Našli ste pred zimou slabého ježka? Krátky návod, ako ho zachrániť

0
7285

Ježkovia žerú mäsoJežka môžeme vo voľnej prírode nájsť aj v týchto chladných dňoch. Ak nezimuje a neuložil sa na zimný spánok a je na toľko slabý, že pred vami neutečie, skúste ho zachrániť. Zaniesť k veterinárovi, alebo do záchranného centra pre zranené zvieratká. Ježkovia patria v tomto období medzi najviac zachraňované zvieratká. Záchranu totiž môže potrebovať najmä veľmi starý ježko, alebo mladý ježko, ktorý ešte nemá skúsenosti s teplotami a zbieraním dostatku potravy. Vyhladovaný a slabý ježko by mohol zomrieť, vziať ho do bezpečia je tak možnosť, ako ho zachrániť a pomôcť prírode. Ježko, ktorý je ľahký na svoju váhu a má menej ako 400 alebo podľa veľkosti menej ako 500 gramov, potrebuje vašu pomoc.

Tu je niekoľko rád k tomu, ako sa pokúsiť ježkovi pomôcť prežiť.

  • Pokiaľ nemáte možnosť zaniesť ježka do záchrannej stanice, ZOO, alebo k veterinárovi, ktorý by sa o neho ďalej postaral, pokúste sa mu pomôcť sami. Pripravením skrýše na záhrade, či dvore z lístia, starých handier a pilín. Nemalo by ísť o materiály znečistené olejom, benzínom, lakom, a vlastne čímkoľvek aromatickým, prečo by ježko do skrýše nešiel. K skrýši sa mu pokúste ponúknuť mäsitú potravu, keďže ježko je hlavne mäsožravec. Môže mať parazity, ktoré odstránite prípravkami dostupnými v lekárni, zároveň šetrnými k životnému prostrediu. Vnútorné parazity, nie tie v hustých pichliačoch už odstráni veterinár, no jedine prípravkami, ktoré už niečo stoja.
  • Pokiaľ je ježko príliš slabý zoberte ho do nie príliš vykurovanej miestnosti s nižšou teplotou, kde mu pripravíte malú búdku z dosiek, prípadne z odrezaného barelu úkryt vystlaný senom, handrami, či pilinami čo poslúži ako izolácia. Urobte mu krátky výbeh na povystieranie labiek v okolí tohto prístrešku. Ak ste ho preniesli do garáže, dbajte na bezpečie prechádzajúceho sa ježka v prípade, ak vyjde na špacír. Najčastejšie sa ježko zraní, keď padne do montážnej diery v strede garáže, alebo do nižšie položených miest kotolne. 90° vertikálny uhol jamy nie je v prírode obvyklý a tak sa nemusí úspešne takýmto miestam ježko vyhnúť. Okrem toho, ježko je nočný tvor a tak by narobil poriadny hluk pri svojich prieskumoch. Ohraďte preto priestor na prechádzku. Ponúknite mu misku s vodou a mäsitú potravu. Základom je, aby nabral potrebnú váhu na prezimovanie.
  • V prípade ak ježko naberie potrebnú váhu a schúli sa do klbka, zníži sa jeho tep, metabolizmus a začína hybernovať. Keď ste si istí, že sa tak naozaj stalo, po niekoľkých hodinách ho opatrne skúste preniesť na miesto s ešte nižšou teplotou. Veľké otrasy pri prenášaní by ho mohli znova aktivovať k prebúdzaniu. Zníženie teploty mu posilní jeho zámer hybernovať. Po jednom dni ho môžete dať von, avšak určite na bezpečné miesto s možnosťou výbehu, skúste posilniť izoláciu senom, a handrami, zároveň aby toto miesto a použité materiály neboli vystavené dažďu, priamemu snehu a topiacemu sa snehu. Určite k tomu zapojte deti. Tie najmenšie však nie, mohli by vo chvíľke nepozornosti byť zvedavé, ako sa ježko má a snažiť sa ho vybrať…. čo nepíšem zbytočne a bezdôvodne.

Čím kŕmiť ježka?
Potrava pre ježka by mala pozostávať prioritne z mäsa. V každom správnom obchode pre zvieratká je možné kúpiť živý hmyz, múčne červy, pochutí si na dážďovkách ale aj nesolených varených kuracích krkoch, z ktorých sa dá spraviť kurací vývar. Krky a pokojne aj krídla môžu poputovať ježkovi. Krky mu dávajte aj s kožou. Použiť môžete aj granule pre psy menších rozmerov. V prírode by lovil hmyz, červy a chrobáky. Zaútočí aj na myši, potkany, či hady. Nežerie však jablká, jedine ak červy v nich. Vzhľadom na pomerne náročnosť a nevyhnutnosť mäsitej potravy a čerstvej vody je chov ježkov nie príliš jednoduchý. Netreba zabúdať, že jež je zákonom chránený živočích. V záujme jeho záchrany však môžete spraviť to, čo je nutné.

Milovník vody
Na pobavenie jedno video chovateľa ježka, ktorý mu dopraje vodu. To však neberte ako inšpiráciu, ako skôr len na doplnenie. Ježko nepohrdne vodou, no opatrne. Nemôže ísť o násilnú vec, ale dobrovoľnú na oboch stranách.

foto: doplnené 19. novembra 2012