Najdrahšia a najvzácnejšia známka sveta je One-Cent Black on Magenta

0
4451

once Cent GuyanaSvet spoznal najdrahšiu a najvzácnejšiu známku na svete. Nové prvenstvo drží známka One-cent Black on Magenta – Jednocentová magenta z Britskej Guyany, ktorú 17. júna 2014 kúpil neznámy dražiteľ v aukčnej sieni Sotheby’s. Získal ju za 9 013 000 amerických dolárov. Známka získala na cene najmä svojim vekom, ojedinelosťou a históriou, pretože je jednou z pár známok, ktoré vznikli v čase oneskorenia dodávok známok z poštovej centrály z Anglicka v roku 1856 a vzhľadom na potreby poštového úradu v Britskej Guyane bolo nutné výpadok náhle vyriešiť. Preto pošta v Georgetowne oslovila miestnu tlačiareň, aby vytvorila známky pre tento účel, pričom bolo na farebnom papieri vytvorených len niekoľko známok vo vyššej hodnote a jediná známka v hodnote 1 centu.

Zaujímavosťou je, že na rovnaký papier bolo vyhotovených aj zopár známok v hodnote 4 centov. Všetky vyhotovili Joseph Baum a William Dallas, vydavatelia, ktorí každý štvrtok a sobotu tlačili v meste Georgetown noviny Royal Gazette of British Guiana. Nebolo to pritom prvý krát, čo tento výpadok riešili práve v tejto tlačiarni. Pravosť známky s rozmermi 29 x 26 mm potvrdilo niekoľko komisií a certifikátov a vystavovaná na rôznych výstavách bola od roku 1923, pričom pred rokom 1980 navštívila aj Československo.

Donedávna toto prvenstvo patrilo v akcii predanej známke známej ako švédska žltá 3 šilingovka, ktorú kúpil jej majiteľ v dražbe za 2,2 milióna dolárov.

Zdroj: Sotheby’s

ZANECHAŤ ODPOVEĎ