Parížske múzeum „Antoine Bourdelle“ – kameň, drevo, móda

0
907

V tichej parížskej štvrti, skrytej od turistického ruchu, neďaleko mrakodrapu Montparnasse je malé múzeum sochára Antoina Bourdelle. Na konci 19. storočia sa sochár usadil v tejto štvrti, na ulici impasse du Maine, kde si vytvoril ateliér, ktorý sa v roku 1949 stal múzeom.

Kurióznymi informáciami sú fakty, že v roku 1909 sa v Prahe konala výstava tohto sochára, jedna z jeho monumentálnych sôch sa nachádza aj na jednom z hlavných námestí v Buenos Aires.

Antoine bourdelle museum

Súčasťou múzea je malá záhrada plná zelene s vysokými impozantnými sochami. Z prednej časti záhrady pomedzi vysokými sochami sa v pozadí týči čierna budova Montparnasse.

Antoine bourdelle museum
Antoine bourdelle museum

Od marca do konca augusta 2011 priestory tohto útulného šarmantného múzea hosťujú výstavu módnej návrhárky Madame Grès (1903 – 1993), svojim vlastným menom Germaine Krebs. Návrhárka, ktorá po celý svoj život vravela, že chcela byť sochárkou a že pre ňu je to isté pracovať s látkou alebo s kameňom. Medzi kamennými sochami na drevených podstavcoch obdivujete elegantné šaty s nespočetnými faldami. Na nazberanú spodnú časť šiat sa použilo často krát aj 2 metre látky a pritom sukňová časť šiat jemne padá po bokoch, popri tele, šatom opticky objem nezväčšuje, dáva im vzhľad na prvý pohľad jednoduchý, ale na detaily zároveň nesmierne zložitý pri pohľade na perfektnú harmóniu skladov. 80 modelov šiat farebných, snehovo a smotanovo bielych, či elegantných klasických perfektne strihovo riešených kostýmov a kabátov si delí priestor so sochami Antoina Bourdella.

Antoine bourdelle museum
Antoine bourdelle museum
Antoine bourdelle museum

Perfekcia dizajnov šiat pripomína kamennú presnosť, strohé jednoduché línie dávajú jej večerným šatám kráľovskú krásu, menia ženy na antické bohyne.
Výstava je esteticky veľmi pekne riešená, módne návrhy umiestnené vo veľkej hale s monumentálnymi sochami, či farebne odvážnejšie modely v starom ponurom drevenom ateliéri sochára ešte viac zvýrazňujú dokonalosť práce Madame Grès.

Viac fotografii hľadajte na našom Facebooku.
Pripravila Maria Dopjerova-Danthine, autorka knihy Paríž – moja láska, môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ