Záhadní Baskovia a záhadnejší baskitský jazyk

2
6276

Je neuveriteľné, čo všetko sa nachádza v Európe a pritom to nepoznáme. V Európskej únií by sme našli viacero zvláštností a výnimiek, ktoré môžu fascinovať, aj šokovať. Pokiaľ sa hovorí o Baskoch a niečom baskitskom, každému sa zrejme pojem spojí s Baskitskou separatistickou organizáciu ETA. Nič ďalšie už väčšina z nás nevie povedať ani o Baskoch a ani o oblasti, kde žijú. Pritom je tak blízka.

Baskitské územie
Baskovia tvoria 2 miliónový národ ktorého územie sa nachádza na pobreží väčšej časti španielskeho a potom aj francúzskeho pobrežia. Územie sa podľa začlenenia v Španielsku či Francúzsku líši dialektom, ale aj podporou štátu baskitskému jazyku. Kým vo Francúzsku sa nijak baskitštine štát nevenuje a na školách sa vyučuje vo francúzštine, španielskí Baskovia majú baskitský jazyk aj na školách a aj vo verejnom styku. Baskitská kultúra sa nevyznačuje žiadnymi extrémnymi prvkami, ktoré by boli pre ňu charakteristickými. V rodine fungujú tradície a majetky dedí vždy najstaršie dieťa v rodine, či je žena alebo muž. Aj mená u Baskov sú často spojené s domom, s rodinou, alebo miestom, kde žijú.

Baskitský jazyk jazykom Adama a Evy
Celkovo existuje 6 hlavných dialektov ich jazyka ako biskajčina, guipuzcoajčina, horná a dolná navarrčina, labourdčina a souletinčina. Jazyková hranica baskitského územia sa rozprestiera po mestá Bilbao Gasteiz a Iruna a vo Francúzsku je to po mestá Baiona a Maule. Baskičtina je pritom zvláštny jazyk, ktorý sa nepodobá na žiadne známe jazyky a lámu si nad ním hlavu viacerí jazykovedci už viac než sto rokov. Jedným z tých, čo jazyk skúmali bol aj nemecký vedec Humbolt. Jazyk je tvrdý a pre naše chápanie komplikovaný. Hoci v okolí žijú Španieli a Francúzi, nenesie podobu, ktorú by mohol ktokoľvek dešifrovať. Zaujímavé je ďalej aj to, že jazyk nemá svoju históriu. Prvú knihu v baskičtine sa podarilo vytlačiť v roku 1545 ale pred tým sa ich písmo a jazyk nemal ako uchovávať a nikto nezanechal žiadnu písomnú zmienku. Oni sami pritom nevedia, odkiaľ sa vzal ich jazyk ani oni sami. Všetci Baskovia ale veria, že sú na svojom území odjakživa. V 18. storočí sa jeden miestny duchovný vyslovil, že baskičtina je jazykom, ktorým hovorili prví ľudia, Adam a Eva. Žiaľ tieto názory nemožno ani potvrdiť, ani vyvrátiť, hoci znejú možno príliš sebavedomo. Pre svetových odborníkov je skúmanie pôvodu národa ako aj jazyka veľkou záhadou, v ktorej sa strácajú a nedokážu nájsť odpoveď.


Zväčšiť mapu

Militantná separatistická organizácia Baskicko a jeho sloboda (ETA) nedávno oslávila 50 rokov od založenia, pričom má na svedomí takmer 1000 obetí ich snahy o vytvorenie samostatnej krajiny Baskitsko.

Baskitská hymna

Baskitská hudba

Comments are closed.