Zamrznutý Ötzi – záhadný zamrznutý pračlovek zdrojom informácií

0
6708

Vo výške 3200 v alpskej oblasti Ötztal sa 19. septembra 1991 podarilo manželom Erike a Helmutovi Simonovcom objaviť niečo, čo sa nepodarí objaviť každý deň. V roztápajúcom sa ľade sa im podarilo nájsť v malom údolí mŕtvolu muža. Nešlo však o zatúlaného turistu alebo horolezca, čo ostatne nie je žiadna výnimočná udalosť. Dali mu meno Ötzi a už na prvý pohľad bolo jasné, že bude výnimočný. Jeho úmrtie odhadli na rok 3300 pred našim letopočtom a radil sa medzi priamych potomkov súčasných ľudí. Vynikajúco zakonzervovaná múmia prečkala celé tisícročia najmä pre hlbokú vrstvu ľadu, ktorá sa nahromadila v malom údolí a kde sa jej nepodarilo roztopiť aj pre svoju hrúbku.

Ötzi ako zdroj informácií

Odborníci sa pri obhliadaní jeho tela a výstroje zhodli na jednom. Išlo o lovca, ktorý sa venoval pestovateľstvu aj lovu. Obuv mal z kože a vystlanú slamou. Aj jeho odev tvorili kožušiny a na jedlo si vzal sušené mäso. Skôr ako sa ho podarilo previezť do Insbrucku, snažili sa ho dostať z ľadu neodborne aj prví privolaní horolezci. Po vytiahnutí pochopili všetci, že nejde o muža, ktorého hľadali po zosuve nedávnej lavíny. Výskumom jeho tela sa ďalej zistili aj zaujímavé fakty. Mal poškodené vnútornosti a zlomené rebrá. Je možné že spadol a tak zamrzol, alebo sa dostal do bitky. Následky zranení mu dovolili ďalej žiť, no mohli zapríčiniť oslabenie jeho tela. V hustom záveji si zrejme chcel od únavy zdriemnuť a to sa mu stalo osudným. Podľa odevu je však poznať, že vyrazil do veľkej zimy, s čím aj Ötzi rátal.

Medzinárodný súboj o mŕtveho Ötziho
Keď sa podarilo mŕtvemu Ötzimu vyvolať veľkú senzáciu, na konkrétne miesto nálezu sa vybralo niekoľko odborníkov, aby preskúmali celé miesto a pokúsili sa nájsť ďalšie možné nálezy, či zvyšky výstroje tohto lovca z obdobia doby medenej. Na mieste viacerí pochopili, že už nie sú na rakúskom území, ale v talianskej časti Ötztalských Álp. Vtedy aj začal tvrdý medzinárodný súboj o Ötziho múmiu. Dnes je Ötzi v múzeu v talianskom meste Bolzano.

Pokiaľ zavítate do Ötztalských Álp, v niektorých obchodíkoch so suvenírmi máte možnosť naraziť na jeho podobizeň, magnetky, tričká, či iné suveníry. Hoci to znie morbídne, Ötzi priniesol cenné dôkazy o živote našich predkov, hoci bol sám a vo svojej výstroji toho veľa nemal.

Rekonštrukcia jeho tváre: