Pozor na podozrivé prieskumy na Facebooku, vylákajú peniaze

0
1376

Dávajte si pozor na aktuálne výrazne podporované kampane na Facebooku, ktoré lákajú na údajné prieskumy. Do okamžite viditeľných otázok pritom používajú veľmi lákavé témy a samozrejme, ako inak, lákajú na krásnu výhru v podobe LED televízora od Sony. Spojenie „od Sony“ evokuje, že spoločnosť Sony venovala televízor. Popis tejto reklamy dokonca hlási: „Boli ste vybraný zúčastniť sa veľkého televízneho prieskumu s cieľom preskúmať sledovacie návyky Slovenského národa“, čo je klamstvo. Nejde totiž ani o veľký prieskum, a ani ste neboli nikde vybraný. Celá reklama je len vo forme obrázku v rámci zaplatenej kampane zobrazovaná obrovskému množstvu ľudí a Facebook neumožňuje žiadnu možnosť výberu – jedine ak len cielenie reklamy na ľudí s konkrétnymi záujmami. Takže hneď dve klamstvá za sebou. Tretím je fakt, že nejde o súťaž. Nič vám však nedaruje zadarmo. Prečo?

Falošný prieskum, pozor

Platená služba cez SMS
Ide o veľmi známu službu, ktorá si už spravila v minulosti svoje meno. Pri zodpovedaní niekoľkých otázok si služba vyžiada vaše telefónne číslo. Je nevyhnutné scrollovať na spodok stránok a všimnúť si drobným písmom zaujímavé obchodné podmienky. Telefóne číslo neodporúčame zadávať a potvrdzovať účasť na tomto prieskume, keďže ide o platenú službu bez záruky skutočného fungovania SÚŤAŽ -> FÉROVÁ ŠANCA NA VÝHRU. Za závažnú vec považujeme už fakt, že sú ľudia nalákaní na zdanlivo nevinný prieskum. Ten je pritom za bežných okolností bezplatný a jediným overením je zadanie emailu. Mobilný telefón a dokonca platené SMS sú vecou, pri ktorej by mal spozornieť každý jeden účastník takéhoto zvláštneho prieskumu. V skutočnosti tento prieskum nepokladá žiadne zásadné otázky a nevykonáva žiaden náročnejší prieskum. Výsledky z veľmi strohých otázok, ktoré sú súčasťou sú skôr na smiech a nemohli by tak priniesť žiadne nové zistenie a fakty. Ďalej zaráža divná slovenčina a skladba viet, a fakt, že údajný vyhlasovateľ celej veci, spoločnosť Media market research Slovakia vlastne ani neexistuje a nikde na webe nenájdete jedinú poriadnu zmienku o tejto službe a stránke. Po kliknutí sa dostávate na stránky, kde sa už spomínajú celkom iné spoločnosti. Samozrejme zahraničné. ďalším klamstvom na už cieľovej stránke je, že údajne máte 30 sekúnd na zodpovedanie odpovedí. To je čo za prieskum? Po 22 minútach sme pokračovali v odpovedaní na tieto otázky a narazili sme na úspešný koniec. Takže 30 sekundový limit prešvihnutý o 21 a pol minúty a stále som v hre… Úžas!

Ako je možné , že to Facebook potvrdil?
Zarážajúci je aj fakt, že pri snahe spravovať mnohým firmám kampane na Facebooku, veľmi dobre vieme, že takýto obrázok je nemožné do kampane na facebooku schváliť. Facebook totiž vyžaduje jasný obrázok, kde je maximálne 30 percent jeho plochy text, viac nie. V tomto prípade ide o nekvalitný obrázok a viac plochy, ktorú tvorí oblasť s textom, ako bežne schvália. Už sme zažili, že nám kampane schválili aj s početným textom, no šlo o veľké finančné investície, ktoré si Facebook určite nenechá ujsť. Nejde teda zrejme o malú sumu, ktorá poputovala Facebooku za propagovanie tejto kampane. Ak vás kampaň uráža, prekáža vám, alebo vám vadí, stále je ju možné nahlásiť ako škodlivú, čo mnoho ľudí nespraví.

Ohradenie sa
Keďže sme sa pri odhaľovaní podvodov, zákerných praktík, klamstiev, alebo len zvláštnych aktivít podnikateľov na Slovensku často stali sami obeťami autorov týchto praktík, radi by sme sa ohradili proti akémukoľvek obvineniu z poškodenia mena. Spoločnosť, ktorú článok spomína, „Media Market Research Slovakia“ nemá meno. Tým pádom ani dobré a ani zlé. Neexistuje pod týmto názvom žiadna spoločnosť. Pokiaľ má niekto záujem prezentovať prieskum, je vhodné prezentovať ho pod skutočnou firmou. Sama si vytvára to zlé svojim jednaním a propagovaním služieb. Je však zábavné, koľko ľudí komentuje tieto platené kampane a nadáva jej prevádzkovateľom. Mnoho z nich prekuklo túto fintu a dávajú úprimné vyjadrenia do kampane. Tá včerajšia so zelenou farbou nebola ešte taká plná diskusií ako dnešná modrá. Ľudia majú podobných pokusov dosť. Prieskumom je možné nazývať len skutočný prieskum. Služba ale poskytuje veľmi nejasné a nezrozumiteľné podmienky toho, čo vlastne ponúka, za akú finálnu cenu, a neexistuje kontakt na konkrétnu osobu u nás, kam je možné zavolať ohľadom podrobností. Ďakujeme za taký prieskum. Bežnému človeku však neprinesie nič, jedine vezme. Ak si neprečíta podmienky, alebo len nie je opatrný. Nakoniec by sme radi dodali, že v žiadnom prípade neodporúčame využívať pochybné služby len na základe toho, že sa vám zobrazí ponuka pri bežnom surfovaní, alebo v emailovej schránke. Keď si však všimnete, nikde sme voči prevádzkovateľovi nijako nezaútočili a neobvinili ho z podvodu. Teda za predpokladu, že jazykový prekladač zodpovedných za túto popisovanú praktiku funguje správne. Slovenské texty v službe totiž dokazujú, že vietor fúka zo zahraničia.

Vzhľadom na iné podobné prípady v našich článkoch nás tentoraz na tento upozornili Viki a Ján (30. októbra), Martina (31. októbra)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ