19 tajomstiev, ktoré vám váš bohatý sused nepovie

0
3380

8

Mať milión dolárov dnes už nie je až také obdivuhodné ako niekedy. Ale stále to nie je niečo, nad čím by sme len tak mávli rukou.

Podľa aktuálnych štatistík počtu milionárov v USA je veľká pravdepodobnosť, že každý Američan má aspoň jedného suseda – milionára.

Že tak nevyzerá? Netvári sa ako milionár? Sused sa vám peniazmi nepochváli. Ani tým, ako k nim prišiel.

Tu je pár tajomstiev, ktoré vám o sebe milionár pri spoločnej ceste výťahom neprezradí:

 1. Vždy utratí menej, ako zarobí. Verí, že je lepšie tajiť svoje bohatstvo než svoju chudobu.
 2. Vie, že trpezlivosť ruže prináša. Milionárom sa nikto nestane z jedného dňa na druhý. Bohatstvo prichádza časom, peniaze pribúdajú po desaťročia usilovného sporenia.
 3. V jeho skromnom trojizbovom byte vám určite neponúkne Starbucks. A ak potrebujete zviesť, posadí vás do svojho 10-ročného sedanu. A ak si myslíte, že preto pôsobí chudobne, spýtajte sa ho, či mu na tom záleží. (Nezáleží.)
 4. Nikdy neprekračuje limit na svojom účte a kreditnej karte. Vie, že ak si nemôže dovoliť za niečo zaplatiť, tak si to nemôže dovoliť vôbec.
 5. Už dávno si uvedomil, že za peniaze si šťastie nekúpi. Šťastie je finančná nezávislosť.
 6. Chápe, že finančná nezávislosť je pocit spokojnosti z toho, že nikomu nič nedlžíte. A to sa dá dosiahnuť aj bez vysokých príjmov.
 7. Vedľajšie zamestnanie mu ešte rýchlejšie zvyšuje príjem na bankovom účte a tiež ho zaneprázdňuje dostatočne na to, aby nemal príliš veľa voľného času na utrácanie.
 8. Pochopil, že peniaze sú ako malé dieťa. Nie sú schopné starať sa sami o seba. Nemôžete čakať, že peniaze na účte budú rásť tak, ako by ste chceli bez dôkladnej starostlivosti z vašej strany.
 1. Dodržiava stratégiu: vyplať najskôr seba. To v skratke znamená, že prvá vec, ktorú na začiatku každého mesiaca zaplatí, je jeho dôchodkové sporenie a zdravotné poistenie. Vyplať najskôr seba je všeobecne odporúčaný a dôležitý princíp osobného finančníctva, ktorý vedie k efektívnemu sporeniu a finančnej disciplíne.
 2. Je síce možné zbohatnúť aj tým, že strávite celý svoj život v práci, ktorá vás nebaví. Ale on v tom nevidí zmysel. Život je príliš krátky.
 3. Vie, že zlyhať v plánovaní je to isté, ako plánovať zlyhanie. Tých zopár milionárov, ktorí sa k majetku dostali bez premysleného plánu, sa k nemu dostali len na základe šťastia a náhody. Finančná nezávislosť nie je o náhode.
 4. Keď si určoval svoje ciele v sporení, nebál sa siahať na vysoké méty. Úspech spočíva v tom, že si do budúcnosti vytýčite ciele, ktoré momentálne nemôžete dosiahnuť.
 5. Po čase si uvedomil, že usilovná práca dokáže napraviť mnohé finančné prešľapy – a každý z nás tieto prešľapy skôr či neskôr urobí.
 6. Vie, že stať sa môže čokoľvek. Preto je hlúposť nenechať sa poistiť. Riziko bankrotu vlastne stále čaká za rohom a môže ho spôsobiť nepredvídaná udalosť v živote človeka, ako napr. úmrtie živiteľa rodiny, rozvod alebo zdravotné postihnutie vedúce k strate zamestnania.
 7. Uvedomil si, že čas je výhodou mladých. Jeho šťastím je, že peniaze začal šetriť už v skorej mladosti.
 8. Pochopil, že peniaze investované do sporenia nemôže utratiť. Peniaze získané zo zvýšeného príjmu preto ihneď vkladá na sporiaci účet.
 9. Aj keď má rád svoju prácu, nie je na nej závislý – za všetko, čo vlastní, už zaplatil. A vždy to tak bolo.
 10. Nezávidí. Neohúria ho ľudia, ktorí sa vozia na predražených luxusných autách a žijú v palácoch, ktoré sú pre nich zbytočne priveľké.
 11. Po pol roku zisťovania, kedy mu už vrátite jeho záhradnícke nožnice, sa vzdal. Minulý mesiac si kúpil nové. Bez toho, aby vám to vyčítal – môže si to dovoliť.

To sú veci, ktoré ste o vašom susedovi netušili. Ale práve tie z neho postupne urobili milionára.

Pozrite si aj videá k téme na time.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ