Občianska iniciatíva Jedenmeter.sk spája ľudí proti rasistickému psiemu zákonu

0
2425

Občianska iniciatíva - Jeden MeterRasistický zákon, ktorý zámerne nerieši priamych zodpovedných ale nezmyselne priamo konkrétnu rasu psov, nedáva spávať práve tým, voči ktorým ako jediným v realite bude. Voči úspešným poctivým chovateľom obmedzených, či zakázaných psov. Absurdné prvky samotného zákona, jeho doslova rasistické selektovanie vhodných a nevhodných plemien na základe zásadne pomýlených čísiel, respektíve nečísiel, našu redakciu už vyprovokovali k dvom reakciám. Nie sme však zďaleka jediní. Tisíce nespokojných chovateľov a ľudí vyjadrujú svoj názor na webe, na facebooku, v komentároch a aj v petícií, na ktorú sme poslali úspešne už viacerých podporovateľov protestu. Nám záleží na priamej zodpovednosti chovateľa a nie zvieraťa, ktoré je stále len vecou.

Bolo otázkou času, kedy občianska iniciatíva vezme vec do vlastných rúk a otvorene spustí online protest a následne skutočný protest proti tomu, čo predviedol minister a ďalší, zostavujúci zákon. Možno zámerne ho postavili takýmto spôsobom, aby neobmedzili policajné a záchranárske psy. Novinkou, ktorá diskutuje aj na sociálnej sieti Facebook a pomerne rýchlo naberá sympatizantov, je Jeden Meter na doméne www.jedenmeter.sk. Už desiatky, či možno stovky ľudí na facebooku zdieľajú fotografiu so šteniatkom s povrazom okolo krku. Záujem o informácie ohľadom cieľov Jedného Metra už prejavilo niekoľko zahraničných médií.

Informácie ako zbraň
Ak vláda bojuje voči verejnosti zákonmi, zabúda, že aj verejnosť môže mať svoje zbrane. Tou je pravda. Práve pravdou a reálnymi číslami je Jeden Meter vyzbrojený. Minister totiž predkladá zákon postavený na základe čísel. Nikto netuší akých. Jeden Meter totiž pozná skutočné čísla. 56,86 percent útokov je od krížencov, 16,46 percent od nemeckého ovčiaka, a nasleduje niekoľko spoločenských plemien, rotvajler, lovenský čuvač a ďalší. Pitbullteriér má na svedomí niekde na chvoste 0,37 percent pohrýznutí. To stále však hovoríme o pohrýznutí a nie o útokoch. Jeden Meter tiež upozorňuje, že celý návrh zákona bol postavený výhradne z článkov bulvárnych médií, ktoré sa veľmi radi chytajú vždy témy brutálnych útokoch bojového psa, hoci skutočnosť môže byť celkom iná, najmä ak ani samotný redaktor nepozná rozdiel medzi čivavou a newfoundlandom (ďakujeme Pluske, Novému Času a aj mienkotvorným médiám, ktoré nezaujímal dávnejšie útok vyslúžilého policajného psa, ale radi zveličujú hlúposti, ktoré sa v čase suchoty hodia na zaplnenie voľnej strany). Občiansku iniciatívu podporuje viacero slovenských klubov chovateľov a chovateľské stanice.

Hromadná pripomienka
Jeden Meter započal pred pár dňami hromadnú pripomienku, do ktorej stačilo, aby sa pripojilo 500 ľudí, no už dnes toto číslo presahuje a pripájajú sa ďalší. Každý plnoletý občan Slovenskej republiky sa tak môže do tejto pripomienky stále pripojiť. Do ulíc sa zatiaľ nevychádza, no v každom prípade sú nové informácie, ako sa môže verejnosť zapojiť do protestu a pripojiť do pripomienkového konania, na facebook stránkach Jeden Meter.

foto: jedenmeter.sk

Pripomienkovanie zákona sa rozbehlo aj v réžií samotných klubov chovateľov. Potrebných 500 pripomienok získal už Klubu molossov Slovenska a Slovenský klub Ázijských a ruských ovčiakov SKÁaRO. Pre zapojenie do pripomienkového konania a potvrdením pripomienky je nutné sa zaregistrovať na vládnom portáli, uviesť osobné údaje a potvrdiť v samotnom článku svoju pripomienku.