Od 17. novembra pre deti, študentov a dôchodcov vlaky zadarmo

0
3071

Koľajnice, železničná dopravaOd 17. novembra budú môcť využívať dva milióny ľudí na Slovensku celkom zadarmo železničnú dopravu, čo je v súčasnosti jeden z najekologickejších spôsobov dopravy. Zlacniť tak môže výrazne preprava najmä mladých ľudí za štúdiom, ktorí kombinujú dopravu vlakovú a autobusovú. Zásadná zmena v doprave ako súčasť „sociálneho balíčka“ vládneho Smeru na Slovensku vstupuje do platnosti o necelý mesiac. Pre koho táto 100% zľava z cestovného bude platiť?

Bezplatné vlaky platia pre:

  • deti do 15 rokov
  • žiaci a študenti denného štúdia do 26 rokov
  • dôchodcovia / poberatelia dôchodkov podľa zákona o sociálnom poistení
  • ľudia s a nad 62 rokov

Ako využiť zľavu a ako sa registrovať?
Pred každou cestou si každý cestujúci bude musieť naďalej kúpiť lístok. Cestujúci s nárokom bezplatného cestovania si musia taktiež prísť po lístok, hoci s nulovou hodnotou. Na využívanie bezplatného cestovanie bude nutné vytvoriť si preukaz a používať ho na preukázanie nároku zľavy z cestovného. Registráciu je možné spraviť na staniciach s pokladnicou KVC, na predajných miestach cestovného (postup vysvetlí pracovníčka železníc), cez internetovú stránku www.slovakrail.sk, alebo na infolinke 18 188.

Pre ostatných v pláne zmeny
Vo vlakoch si za cestovné budete platiť v prípade ak máte viac ako 26 rokov a menej ako 62 rokov, ste študentom, ale na externom štúdiu vysokej školy. Do kategórie platičov spadajú všetci v produktívnom veku, zároveň nie študenti denného štúdia. Zľava sa týka len vlakov vo vozňoch II. triedy a to vlakov Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s. a taktiež  vlaku RegioJet na trase Bratislava – Komárno. Na tejto obľúbenej linke s prepravujú hlavne ľudia za prácou, ktorí sa vyhnú ustavične upchatým obciam Rovinka a Dunajská Lužná. Ich sa zľava bude týkať až o pár desaťročí. To už bude nepochybne situácia iná.
Zľava sa netýka IC vlakov a prípadných špeciálnych vlakov v budúcnosti, ktoré poskytujú vyšší štandard. V príprave je aj zavedenie zliav pre ľudí odchádzajúcich za prácou.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ