Kam s deťmi v lete? Letné tematické tábory prekvapujú obsahom

0
1773

Barmoš Camp šport detské táboryČasy pionierskych táborov, s ktorými mali skúsenosti oveľa väčšie počty detí ako dnes deti s bežnými tábormi, sú nenávratne preč. Deti a dnes vlastne už naši otcovia a starí rodičia sa tešili na zážitky v prírode, kamarátov a vôbec niekoľkotýždňové naplnenie prázdnin v úlohe iskričiek, alebo pionierov. Výhody letných táborov však poznáme aj dnes, aj keď už nejde o typické pionierske tábory. Výhodou voľného trhu a absencií obsahových nariadení sa však za posledných 20 rokov vytvorila ponuka pravidelných táborových ponúk orientovaných na konkrétne tematiky. Nakoniec si pri množstve záujmov detí môže byť problém vybrať ten správny. Ak túžite rozvíjať talent dieťaťa konkrétnym smerom, nechajte sa inšpirovať.

Športové
Obľúbené u detí a prevažne chlapcov sú športové tábory, orientované buď na jeden druh športu, alebo všeobecne športové disciplíny jednej kategórie. Nákladné môžu byť golfové, alebo hokejové, a teda športy, ktoré sú samé o sebe finančne náročnejšie. Strelecké a orientované na fyzickú náročnosť si žiadajú staršie deti a neraz majú aj vekové ohraničenie. Airsoftový, alebo ak chcete paintbollový tábor už je vecou akčnejších starších detí, aj keď tak trochu aj ich rodičov. Na Slovensku sa môžeme stretnúť s tábormi orientovanými na atletiku, plávanie, ale aj napríklad futbal. O to je zaujímavejšie, keď sa odbornosti programu chytí skúsenejší futbalista. Barmoš Futbal Camp je jedným z táborov, ktoré detským účastníkom reálne prinášajú futbal, súťaže a tréningy pre mladé športové talenty rôznych vekov. Záruku možno objaviť najmä v menách a držiteľoch licencií UEFA . Každý poskytovateľ letných táborov pre deti sa vždy rád mimo program daného výletu pochváli aj odborným zastúpením. Mimo to spojiť dva tábory do jedného môže byť pre dieťa náročné, no stále prínosom. Čo tak športový a jazykový zároveň?

Barmoš Footbal Camp
Foto a zdroj: Barmoš Football Camp

Jazykové
Jazykové tábory patria medzi najobľúbenejšie. Výučbe cudzích jazykov dnes rodičia venujú oveľa viac pozornosti ako v minulosti. Môže za to najmä prílev zahraničných možností, investorov, Európska únia, otvorené hranice, vyššie možnosti cestovania za hranice, ale aj doteraz slabá úroveň znalosti cudzieho jazyka, ktorí sú rodičia veľmi dobre uvedomujú. Venovať sa zdokonaľovaniu a upevňovaniu jazykových znalostí sa dieťa môže aj počas leta. V ponuke slovenských organizátorov letných programov a pobytov detí nachádzame jazykové tábory takmer vždy spojené s pohybom, alebo konkrétnou pohybovou činnosťou. Deti sa tak môžu venovať angličtine a v určité hodiny americkému baseballu, golfu, či dokonca aktívnej turistike počas výučby samotnej. Ponuky poskytovateľov siahajú často aj za hranice Slovenska. Do kategórie zahraničných táborov ešte nemusíme zaradiť celkom jazykové organizované v blízkom Rakúsku, alebo v Čechách. Tie skutočné zahraničné sú už náročnejšie a to v niekoľkých smeroch zároveň.

Zahraničné
Pobyty organizované v zahraničí môžu byť finančne náročné a náročné aj pre citlivejších rodičov znášajúcich odluku dieťaťa do zahraničia o niečo ťažšie. Organizácia takýchto pobytov v zahraničí s malými deťmi je komplikovaná aj pre samotných organizátorov. Napriek tomu patria medzi najvyhľadávanejšie, prípadne najžiadanejšie najmä u detí. Na Slovensku boli svojho času známe tábory v Chorvátsku. Dnes nachádzame ponuku aj viacerých podobne fungujúcich v Taliansku, či Bulharsku. Pre staršie deti sú prostredníctvom škôl organizované v Anglicku, vzdialenejšiemu Rakúsku, či Nemecku. Takmer vždy sú spojené mimo kúpania aj s vylepšovaním anglického jazyka a pohybom. Pokiaľ chcete zainvestovať viac, svojim deťom môžete dopriať aj krajiny ako Rusko, Švajčiarsko, Nový Zéland, Kanada, USA, Mexiko, alebo taká Malta.

Jazykové detské tábory počas leta

Military tábory
Osobitná kategória obľúbená najmä u chlapcov môže byť v niektorých prípadoch naozaj vyhradená len pre nich, keďže pre nízky záujem dievčat nemusí mať organizátor zariadenia a podmienky aj pre dievčatá. Pobyty orientované na akciu a pohyb už z názvu napovedajú, že nebudú ideálne pre pohybovo lenivé deti a mládež. Hra na vojnu, prípadne armádny výcvik, už vyššie spomenuté airsoftové súboje, alebo hry na prežitie v lese sú snom dospievajúcich chlapcov, ktorí tak môžu naozaj odložiť podobnú tematiku v počítačových hrách a skúsiť si to v reálnom živote. Našťastie sa tieto tábory nedajú škatuľkovať ako bezvýhradná drezúra, ale sú vždy spojené so zábavou, hrami a neraz aj s poznávaním a jazykmi.

Špeciálne, umelecké a tematické
Špeciálnymi tábormi si dovolíme nazvať tie, ktoré sú zameraním originálne a zaujímavé. Indiánsky tábor na Donovaloch bol zážitkom pre mládež okolo 12 rokov, na ktorý sa nezabúda do konca života. Pod vedením náčelníka menom Orlí nos sa deti mohli naučiť mnohé o prírode, žiť ako Indiáni a naučiť sa aj nejaké zručnosti. Čo tak hudobné a spevácke tábory, alebo hra na gitare? Pochopiteľne, zrejme to bude chcieť vlastnú gitaru no na tento rok takýto krúžok v ponukách organizátorov ani nenarážame. Zato táborov jazdy na koni a starostlivosti o kone je tentoraz o niečo viac ako obyčajne. Svoj boom prežívajú aj maliarske, neraz spojené s turistikou. Počítačové síce nemajú základný program v prírode, ale za klávesnicou, ale stále sa snažia riešiť aj pohyb detí. Orientované sú na zásadnejšiu prácu s počítačom, programovanie, alebo pri starších deťoch dokonca na vývoj vlastných aplikácií a hier. Pre dievčatá môžu byť zaujímavé modelingové, fotografické, alebo tanečné tábory v ktorých sa dievčatá učia vystupovať, pózovať fotografkám, a program majú obohatený o tanec, či tanečné súťaže. A opäť môžu byť spojené s angličtinou, ktorá je dnes súčasťou takmer každého druhého tábora.

Modelingový tábor
Foto: modelingový tábor, stretnutie táborníčok, zdroj: letnytabor.eu

S čím počítať a na čo myslieť?
Deti na tábory chodia od najmenších špuntov po deti pred dosiahnutím plnoletosti. Pri hľadaní toho správneho miesta, kde dať svoje deti si urobte čas na referencie. Nájdite si na internete hodnotenia iných rodičov. Deti by si na tábory nemali brať svoje notebooky, tablety a ak si berú mobil, mali by počítať, že od počiatkov táborníctva sa nepočítalo s tým, že dieťa preruší hru, alebo program len preto, aby si mohlo zatelefonovať, alebo skontrolovať emaily. Dieťa, ktoré sa nevie podriadiť pravidlám, nedokáže fungovať v kolektíve a nevyhľadáva priateľov, sa môže ťažšie usadiť a zapadnúť. Každý poskytovateľ služieb má pri objednávke svoje vlastné podmienky, ktorými sa snaží informovať rodiča o náplni programu, časovom harmonograme, mieste pobytu a o odbornej spôsobilosti tímu. Rodičia tiež nechávajú kontakt na seba, prostredníctvom ktorého môže byť rodič kontaktovaný v prípade akýchkoľvek problémov, alebo otázok. Každý dobrý predajca a organizátor vám odporučí aj zoznam vecí, ktoré si dieťa nesmie zabudnúť priniesť a čo všetko by mal mať k dispozícií.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ