Kony 2012: Všetci chcú dolapiť vodcu Josepha Konyho – nech ho svet pozná a chytí

1
1717

Na svete je pár dní video, ktoré si už pozrelo niekoľko miliónov ľudí. Hnutie Invisible Children sa v ňom pokúsilo najmä prostredníctvom hlavného človeka Jasona Russela ukázať neuveriteľné odhodlanie zmeniť situáciu v Ugande a okolitých krajinách, v ktorých zanechal krvavé stopy mocný a ozbrojený šialenec s vlastnou ideou, bez podporovateľov, bez jasného plánu, idúci cestou pomýleného krvavého mieru. Video zachytáva hnutie, ktoré si kladie za úlohu spraviť z mena Joseph Kony meno známe, nie však oslavné. Známe tak, aby každý vedel, čo spravil, kým je a že práve on môže veľké tragédie a vyvražďovanie.

Úvod videa prináša text: Nič nie je silnejšie ako myšlienka, ktorej čas prišiel. Ktorej čas je teraz. Najskôr video rozpráva o tom, ako ľudia zdieľajú dáta, ako sa ľudia prezentujú a že informácie sa aj od celkom obyčajných ľudí šíria do celého sveta. Video v ďalšej časti rozpráva o tom, že na internete sa dozvedáme aj o dôležitých veciach. Video tiež zachytáva pôrod bábätka a informácie o tom, že práve takto prichádzajú ľudia na svet. Nevyberú si kde a komu.
Video vytvoril Jason Russel a ukázal v ňom pôrod práve svojho syna. Ten má rád tanec, trampolínu a spoločne nakrúcajú filmy. Ale sám Jason hovorí, že sa narodil do komplikovaného sveta. Cez facebook sa dostane do Afriky, kde hovorí o svojom priateľovi Jacobovi z Ugandy v centre Afriky. Hovorí o tom, že beží o vlastný život. Video sa následne celé ocitá v Afrike, v ťažkých situáciách ľudí o hlade, vo vojne a chudobe. Jacob sám na videu hovorí o strachu, o umieraní ale aj o jeho bratovi. Jason na videu sľúbil, že človeka, čo toto všetko spôsobil, zastaví. Tento sľub mu chce splniť, hoci to bol len sľub bezmocného človeka…. možno nie tak celkom. Vytvoril toto video, aby svet upozornil na meno Joseph Kony a jeho armádu L.R.A.. Vytvoril mohutnú kampaň, ktorou chcel svet upozornil na tohto človeka, zodpovedného za umieranie a chudobu. Docielil aby ho všetci poznali a nemohol sa skryť. Toho, čo zapojil deti do vojny, pričom zabil ich rodičov. Toho, ktorý pripravil mnoho nevinných o rodičov, o česť a majetok.

Druhá polovica už pôsobí celkom inak. Zmobilizovali sa tisícky ľudí, ktorí po celom svete dávali najavo svoju súdržnosť a nesúhlas so situáciou v Ugande a na okolí. Presvedčovanie politikov, aby začali konať, sa javilo ako nereálne. Záujmy a narušenie bezpečnosti USA z týchto krajín nehrozilo – to bolo pôvodnou výhovorkou, prečo politika USA nezasiahne. No nakoniec vďaka jedinému človeku a následne jeho tisíciek stúpencov pomaly už aj v radoch politiky sa podarilo oblasti pomôcť. Barrack Obama odpísal, že podporí toto hnutie. Celé mestá organizujú pochody a upozorňujú na vojenského diktátora tyranizujúceho krajiny centrálnej Afriky. Rozlepujú sa plagáty, rozdávajú náramky na rukách, konajú stretnutia… aj toto sa teraz deje vo svete… mimo náš nepokoj, ktorý našu pozornosť a médiá zamestnáva sám o sebe dostatočne. Šialená a sprostá šou Paradise Hotel, Gorila a neutíchajúce gorilie protesty, ktoré by už zdravý človek dávno zanechal, lebo za organizovanie niečoho takého nobelovku vážne nedostane, ale médiá sú tiež plné volieb a ďalších tragédií, či mafie… Ak toto zmažeme, možno by bol odrazu aj priestor na také novinky, ako svet požadujúci Konyho hlavu.

Comments are closed.