Na výlety aj do mesta. Aké tenisky si vybrať?

0
1789

Kedysi škaredá, neforemná obuv, ktorú nosili len aktívni športovci. Dnes neoddeliteľná súčasť každého moderného šatníka. Poradíme vám, aké tenisky by nemali chýbať ani vám.

Horúcim trendom ulice sú minimalistické sneakersy

Biele pánské tenisky sú štandard, ktorým nikdy neurobíte krok vedľa. Ich krása je práve v jednoduchosti – sú maximálne univerzálne a skombinujete ich s luxusným oblekom aj bežnými neformálnymi džínsami. Praktické a všestranné sú najmä modely osvedčených značiek – Adidas Advantage, Puma X-Ray pre športový look či nestarnúca klasika Converse All Star.

Nezabudnite však, že aj high-endové modely ľahko stratia svoju eleganciu. Stačí pritom málo – pár škvŕn od blata. S kúpou bielych tenisiek skrátka prichádza aj zodpovednosť za ich pravidelné čistenie a starostlivosť. Prechádzkam v prírode sa v nich preto radšej vyhnite.

Okrem bielych tenisiek nájdete toto leto v uliciach mesta najmä obuv v neutrálnych farbách a veľký návrat ohlasujú aj retro tenisky zo sedemdesiatych rokov.

So športovými teniskami si musíte dokonale sadnúť

Tenisky vám poskytnú 100 %-ný komfort len vtedy, keď si správne vyberiete. 

Príliš úzka alebo príliš široká topánka ľahko povedie k mozoľom a pľuzgierom. Nedostatočne vysoká špička zas často spôsobí bolesť na palci už po pár hodinách kráčania. 

Nakupujte preto radšej poobede, keď už vaše nohy majú čosi za sebou a sú väčšie ako ráno. Ubezpečte sa, že sa vaša päta pri chôdzi nekĺže hore-dole, a že obuv prilieha, ale netlačí. Istotou je spoľahnúť sa na kvalitnú a rokmi overenú obuv od značiek, ktoré nosia profesionálni športovci.

Budete na nohách hodiny? Zabudnite na tenisky s rovnou podrážkou

Vašim nohám dá zabrať celodenná túra, ale aj dlhá letná prechádzka. Ak vás čaká celý deň na nohách, vyberte si pohodlné tenisky s dostatočne hrubou podrážkou. Myslite aj na počasie – počas horúcich a suchých dní si obujte pár topánok z prírodných materiálov, ktoré dovolia vašim nohám dýchať a odvádzajú pot – ideálnou voľbou je koža. 

Pri daždivej predpovedi uprednostnite tenisky s vodeodolným povrchom. Ich výhoda je však zároveň slabinou – vlhko nepustia dnu ani von a pravdepodobne sa v nich aj viac spotíte.

Ak patríte medzi vášnivých turistov, odporúčame investovať do kvalitnej obuvi s technológiou gore-tex, ktorú neprekvapí nijaké počasie. Tenisky s touto membránou vnútri redukujú teplo, sú nepremokavé a zároveň priedušné. 

Rozlišujte medzi módnou a vychádzkovou obuvou

Hoci aj športové tenisky sú v súčasnosti módnou záležitosťou, pri výbere vhodného páru na občasné túry, ale aj celodenné nosenie sa vyhnite obuvi s popisom „módna obuv”. Tá patrí na terasy kaviarní a prechádzky mestom. Módna obuv je určená na krátke a nenáročné použitie, a preto pri prípadnej reklamácii rozpadnutej tenisky po prechádzke v prírode nemusíte obstáť. 

Vychádzková obuv má dlhšiu životnosť a mala by zvládať aj celý deň nosenia. Najdlhšie vám však vydržia tenisky so štítkom „rekreačná” alebo „športová obuv”, ktorá obstojí aj pri celodennej vychádzke alebo ľahkej víkendovej turistike. Plánujete hory navštevovať pravidelne a nebojíte sa náročného terénu? Poraďte sa s predajcom, ktorý vám odporučí obuv podľa typu záťaže.

Ak hľadáte kvalitnú obuv na každú príležitosť, pozrite si ponuku CCC. Či už sa rozhodnete pre osobnú návštevu kamennej predajne alebo navštívite e–shop, máte istotu, že nájdete široký výber topánok i štýlových doplnkov.