Falošné pracovné ponuky už začali zneužívať aj Profesiu cez doménu profesiask.com

0
4632

Známy pracovný portál Profesia.sk je momentálne obeťou zneužitia. Nie je zneužitá priamo spoločnosť, ktorá prevádzkuje tento portál, ale len jej doménový tvar. Neznámy podvodníci si dovolili po obrovskej vlne spamu ešte v závere roku 2013 zneužiť na svoje kšefty už aj jej doménový názov bez bodky s koncovkou COM. Vznikla tak doména Profesiask.com, čím sa táto služba snaží vyzerať dôveryhodne. Teda aspoň do chvíle, než reálne prídete na túto doménu a nepresvedčíte sa o tom, o čo jej vlastne ide. O ponukách práce, ktoré vám prídu na rôzne emailové adresy bez varovania vraj na základe uvedenia vášho emailu na pracovnom portáli, sa dozviete niečo viac v tomto článku. Ak sa spam hneď v úvode odvoláva na nález vášho životopisu práve na takomto portáli a v závere existuje emailový kontakt na doménu podobnú na najznámejší pracovný portál, potom dochádza k vysokému nebezpečenstvu zámeny. Ak práve hľadáte prácu a máte životopis na portáli zavesený, existuje vysoká šanca reakcie a prijatiu takéhoto emailu ako reálnej odpovede na záujem o prácu.

Falošná práca, podvod

Prečo „falošná ponuka“?
Celý email má niekoľko nedokonalostí.

  • Ide o anglický preklad pomocou prekladača, ten sa o slovenčinu len snaží a v priebehu niekoľkých týždňov sa im podarilo vycibriť slovenské vety na lepšiu štylizáciu, no nie gramatickú dokonalosť.
  • Email je rozposielaný hromadne a nevyžiadane.
  • Ide o podvod, pretože emaily prichádzajú aj na skupinové, či neexistujúce emailové adresy, stále s rovnakým textom. Adresy, ktoré nikdy nikde neboli uvedené, alebo nikdy nehľadali prácu a dostanú takýto spam – už tu by malo byť niečo nápadné.
  • Emaily sú rozposielané z neexistujúcich adries, alebo dokonca z vašich vlastných adries. Nestačí jeden email, je ich nutné poslať aspoň 30x za deň.
  • Ponuka nie je jasná, neobsahuje jasné informácie o tom, o čo presne ide, aký druh práce a kde bude vykonávaný.

Prečo nebezpečná
Ponuka vykazuje prvky v minulosti iných známych podvodov, ktoré sa snažia získať čo najviac osobných údajov, prípadne už pri prvom emaily nepochybne vítajú preposlanie životopisu, alebo jeho aktuálnej podoby, pokiaľ má adresát spamu pocit, že na skutočnej Profesii má zavesenú staršiu verziu životopisu a chce to napraviť. To by bola veľká chyba. Nie je nám jasné, čo bude nasledovať po kontakte tejto firmy. V každom prípade niekoľko podvodných a nekalých prvkov jednania a prezentácie, spolu so zneužitím spojenia Profesia.sk nám postačuje zatiaľ na takéto zhodnotenie. Fakt, že rovnaký text sa objavil už pri iných podvodných ponukách „práce“ dokazuje, že ide o tú istú spoločnosť, len s novou doménou. Profesiask.com je registrovaná v Rusku na ruských serveroch a Rusmi.

Vaša schránka môže vyzerať dnes ráno napríklad aj takto:

Mitchell spam pracovná ponuka