VEĽKÝ POZOR: žiada od vás niekto pomoc s kódom na Bazoši? Ide o podvodníka

10
20374

Bazoš SK podvodníciVynaliezavosť podvodníkov na internete nepozná medze. Aj systém ochrany, aký má najväčší inzertný portál na Slovensku bazos.sk sa podarilo podvodníkom obísť celkom jednoducho a pomohla tomu nepozornosť celkom nevinných ľudí. Vydať podvodný inzerát pre nich nie je žiaden problém a peniaze si poslať na „bieleho koňa“ je tiež bezproblémové, pokiaľ nájdu nepozorného človeka ochotného pomôcť. Týmto článkom by sme radi varovali verejnosť pred praktikami, ktorými sme sami momentálne obeťou a je nás ďaleko viac. V žiadnom prípade preto nerobte dve zásadné chyby nižšie:

Prípad č. 1: Prišiel vám kód a volá vám neznáme číslo
na to, aby bolo možné vydať inzerát, je nutné potvrdenie telefónneho čísla do systému. Na toto číslo dorazí kód. Podvodník si vie vytipovať fungujúce číslo niekoho, komu nechá kód poslať a následne je schopný zatelefonovať cez skryté číslo, s prosbou, či je možné mu kód zdeliť, pretože buď svoje číslo poplietol, alebo je podobné na iné číslo a už sa to nedá zmeniť. Pokiaľ mu tento kód zdelíte, všetky komplikácie s následkami podvodného inzerátu a následného policajného vyšetrovania, nesiete na svojich bedrách.

Prípad č. 2: Píše vám neznámy človek a žiada o pomoc s kódom
Náš aktuálny a zároveň najčastejší prípad je zneužitie ľudí na sociálnych sieťach a na pokeci, kde si podľa lokality človek vytipuje konkrétnu osobu a požiada ju o pomoc s výhovorkou, že je v zahraničí a potrebuje niečo predať na bazos.sk. Požiada o zdelenie telefónneho čísla a nechá naň poslať overovací kód. S kódom ďalej vydá inzerát a keďže potvrdenie neprebehlo cez jeho mobil, celá ťarcha s následným konaním podvodníka zase padá na majiteľa čísla.

Nezdá sa vám prosba? Správne
Ak sa vám nezdala takáto prosba, je pri opakovaných pokusoch o pomoc z Vašej strany, alebo pri podivnom jednaní vhodné kontaktovať políciu. Problémom je, že o niečo také nebudú mať záujem, pokiaľ sa reálne nejaký skutok ešte stále nestal. Pokiaľ sa vás bude snažiť niekto zlákať cez pokec, informujte správu pokecu pokojne s odkazom na tento článok, napíšte aj priamo nám do redakcie, prípadne do komentárov. Takéto jednanie je proti pravidlám samotného portálu, a vzhľadom pre účel overenia pravosti kontaktu nemá následne ani celé zadanie zmysel. Bezdôvodne nebude mať nikto snahu získať takýto kód. Akýkoľvek pokus o jeho získanie takýmto spôsobom cez neznámych ľudí má zmysel len pre podvodníka snažiaceho sa maskovať. Následná škoda môže byť rôzna. V každom prípade je dobré brániť sa voči podobným pokusom.

Naša prosba k verejnosti
Ako poškodení vo veci podvodu práve cez bazos.sk v réžií neznámeho podvodníka by sme aj za mnohých iných poškodených radi apelovali na verejnosť, aby v žiadnom prípade chcene, alebo nechcene nepomáhali týmto pokusom. Sťažuje sa tým práca polície, komplikuje sa pátranie po dátovej stope, ako aj komplikuje sa vystopovanie páchateľa a odškodnenie poškodených. Informujte preto priateľov a známych o podobných pokusoch, ktoré sú prevažne na internete, kde sa podvodníci cítia nevystopovateľní. Akékoľvek podobné pokusy zálohujte a skúste zaznamenať čas, obsah a meno, pod ktorým daná osoba vystupuje. Polícií, ale aj mnohým iným poškodeným tak môžete pomôcť.

Bazoš vinu však nenesie
Inzertný portál Bazoš vinu nenesie. Žiaľ predstavu o podiele viny majú mnohí ľudia, najmä medzi poškodenými stovkami podvodov mesačne. Bazoš sa previnil možno len veľkým úspechom a povedomím ľudí. Pre ochranu ľudí zaviedol overenie mobilného telefónu, čo však stále očividne vedia podvodníci obchádzať. Naďalej však zostáva výrazne úspešným miestom pre predaj formou inzerátov na slovenskom internete.

10 KOMENTÁRE

 1. Prodám Zcela nový Pioneer DDJ-1000 DJ ovladač pro Rekordbox skladem

  Zájemci se mohou obrátit
  E-mail: tarezmarves@gmail.com

  Kompatibilní DJ software
  rekordbox
  VirtualDJ 2021
  DVS
  ovládání rekordboxu (základní plán nebo vyšší)
  Požadavky na softwarový systém

  Co je v krabici
  DDJ-1000
  AC adaptér
  Napájecí kabel
  USB kabel
  Návod k obsluze (Stručná příručka)
  Záruka (pro některé regiony)

  Bezdrátový DJ systém Pioneer XDJ-R1 ….. 650 $
  Digitální DJ ovladač Pioneer DDJ-RR … 700 $
  Pioneer DDJ-RX-4kanálový rekordbox dj ovladač ….. 800 $
  Pioneer DDJ T-1 Traktor CDJ-Controller s efekty … .. $ 500
  Pioneer Pro. 2kanálový DJ ovladač DDJ-S1 ……… 700 $
  Pioneer DDJ-SX Serato DJ Controller System …….. 500 $
  Pioneer DDJ-SX2 Serato DJ Controller System …….. 600 $
  Pioneer DDJ-SX3 4kanálový výkonový DJ řadič Serato … 700 $
  Pioneer DDJ-SZ Serato DJ Controller System … 800 $
  Pioneer DDJ-SZ2 ​​Čtyřkanálový vlajkový ovladač Serato DJ ……… 1200 $
  4kanálový výkonný DJ ovladač Pioneer DDJ-1000 pro rekordbox ……. 900 $
  4kanálový řadič Serato DJ Pioneer DDJ1000 SRT ……… 1100 $
  Černý digitální DJ ovladač Pioneer DDJ-SB ….. 300 $
  Černý digitální DJ ovladač Pioneer DDJ-SB2 … 380 $
  Digitální DJ ovladač Pioneer DDJ-RB ……. 380 $
  DJ ovladač Pioneer DDJ-ERGO-V ……. 320 $
  2kanálový digitální mixážní pult Pioneer XDJ-AERO … 500 $
  Profesionální 4kanálový ovladač Pioneer DDJ-RZX rekordbox Professional ……….. 2800 $
  Profesionální 4kanálový DJ ovladač Pioneer DDJ-RZ DJ Rekordbox …… 1 200 $
  Digitální DJ ovladač Pioneer DDJ-SR … 500 $
  Pioneer XDJ-1000 Performance Multi Player ……… 700 $
  Pioneer XDJ-1000MK2 Profesionální DJ USB multi-player gramofon Rekordbox ………… 850 $
  Digitální DJ systém Pioneer XDJ-700 Touchscreen pro více hráčů … 650 $
  Profesionální softwarový zábavní ovladač Pioneer SEP-C1 … 700 $

 2. dnes mi prisiel mail :
  Bazos .sk
  11:50 (pred 28 minútami)
  komu: ja

  Vážený zákazník,

  Overenie je zadarmo . Prosím pošlite Mobilny kluc pre Bazos .sk .

  Dakujeme, že používate .

  S pozdravom.
  pred mailom prisla podivna odpoved ze ci je inzerat aktualny z tohto mailu a o minutu prisla
  zooepepa+bibo91@gmail.com

 3. Naletel som na rezervaciu mojho tovaru a ,,overenie si mojho uctu na Bazosi,ci som dôveryhodny“(poskytol som overovací kod)za hlupost sa platí…vymazanie mojich inzeratov….zablokovanie tel.čisla.
  Podvodnici !!!!!!0944498976!!!!!!

 4. Dnes ráno mi prišiel mail so strohým „Cena??“. Bez oslovenia a z adresy mokanovapetra+dan2@gmail.com. Samozrejme, že mail odosielateľa sa môže meniť. Keď som na daný mail zareagoval, prišla mi SMS na mobil „Mobilný klúč pre bazos.sk… a následne maily z bazos.sk „Vážený zákazník, Overenie je zadarmo . Prosím pošlite Mobilny kluc pre Bazos .sk . Dakujeme, že používate .S pozdravom.“ a „Vážený zákazník,, Prosím pošlite kód, po mobilnom telefóne, akonáhle ho dostane. Dakujeme, že používate Bazos .sk S pozdravom“ i tretí mail “ Vážený zákazník, Všetkých 1 inzerát vám budú vymazané. Dakujeme, že používate . S pozdravom,“. Odporúčam na žiadnu sms či mail takéhoto či podobného znenia nereagovať, inak sa dostanete do poriadnych a zbytočných problémov!!!
  Myslím s, že bazos by mal takýmto útokom čeliť, a ak nie, tak by mal byť za nečinnosť a tým pádom napomáhanie trestnému činu podvodu patrične potrestaný!!!

 5. Mne sa to stalo tiez. Dal som kod osobe kto to chcel moj produkt rezervovat.
  Na druhy den som videl ze mi zablokovali ucet na Bazosi. Pisal som na podporu a hned som dostal odpoved ze zistili ze islo o podvodnictvo a preto zablokovali. Po tyzdni mozem ziadat o odblokovanie uctu.
  Teraz neviem ked v mojom mene niekto kupil produkt a zaplatil a policia to bude riesit, ci budem aj ja na vine ze budem musiet uhradit tu skodu kedze som zdielal heslo.

 6. Je to presne tak, ako pise Peter. Aj mne sa to stalo. Neviete mi poradiť, ako zrušiť moje overené číslo na bazos.sk tak, aby sa na neho už nedali podávať inzerát? Resp. ako dlho je dané číslo aktívne? Alebo ako proti tomu bojovať?

 7. A uplne najnovšie to robia tak, že zavolaju s tým, že maju zaujem o tovar, ktorý predávate a počas rozhovoru vam pride SMS a zaujemca povie, že si zajednava váš tovar a potrebuje k tomu ten SMS kod. A je vymalovane..

ZANECHAŤ ODPOVEĎ