Podvodné klamstvo na zrejme neoficiálnych facebook stránkach Vila Rozborila

0
2617

Na Facebooku sa objavili slušne populárne stránky s výrazne amatérskou grafikou, ktoré prezentujú Vila Rozborila ako Anjela bez krídel. Na svedomí ich má dobrák, ktorý sa tak chcel zrejme zavďačiť, alebo jeden z tých, o akých sme už písali ako o ziskuchtivcoch, čo sú schopní klamať a zavádzať v domnienke, že na facebooku im nič nehrozí. Stránky sa prezentujú naozaj vzláštnymi materiálmi, kde však nemôže byť reč o nejakej legalite, alebo logike. Ten posledný prípad, ktorý naozaj prekvapuje svojou absurdnosťou je opäť vyvolávanie virality medzi ľuďmi a dosahovanie zdieľania obsahu na tejto stránke. Dokonca aj cenu nechutného klamstva voči ľuďom. Jeden z posledných príspevkov píše o narodeninách malého dievčatka menom Nina. Pozorné oko si všimne, že fotografia je retušovaná.

Dieťa klamstvo na Facebooku

Podvodné klamstvo
Typické amatérske stránky na facebooku bez chrbtovej kosti, bez štipky slušnosti, ale s veľkou odvahou z ľudí robiť bláznov. Fotografia dieťaťa je už na prvý pohľad veľmi pekná, pomohol jej Photoshop a drahé značkové oblečenie. Ide totiž v skutočnosti len o ukradnutú fotografiu z detskej kolekcie oblečenia Baby Graziela z kolekcie Jeseň Zima 2010/2011, pričom rovnakú fotografiu využívali aj predajcovia siete tejto značky a rôzne magazíny pre nalákanie v reklamnej kampani. To dieťa sa im po fotografickej, stajlistickej a aj grafickej stránke naozaj podarilo. Zaujímalo by nás, čo by povedali autori tejto fotografie na zneužívanie ich materiálu takou stránkou, ako je tá pre známeho moderátora. To dieťa teda určite nemá tri roky, ale dnes už možno aj šesť.

http://newsdestine76farcica.seesaa.net/archives/20130101-1.html
http://littleloungers.blogspot.sk/2010/06/free-startup-guide-from-new-york-baby.html
http://m.pinterest.com/pin/44050902577402865/  (tiež ustrihnutá reklama a kašle právnu stránku veci)

Pozor na podvodníkov
Na facebooku dochádza často k zámenám. Za oficiálne stránky sa vydávajú stránky, ktoré s danou osobou, skupinou, či organizáciou nemajú nič spoločné. Spoznáte to podľa nechutného a úplne mimotematického obsahu, ktorým sa administrátor snaží oklamať ľudí – zlákať ich k vyššej viralite, čo znamená zvýšené zdieľanie a propagácia jeho príspevkov. To v konečnom dôsledku prináša cieľovej stránke zisk. V tomto prípade naozaj pochybujeme, že ide o oficiálne stránky Vila Rozborila a stanovisko k oficialite nebudeme požadovať vzhľadom na to, že nám už minule neodpovedal na inú podvodnú stránku.

Ak niekto potrebuje dokázať, že celé stránky sú podvod…
Nechutne podvodné sú aj ďalšie fotografie na stránke. Fotografia dieťaťa s veľkými očami má byť „kamarátova dcéra“, ale ten chytrák, čo fotografiu na Facebook s týmto označením dal si nevšimol, že na fotografii je vodoznak pôvodného zdroja fotografie. Má ísť o sociálnu sieť tumblr.com, kde je fotografia už taký rok.

Klamstvo a falošné stránky Vila Rozborila

Zarážajúce je aj vyvolávanie virality spôsobom, ako je uvedený na obrázku nižšie. Fotografia zraneného dievčaťa a jeden LIKE znamená 10 kopancov. Je toto prístup skutočného Vila Rozborila? Určite nie. Ide len o snahu vyvolať u ľudí emócie, no nedajte sa oklamať.

Klamstvo a falošné stránky Vila Rozborila

Kde je pravda?
Tvár dobitého dievčatka patrí trojročnej Katie Guttridge z pred dvoch rokov (pokiaľ stále neveríte nášmu magazínu, hľadajte jej meno na Google). Nie, za toto nemôže žiaden dospelý človek ale o rok mladšia, čiže vtedy dvojročná spolužiačka v škôlke. Text, ktorý je použitý na Facebooku je teda sakramensky pomýlený a zneužíva zranené dieťa do podivného marketingu, ktorý neuznávame.

Stále nekončíme
Inou absurdnou vecou je fakt, že adminova dcéra, ktorá má byť na fotografii vo vani vôbec nie je adminova dcéra. Opäť ide o podvod, pretože fotografia je zo stránok: http://stuffpoint.com/cute-baby/image/109309/child-in-bath-with-some-toys-picture/

Klamstvo a falošné stránky Vila Rozborila

Zvláštne je, že napriek veľkému množstvu nechutných podvodných fotografií a klamstva, ktoré zo stránok sršia, sa stránky prezentujú v osobe Vila Rozborila. Fotografie môžu byť samozrejme stiahnuté z rôznych miest, ale prezentovať sa pod niekým je svojim spôsobom odcudzenie identity, vyvolávajúce nebezpečenstvo zámeny. Nie je nič jednoduchšie, ako kopírovať fotografie z iných miest a hrať na originál je vtedy hračka.

Klamstvo a falošné stránky Vila Rozborila

Ďakujeme za spoluprácu pri odhalení Norike, a pri analýze Šebovi.