Múzeum klamstiev existuje v Nemecku

0
1835

Malebné múzeum sa nachádza v malom mestečku Kyritz vo východnej časti Nemecka, severozápadne od hlavného mesta Berlín. Založili ho v roku 1980 a v roku 1995 sa stalo riadnym členom Nemeckej asociácie múzeí. V priebehu tohto krátkeho obdobia pritiahlo toľko návštevníkov, že sa muselo presťahovať do súčasných veľkorysejších priestorov na hrade Gantikow. Jednotlivé exponáty vystavujú v ôsmich sálach. Popri rozličných legendárnych predmetoch sa tu nachádza napríklad aj nahrávka výkrikov ľudí vo chvíli, keď sa potápal Titanik. Najväčšiu pozornosť však priťahuje exponát, ktorý v múzeu neformálne volajú „Zrkadlo svedomia“. Je to akási projekcia, ktorá zväčšuje svedomie. Zhotovili ju z domácich odpadkov, no podľa múzea dokáže odzrkadľovať svedomie celého sveta.

„Množstvo návštevníkov nám hovorí: ‘Ale musí to mať nejaké vysvetlenie! Na všetko existuje vysvetlenie – učili nás to predsa v škole!‘ Pokiaľ sa nezbavia týchto predsudkov, budú sa tu cítiť nesvoji. Ale tí, ktorí si z detstva priniesli trochu fantázie a vnútornej slobody, sa budú u nás cítiť ako doma,“ hovorí riaditeľ Zabka.

Na nádvorí múzea sa nachádza náhrobný kameň, na ktorom je uvedené meno Emma von Hohenbuessowá. Nenapísali tam však, kto to bol, a ani kedy žila či zomrela. Hovorí sa však išlo v skutočnosti o sliepku.

„Toto múzeum je takmer ako posvätné miesto, kde môžu ľudia bez strachu donekonečna klamať. Pri odchode návštevníkom hovorím: keď prídete znova, doneste si potvrdenie od lekára a vrátime vám vstupné,“ dodáva Reinhard Zabka.

Návštevníci múzea už hneď pri príchode spozorujú, že vlastne nejde o žiadny „hrad“, ale o novopostavenú modernú budovu. Pri odchode si však určite povedia, že už nemožno veriť ani tomu, čo človek vidí na vlastné oči či počuje na vlastné uši, pretože všetko to môže byť len fantázia a výmysel.

ZEM, Saša