Parkový cintorín? Taliansky projekt z vás po smrti spraví strom!

0
2041

parkovy cintorin

Pohrebníctvo dnes zažíva veľké problémy, ktoré je potrebné urýchlene riešiť. Príliš veľa mŕtvych a príliš málo miesta na ich pochovávanie. Momentálne sa tešia veľkej popularite najmä urny s popolom, no vieme sa z tohto bodu posunúť ďalej a spraviť niečo navyše pre životné prostredie? Kde je však budúcnosť pohrebníctva a ako sa bude pochovávať o desiatky rokov, keď budú cintoríny plné a priestor na nové jednoducho nebude? Talianska firma prišla na zaujímavé riešenie, ktoré si určite zaslúži svetovú pozornosť. Čo takto na miesto cintorínov stavať parky, ktorých je vo veľkých mestách nedostatok? Z čoho budú tieto stromy žiť? Predsa z pochovaných ľudí.

Aj tak znie motto firmy z Talianska, ktorá prišla s jedinečným konceptom pochovávania ľudí. Aj keď to môže zo začiatku znieť ako veľmi morbídna a kontroverzná téma, má niečo do seba. Firma Capsula Mudni však má jasno v tom, že chce budovať parky a nie cintoríny. Koncept spočíva v tom, že telo mŕtveho človeka uložíme do takzvanej kapsule, ktorá je alternatívou rakvy pre ľudí. Kapsula je v tvare semena stromu a telo je sem uložené podobným spôsobom, ako je dieťa uložené v maternici – schúlené v klbku.

„Budujme parky, nie cintoríny“

Toto „semeno“ alebo alternatíva rakvy je z materiálu, ktorý sa v zemi po pár mesiacoch rozloží, čiže nemá žiaden vplyv na kvalitu pôdy a neohrozuje životné prostredie. Nad kapsulu sa umiestni špeciálny kvetináč so skutočným semenom stromu, ktorý bude počas svojho rastu čerpať živiny z tela pochovaného pod ním.
parkovy cintorin
parkovy cintorin
parkovy cintorin

 

Projekt Capsula Mundi je naozaj jedinečným projektom, ktorý sľubuje menej smutných cintorínov a viac parkov na rekreáciu obyvateľov. Problémom však môže byť aj to, že niektorí z nás sa nebudú vedieť odosobniť od starých zaužívaných zvykov cintorínov sa nie každému sa musí projekt Capsula Mundi páčiť. Avšak, viete si predstaviť chodiť na cintorín namiesto sviečky a umelých vencov s dekou, na ktorú si ľahnete do tieňa stromu?

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokFilm: Čiperná jazda
Ďalší článokTip na knihu: Čarovná mapa
administrátor stránok, autor článkov o rôznych zaujímavostiach zo sveta zábavy, vedy, zistenia a akcie...