, sa vám absolútne nehodil? Okrem toho, že ste si povedali ,,to nie je fér“, zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo určitý parfém, ktorý milujete, nemiluje vás?

Typ pokožky

Jedným z dôležitých faktorov pokiaľ ide o odlišnosť vône, je pokožka. Váš typ pokožky závisí od mnohých prírodných a environmentálnych faktorov, čo znamená, že niektoré z nich môžete ovládať, ale iné bohužiaľ závisia od spôsobu fungovania vášho tela.

Ak máte „normálny“ typ pokožky (nie suchú alebo mastnú), pravdepodobne zistíte, že väčšina parfémov bude na koži celkom verne voňať, ale uvedomte si, že vaše pH, kolísajúce hormóny a strava môžu stále ovplyvňovať arómu počas celého mesiaca.

Rovnako ako výrobky na ochranu pokožky, vaša pokožka bude reagovať na vôňu na základe rovnováhy pH. Inými slovami, to, ako kyslá je vaša pokožka, rozhodne ako bude na vás parfém voňať.

Nezabudnite, vône sa môžu zmeniť, keď sa nastriekajú na inak voňajúce telové mlieko alebo hydratačný krém, preto je najlepšie použiť neparfumované alebo zodpovedajúce.

Ideálne je rozhodovať sa na základe obľúbených vonných zložiek. Prečítajte si, aké parfémy nájdete v ponuke a čím sa od seba líšia.

Záleží aj na prostredí

Látky okolo nás vylučujú molekuly. Keď sa dostanú do vašich nosných dierok, môžu stimulovať receptory umiestnené na čuchových senzorických neurónoch v zadnej časti nosa. Tieto neuróny posielajú správy do vášho mozgu, ktorý identifikuje zápach. Vône môžu tiež dosiahnuť zmyslové neuróny kanálom, ktorý spája hornú časť hrdla s nosom. Napríklad, keď žujete jedlo, molekuly môžu stimulovať tieto neuróny.

Teraz si musíte uvedomiť, že atmosféra vášho domova nie je rovnaká ako v obchode. Molekuly vo vzduchu v obchode v kombinácii s parfémom preto môžu vytvárať inú vôňu.

Rôzne koncentrácie

Niekedy môže byť faktorom koncentrácia olejov vo vôni. Najvyššiu koncentráciu má čistý parfém, po ktorom nasleduje parfumovaná voda, toaletná voda a kolínska voda. Preto ak nájdete vôňu, ktorá sa vám páči, budete sa chcieť uistiť, že daná koncentrácia oleja je ideálna pre vašu pokožku.