Víno každý večer? Štúdia prebehla na vzorke 224 ľudí

0
3169

Dať si pohár vína každý večer môže niekto považovať za alkoholizmus alebo aspoň jeho postupný začiatok. V redakcii sme si prešli viaceré štúdie, ktoré však tvrdia opak. Pitie rozumného množstva vína každý večer výrazne ovplyvňuje vaše zdravie aj napriek tomu, že sa tam nachádza alkohol. Denník Time dokonca tvrdí, že ideálne množstvo je jeden pohár k večeri. Štúdia, ktorá si zobrala pod palec až 224 ľudí, ktorých opíjala pol roka.

50574814 - wine glass in entertaining room among sunset window background

Pitie vína každý večer prospieva zdraviu, tvrdí štúdia z Izraela

Štúdia, ktorá prebehla na univerzite Bena Guriona v Izraeli na vzorke 224 ľudí, ktorí  pred tým víno pravidelne nepili ukázala zaujímavé výsledky. Po pol roku štúdií sa vedci pozreli na ich krvné testy. Ukázalo sa, že tí, ktorí pili pravidelne červené víno mali v krvi veľmi dobrú hladinu HDL cholesterolu a hladinu toho nezdravého mali vyhovujúcu. Taktiež sa u týchto ľudí zistilo, že mali kvalitnejší spánok aj oproti ľudom, ktorí pili k večeri iba vodu.  Vaše srdce vykáže lepší zdravotný stav a riziko srdcových chorôb klesá až o 32% ak si dáte pohár vína každý večer. Podobne je na tom aj citlivosť na inzulín a nižšie riziko vzniku rakoviny.

17413186 - close-up of slender woman measuring her waist

Pomôže vám víno pri schudnutí

Iná štúdia z Kanady tvrdí, že červené víno pomáha taktiež pri chudnutí. Obsahuje totižto zlúčeninu s názvom resveratrol, ktorá má rovnaké výhody ako cvičenie.

Resveratrol je prírodný antioxidant, ktorému sa prisudzujú liečivé účinky. Prirodzene sa nachádza v rôznych druhoch rastlín, ovocia a zeleniny. Nájdeme ho okrem vína aj v arašidoch, morušiach alebo červených grapefruitoch.

Pitie jednéh poháru červeného vína každý večer teda môže vášmu zdraviu naozaj prospieť práve vďaka resveratrolu. Vyskúšajte to na sebe, no dodržte jedlo zlaté pravidlo – nerobte nič nasilu a pite víno, ktoré vám chutí 🙂

Čítajte tiež:

Chudnete? Pozor na kalórie skryté v alkohole

Signály ľudského tela: Spoznajte ich a buďte zdraví


ZDROJ: time.com/4070762/red-wine-resveratrol-diabetes/

ZANECHAŤ ODPOVEĎ