Poľskí mobilní predajcovia mäsa boli na severnom Slovensku dávno známi

0
1819
Ilustračná fotografia, mäso, z pixmac.cz
Foto Pixmac.cz – Nakrájané mäso

Nedávno sa objavili informácie o zastavení podozrivej dodávky naloženej mäsom z Poľska, ktorá nemala jasný cieľ, vozidlo bolo preťažené a mäso zabalené nehygienicky a bez balení. Stalo sa tak na severovýchode Slovenska a dodávka aj s pokutou sa mala vrátiť späť. Je všetkým jasné, že sa mäso len preložilo, ešte viac zostarlo a na Slovensko sa dostalo cez iný hraničný priechod. Podobných dodávok sme mávali na našom území každý rok stovky. Desiatky z nich smerovali nie do predajní, ale medzi ľudí priamo. Pri pohľade do minulosti lovíme v pamäti a nedovoľujeme si tvrdiť, že presne táto situácia sa deje aj tento rok. No skúsenosti ľudí z dedín by hovorili aj o nasledovnom, zvláštne, že doteraz nikde nepublikovanom.

Prihraničná oblasť a pozornejší obyvatelia to poznajú
Pokiaľ nejde priamo o objednávku pre konkrétneho príjemcu, zväčša reštauráciu, alebo, spracovateľa mäsa, alebo hotel, potom sme to my, obyčajní konzumenti. Ľudia od Skalitého a Svrčinovca až po Kysucké Nové Mesto, či ľudia na východnom Slovensku o tom vedia svoje, najmä ľudia z chudobných krajov, malých obcí a s malými možnosťami zárobku. Nie je to nič nové, pretože sú tu vítaní rovnako tak, ako je u predajcov vítaný záujem miestnych. Čím chudobnejšia obec, tým väčšia bitka o cenovo veľmi výhodný nákup mäsa.

Poľské mäso z dodávky
Výborný spôsob, ako za lacné peniaze nakúpiť veľa mäsa je striehnuť na súkromných podnikateľov a vôbec neznáme neoznačené dodávky s poľskými značkami stojacimi niekde na parkovisku ponúkajúc lacné mäso. Pamätám si na letné prázdniny, keď raz na jednej autobusovej zastávke v nemenovanej hornatej obci stála biela poľská dodávka a videl som celkom tri rôzne staršie pani, ako sa prišli spýtať, či nepredávajú mäso. Tento konkrétny Poliak len odpočíval a pozeral do automapy a dôvodu otázky ohľadom mäsa vôbec nerozumel. Neviem ako tento rok, ale pominulé bolo takéto povedomie. Dodávky, ktoré sú z väčšej časti biele, nebývajú vybavené chladiarenským zariadením. Najväčší boom majú pred sviatkami a vždy si tak nájdu svojich odberateľov. Prichádzajú nečakane a neohlásene. Vyhýbajú sa parkoviskám pri reťazcoch a vo veľkých mestách, ale volia menšie obce a rušnejšie miesta. Vedia, že jeden povie druhému a príde niekoľko obyvateľov aj s taškami naraz.

Nie vždy nekvalitné, no pravidlá zanedbané
Mäso pochádzajúce z mobilného predaja a z nechladiacich boxov nebýva zlé. Mnohí takto nakupujúci si ho pochvaľujú, ba dokonca očakávajú a snažia sa vystriehnuť, kedy dorazí na budúce. V niektorých obciach na Kysuciach boli také prípady ešte v rokoch 2004 až 2008 približne 4x za rok. Niekde ani raz. Situácia v posledných a aktuálnom roku je pre tento článok neznáma. Mäso a výrobky z neho sú v ponuke takýchto predajcov v podstate bežným výrobkom, ako v našich predajniach. Nakúpiť sa tak dajú mrazené výrobky, slivkové gule, gordon blue, kuracie prsia, krky, trupy, ale aj stehná, krkovička a mnoho iného mäsa v menších častiach, pre lepšie porciovanie a predaj. Výrobky majú aj vlastné obaly s dobrou záručnou dobou, ale stále nemáte miesto nákupu a pokladničný blok v prípade reklamácie a problému. Dá sa povedať, že práve balenia vo vlastných vreckách sú najdôveryhodnejšie. Celkovo mäso nesmrdí, no badať niekoľko zanedbaní, ako skladovanie, preťaženosť auta a spôsob váženia. Môžu sa snažiť absenciu chladiaceho zariadenia riešiť hromadou ľadu a ľadových vreciek, no pre zákony to nestačí. Pri takomto predaji nečakajte pokladničný blok, aj keď už sme sa stretli s tým, že vydávajú pokladničný blok písaný perom, kde len napíšu množstvo a zaplatenú cenu. V skutočnosti bezcenný blok, určený skôr len ako informácia o zaplatenej sume a množstve mäsa pre porovnanie s inými susedkami a obecnou COOP Jednotou.

Pri predstave finančnej situácie niekde na východnom Slovensku na okraji obcí pri dome kultúry, pri obecnom ihrisku, na športových uliciach a pri kostoloch v čase odchodu z omše, každý rád siahne po dobrej príležitosti nákupu mäsa, ale aj iných potravín. Áno, sú to viaceré riziká a riziká zdravotných problémov. Miestni by vám však na tieto obavy povedali svoje, ako napríklad raz dávnejšie poznamenal Peter na tému poľského mäsa z dodávky: „Vláda sa nestará, nezaujíma, že sa tu hladuje a nie je práca. Imunita nie len Rómov, ale aj bežných chudobných je už vypracovaná a aj keby bolo mäso vadné, tak nám to nespraví nič. Lebo celý deň sa u nás je len lacné jedlo, a žalúdok nič iné ani nečaká.“ (publikovateľná úprava vyjadrenia) Pri fungovaní mäsového priemyslu to je už raz tak, že mäso, ktorému sa blíži dátum spotreby je nutné buď rýchlo predať, alebo ho vyhodiť. Škoda je v prípade vyhodenia pre menšie podniky, ale aj stredné podniky, likvidačná. Tak prečo sa nezachrániť takým jednoduchým spôsobom ako je predaj cez hranice ľuďom, ktorí sú nútení pre finančnú situáciu a náhlu dostupnosť, po tom skočiť?