Laserový internet od Facebooku štartuje čoskoro

0
1611

facebook_aquilla_photo_facebook

Prototyp lietadla, sprostredkujúci internet od spoločnosti Facebook, je pripravený na štart. Dron Aquila ma solárny pohon, je zhotovený z uhlíkových vlákien a využíva špeciálnu laserovú technológiu prenosu internetu s rýchlosťou 10 Gbit/s. Už čoskoro začnú prvé testovacie lety.

Technický riaditeľ spoločnosti Mike Schroepfer oznámil, že prípravy na prvý let dronu Aquila sú v plnom prúde. Neprezradil, kde presne sa uskutočnia prvé testovacie lety, ale oznámil, že Facebook hľadá spoločnosti, ktoré by sa ďalej starali o výrobu, údržbu a zdokonaľovanie dronov. „Hľadáme partnerov na dlhodobú spoluprácu,” oznámil Schroepfer pre tlač.

Facebook zostrojil prototyp Aquily za 14 mesiacov na utajenom pracovisku v Somersete. Miesto ani identitu expertov Schroepfer nechce odhaliť. Aquila bola odhalená v júli, ako Zuckerbergov plán priniesť internetové pripojenie na tie miesta sveta, kde doteraz žiadne pokrytie nebolo.

Facebook už spolupracuje aj s dodávateľmi satelitov – uzavrel dohodu so spoločnosťou Eurelsat a prisľúbil zavedenie internetového pripojenia v októbri v subsaharskej Afrike.

Predstava realizácie projektu vyzerá asi takto: flotila dronov sa bude pomaly vznášať nad danou oblasťou a poskytovať internet v dosahu 11 míľ. Drony Aquila budú pripojené k internetovému vysielaču na zemi. Lietať budú vo výške nad 60 000 stôp, t. j. nad dráhami bežných dopravných lietadiel.

Prototyp Aquily je obrovský: štvormotorové lietadlo má rozpätie krídel 43 metrov – o niečo viac než Boeing 737. Je však oveľa ľahšie, váži len 400 kilogramov, na rozdiel od spomínaného Boeingu s hmotnosťou 50 000 kg.

Výzvou bolo zostrojiť lietadlo, ktoré dokáže zostať vo vzduchu dostatočne dlhý určený čas. Schroepfer prvý takýto let očakáva už o niekoľko týždňov.

Zdroj: theregister.co.uk