Ibuprofen zabraňuje rastu svalov

0
1043

Trápite sa v posilňovni, no výsledky nezodpovedajú vynaloženému úsiliu? Možno za to môže liek, ktorý pozná každý z nás.

Švédski vedci prišli na to, že pravidelné užívanie protizápalových liekov ako je ibuprofen môže zabraňovať rastu svalov. Štúdia sledovala vplyv lieku na kostrové svalstvo mladých zdravých ľudí, ktorí chodia do posilňovne.

Účastníkov prieskumu vo veku 18-35 rokov rozdelili do dvoch skupín. Prvá dostávala relatívne vysokú dávku ibuprofenu (1200 mg, čo je dávka odporúčaná na 24 hodín), druhá nižšiu dávku aspirínu (75 mg). Liečivá brali každý deň po dobu ôsmich týždňov. Počas tejto doby zároveň dva až trikrát týždenne posilňovali stehná.

Po uplynutí dvoch mesiacov zmerali vedci premenné ako nárast svalov, ich sila a prítomnosť protizápalových markerov. Zistili, že ľuďom, ktorí brali aspirín, narástli svaly až dvojnásobne v porovnaní s tými, ktorí užívali ibuprofen. Menšie rozdiely namerali v sile svalov, ale stále mali navrch užívatelia aspirínu.

„Výsledky sú naozaj zaujímavé, keďže užívanie protizápalových liečiv je také rozšírené – a to aj medzi vrcholovými a rekreačnými športovcami,“ hovorí vedúci štúdie, Tommy Lundberg.

Lundberg dodal, že ibuprofen si zvolili pre jeho popularitu, no že podobné účinky zrejme majú všetky voľnopredajné protizápalové lieky – ak ich jete pravidelne a vo vysokých dávkach.

Čítajte tiež:

Prečo je hryzenie si do pery sexy

10 rád, ako sa zachovať pri teroristickom útoku

Toto nás v škole nenaučili. Ako zvládať emócie


Zdroj: http://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/ibuprofen-muscle-growth-regular-use-study-drugs-pills-a7919441.html

ZANECHAŤ ODPOVEĎ