Neviete, čo so starým mobilom? Skúste to s výkupom

0
2086
GaudiLab / Shutterstock.com

Doslúžil váš starý mobil alebo ste si zaobstarali novší model? Potom asi premýšľate nad tým, čo spraviť s tým starým ak ho nemáte komu darovať. Jednou z možností je výkup mobilných telefónov. Každá značka má predsa ešte možnosť dostať druhú šancu, a vy získate hotovosť prakticky ihneď. 

Poďte sa spolu s nami pozrieť, ako to funguje.

Výkup mobilných telefónov

Ak máte funkčný telefón, ktorý ste jednoducho vymenili za novší a lepší model, môžete ho predať. Skúsiť to môžete na vlastnú päsť napríklad cez inzertný portál alebo sociálne siete. Predaj ale môže trvať dlhšie, navyše môžete natrafiť na špekulanta či podvodníka. Cena za ktorú mobil predáte si ale v podstate určíte vy. Druhou možnosťou je výhodný výkup mobilných telefónov.

Peniaze dostanete vlastne hneď, ale cenu určuje ten, kto ho od vás vykupuje. Máte však istotu, že peniaze dostanete hneď a mobilu sa zbavíte tým správnym spôsobom. Niekedy ani nemusíte ísť priamo do pobočky spoločnosti, ktorá telefóny vykupuje. Jednoducho pošlú kuriéra, ktorý od vás telefón prevezme a doručí im ho na dané miesto.

Ak sa chcete starého mobilu zbaviť a nový si kúpiť, niektorí predajcovia vám z ceny nového odpočítajú čiastku za výkup starého. Takúto možnosť môže ponúkať aj mobilný operátor. Značka pritom nie je dôležitá, pretože na mobilonline.sk sa dajú vykúpiť takmer všetky značky.

Čo s nefunkčným telefónom?

Pokiaľ je telefón zničený alebo nefunkčný, teda nedá sa predať, je potrebné ho ekologicky zlikvidovať. Mobilný telefón patrí medzi elektroodpad a nie je možné vyhodiť ho len tak do komunálneho odpadu.

Smartfóny sa totiž skladajú z rôznych materiálov, pričom niektoré z nich sa zaraďujú medzi nebezpečný odpad. Príkladom je batéria, ktorá obsahuje olovo či nikel. Vyhodením elektra do komunálneho odpadu porušujete zákon. Telefón môžete odovzdať do nádoby na elektroodpad, ktoré nájdete napríklad v predajniach s elektrom, u mobilných operátorov, ale aj v niektorých obchodných centrách.