Gladiátorky- ženská zbraň na nohách

0
4741

Gladiátorky sú 2000 rokov starý druh sandálov, ktorý sa z Kolosea dostal až na prehliadkové móla. Jeho názov je iróniou k tomu, že väčšina rímskych gladiátorov mala v piesku bojovej arény nohy bosé. Gladiátor bol najtvrdší z bojovníkov z rady otrokov, zločincov a vojnových veteránov. Prechádzali tvrdým výcvikom a následne boli nútení bojovať v rímskych amfiteátroch. Ich výkony v bojoch mužov proti mužom alebo proti divokým šelmám z nich robili najznámejšie celebrity. Dnes má tento populárny druh topánok mnoho nadšencov a to paradoxne najmä v jeho ženskej, nežnejšej verzii.

gladiatorky

Pohľad do histórie a výroby

Prvé gladiátorky boli vyrobené z hovädzieho alebo jelenieho mäsa a mali tvrdú podrážku s remienkami, ktoré sa zaväzovali až ku kolenám. Sandále sa bežne nosili s kovovým chráničom, ktorý kryl nohu a mohol siahať až ku stehnám.

V 20. a 21. storočí, kedy si získavali obľubu epické biblické veľkofilmy, sa do módy znovu dostala aj verzia gladiátorských sandálov. Na konci 50. a začiatkom 60. rokov, po prívale filmov so starovekou tematikou, napríklad Rúcho (1953), Ben Hur (1959) a Spartakus (1960), sa do pánskej módy dostal Neronov alebo Caesarov účes a ženy začali nosiť plážové sandále v štýle gladiátorov, kožené topánky s remienkami, ktoré sa zaväzovali hore na nohe. V tomto období sa na sandále tohto typu začalo pridávať rôzne zdobenie v podobe ďalších remienkov alebo šnúrok, ktoré sa vinuli v niektorých variantách pozdĺž členku alebo vyššie k stehnám.

Ploché módne gladiátorky vyrobil K. Jacques zo Saint-Tropez. Táto malá dielňa, otvorená v roku 1933 a vedená obuvníkom Jacquesom Keklikianom, sa neskôr stala  najvyhľadávanejšou destináciou Riviéry. Keklikian šil obuv ručne a dodával ju miestnym rybárom, ktorí potrebovali sandále pri práci na pláži. Jeho sandále si získali obrovskú pozornosť, keď sa v nich objavila Brigitte Bardot a ich sláva, podobne ako ich adoptovaná domovina, stále viac rástla. Keď Kelikianov syn Jacques odišiel do Ríma, ich typické remienkové sandále typu gladiátoriek sa dostali na trh a stali sa synonymom rivierskej šik módy, obzvlášť v kombinácií s bielym tričkom a trištvrťovými nohavicami tzv. capri. „Darius“, gladiátorské sandále zo zlatej kože s 1,5 cm podpätkom, zostávajú bestsellerom dodnes.

gladiatorky 2

Film Gladiátor- nová éra sandálov

V roku 2000 mal veľkú premiéru film Gladiátor s mužným Russellom Crowom v hlavnej úlohe, prvý epický veľkofilm s témou staroveku od 60. rokov. Stal sa impulzom pre epidémiu obuvi v štýle gladiátoriek (napriek tomu, že väčšiu časť filmu mal herec na nohách uzatvorené topánky). Hneď po tom, v roku 2001 predstavila Prada na prehliadkovom móle flisované sukne a v ten istý rok Alexander McQeen uviedol divoko vyzerajúce sandále s remienkami do tvaru T a s remienkami až po kolená. Po tom, čo si ich obula v New Yorku a Glastonbury v roku 2003 Kate Moss, začali sa gladiátorky objavovať v trendy štvrtiach po celom svete. Vrchol popularity dosiahol v roku 2008 – 2009, keď v jednom roku predal len vo Veľkej Británii 100 000 párov.

Tieto sandále so sebou nesú istý paradox- vzišli od mužov z najdivokejších arén, ale prevzali ich ženy, ktoré ich začali nosiť s boho maxi šatami alebo úzkymi mini šatami. Módna návrhárka Sarah Miller si myslí, že ženy majú pocit, že potrebujú byť drsnejšie,  prebúdza sa v nich bojovný duch a preto sa práve gladiátorky stali tak populárnou ženskou obuvou.

Módni dizajnéri diktujú

Balenciaga v sezóne 2010/2011 vyšiel s výrobou bizarných remienkových sandálov s remienkami ku kolenám. Gladiátorky však môžu mať mnoho podôb od Givenchyho decentne zdobených metalických až po Diorove „extrémne gladiátorky“, ktoré si obula Sarah Jessica Parker so zelenými slávnostnými šatami vo filme Sex v meste (2008). Bola to nová podoba gladiátoriek na podpätku. Módna návrhárka Cynthia Rowley prvýkrát uviedla „nahé“ gladiátorky na podpätku s falošným chráničom, ktorý sa ťahal cez priehlavok až po členok. Svoj dizajn opísala ako „druh ortopedických sparťanských topánok“ a ako svoju inšpiráciu uviedla film 300 (2006) o vojne v Termopylách. Stuart Weitzman, Balmain, Azzedine Alaia a Marc Jacobs predávali sandále gladiátorky s prackami a opätkami, ktoré sa onedlho v obchodoch na hlavných triedach ako Forever 21 a Top Shop, objavili aj v lacnejších verziách.

Topánky sa začali meniť na doplnok, ktorý za viac vďačil punkovému štýlu ako Rímu, vyzdobené cvočkami, retiazkami, ostňami a rôznymi prackami. Najextrémnejšiu podobu gladiátoriek vyrobil Balenciaga v podobe sandálov, ktoré ukrývali nohu pod dômyselnou koženou prednou časťou. Nosila ich speváčka Rihanna a dostalo sa im veľmi veľa pozornosti a komentárov. Zvláštne je, že keď sa Louis Vuitton v roku 2010 zameral na mužov, rovnako ako Dries van Noten, Bottega Veneta a Dolce & Gabbana, táto testosteronom presiaknutá topánka sa v tomto prevedení nikdy úplne neuchytila. Pánska verzia od Diora z roku 2011 šla na to o niečo múdrejšie, keď sa pohrávala s módnym faux pas muža, ktorý nosil do gladiátoriek ponožky.

Gladiátorky si získali miesto v nejednom ženskom šatníku a to určite právom. Sú praktické, pohodlné a efektné zároveň. Jednoducho aj dnes sú dokonalou výzbrojou do každodennej módnej bitky.