Nemecký Stern napísal Grékom ironický list

0
1608

Európska úniaNemecký týždenník Stern, priamo redaktor W.Wüllenweber, ako reakciu na nedávnu horúcu tému pôžičky Grécku, napísal ironický list pre Grécko. Naráža v ňom na niekoľko faktov, na podiel investície Nemecka do EÚ, na situáciu, vysoké dôchodky a podobne. List v slovenskom preklade nám zaslala Vima. Ďakujeme.

Ako dôvetok si pripomeňme, že pôžička sa týka aj Slovenska. Minister Počiatek ešte za starú vládu nepodpísal konečné rozhodnutia a nová vláda, ktorá príde teraz plánuje povedať pôžičke jasné NIE.

Slovensko sa vtedy stane jedinou krajinou, nesúhlasujúcou s pôžičkou, čím môže Slovensko pritiahnuť negatívne postoje krajín voči nám nie len vo veci pôžičky ale aj v iných veciach. Nová vláda však pôžičku neumožní, keďže naša krajina má sama problém s povodňovou situáciou a nie sú financie na jej zvládnutie. Španielsko v posledných dňoch napríklad riešilo problém, ktorý sa podobá na ten grécky, akoby sa aj ono blížilo ku krachu ekonomiky. Uvidíme, koľko krajín sa ešte v najbližšom čase ukáže ako nehospodárnych a pred bankrotom. Podľa niektorých názorov by bolo najlepšie nechať Grécko absolútne zbankrotovať. Aj keď pre bežné ľudské chápanie je niečo také nepredstaviteľné, analytici a odborníci vedia o čom je reč a dosť sa v názoroch rozchádzajú. Ale vráťme sa k tomu listu.

—————————————————————————–
Milí Gréci!
Tiež to u vás poznáte, tetu, ktorá po celé detstvo a mladosť kŕmi prasiatko? U prvého kola, prvého rádia, prvej dovolenky – zakaždým pridá pár bankoviek. A nič za to nechce, len tu a tam priateľské ďakujem pekne. Milí priatelia, toto je list od vašej štedrej tety. Žiadny strach, nemusíte ďakovať. Jediné, čo si prajeme je: Vžite sa do našej situácie.

Od roku 1981, teda 29 rokov, patríme do rovnakej rodiny, do EÚ. Žiadny iný rodinný príslušník nedal do rodinnej kasy toľko peňazí ako my, totiž 200 miliárd eur čistého.
A asi nikto nedostal na hlavu toľko, ako vy, celkom takmer 100 miliárd. Teda polovicu toho, čo sme my prihodili do EÚ hrnca, ste vy z neho veľkou naberačkou vybrali. Alebo vyjadrené inak: vypočítané – my, Nemci, sme v tých rokoch dali každému z vás, Grékom, od kojenca po starca, cez 9000 euro. Proste tak. Bolo to milé, nie? Ešte nikdy žiaden národ tak veľkoryso nepodporoval dobrovoľne toľko rokov iný národ!

Ste naši vskutku najdrahší priatelia.
Ako sa nám počas tých rokov darilo, na to ste sa nikdy nespýtali. Hádam, že ani dnes, Vás naše starosti príliš nepália. Ja vám ich ale prerozprávam. Naše ulice sú deravé, pretože nám chýbajú peniaze na ich údržbu. V niektorých mestách svieti v noci len každá druhá lampa, pretože radnica nemajú na zaplatenie účtov za elektrinu. Naše platy, na rozdiel od vašich, od zavedenia eura prakticky vôbec nestúpol. A k tomu všetkému musíme zachraňovať Grécko? Starosti o vás nám naozaj ešte chýbali.

Milí grécki lekári,
miesto stávkovania sa budúci týždeň radšej venujte svojim pacientom.
A od teraz, už bez predchádzajúcich prosieb o peniaze. A potom si jednoducho zdania vaše príjmy. Áno, vaše nové Porsche si síce objednáte o rok neskôr, ale vy to prežijete.

Milí grécki dôchodcovia,
keď u nás človek pracuje celý život, nedostane ani 40 percent svojej mzdy ako dôchodok. S tým sme na štvrtom mieste od konca medzi krajinami OECD. A teraz otázka: Kto je naopak na mieste prvom? Správne. Vy. V dôchodku si doprajete cez 95 percent vášho priemerného príjmu. Zdá sa vám to fér? Takže, milí grécki dôchodcovia, vy ste tá generácia, ktorá túto mizéria spôsobila. Nechajte nohy v pokoji, nechoďte nikam demonštrovať a nechajte vašu vládu schváliť úsporné opatrenia.

Milí občania Grécka,
nehovorte stále dookola o tom, že za katastrofálnu situáciu nesú vinu vašu politici. Ste predsa národom, ktorý svetu predstavil demokraciu, mali by ste preto vedieť, že je to vláda ľudu – vás. Predtým ste boli pre svet inšpiráciou, cesta, ktorú ale ukazujete dnes, je bludná. Tak to ďalej  jednoducho nejde.
Srdečné pozdravy,
Walter Wüllenweber, Stern
PS: A ozvite sa! Za vašu odpoveď by sme boli radi.

—————————————————————————–

Ozaj, viete kto tvorí bohatú klientelu v Grécku v luxusných hoteloch už celé roky? Koho peniaze možno najzreteľnejšie udržiavajú grécky cestovný ruch? Ak ste častými návštevníkmi luxusných hotelov, istotne viete, že na každom kroku počuť nemčinu.