VEĽKÝ POZOR: žiada od vás niekto pomoc s kódom na Bazoši? Ide o podvodníka

10
21809

Bazoš SK podvodníciVynaliezavosť podvodníkov na internete nepozná medze. Aj systém ochrany, aký má najväčší inzertný portál na Slovensku bazos.sk sa podarilo podvodníkom obísť celkom jednoducho a pomohla tomu nepozornosť celkom nevinných ľudí. Vydať podvodný inzerát pre nich nie je žiaden problém a peniaze si poslať na „bieleho koňa“ je tiež bezproblémové, pokiaľ nájdu nepozorného človeka ochotného pomôcť. Týmto článkom by sme radi varovali verejnosť pred praktikami, ktorými sme sami momentálne obeťou a je nás ďaleko viac. V žiadnom prípade preto nerobte dve zásadné chyby nižšie:

Prípad č. 1: Prišiel vám kód a volá vám neznáme číslo
na to, aby bolo možné vydať inzerát, je nutné potvrdenie telefónneho čísla do systému. Na toto číslo dorazí kód. Podvodník si vie vytipovať fungujúce číslo niekoho, komu nechá kód poslať a následne je schopný zatelefonovať cez skryté číslo, s prosbou, či je možné mu kód zdeliť, pretože buď svoje číslo poplietol, alebo je podobné na iné číslo a už sa to nedá zmeniť. Pokiaľ mu tento kód zdelíte, všetky komplikácie s následkami podvodného inzerátu a následného policajného vyšetrovania, nesiete na svojich bedrách.

Prípad č. 2: Píše vám neznámy človek a žiada o pomoc s kódom
Náš aktuálny a zároveň najčastejší prípad je zneužitie ľudí na sociálnych sieťach a na pokeci, kde si podľa lokality človek vytipuje konkrétnu osobu a požiada ju o pomoc s výhovorkou, že je v zahraničí a potrebuje niečo predať na bazos.sk. Požiada o zdelenie telefónneho čísla a nechá naň poslať overovací kód. S kódom ďalej vydá inzerát a keďže potvrdenie neprebehlo cez jeho mobil, celá ťarcha s následným konaním podvodníka zase padá na majiteľa čísla.

Nezdá sa vám prosba? Správne
Ak sa vám nezdala takáto prosba, je pri opakovaných pokusoch o pomoc z Vašej strany, alebo pri podivnom jednaní vhodné kontaktovať políciu. Problémom je, že o niečo také nebudú mať záujem, pokiaľ sa reálne nejaký skutok ešte stále nestal. Pokiaľ sa vás bude snažiť niekto zlákať cez pokec, informujte správu pokecu pokojne s odkazom na tento článok, napíšte aj priamo nám do redakcie, prípadne do komentárov. Takéto jednanie je proti pravidlám samotného portálu, a vzhľadom pre účel overenia pravosti kontaktu nemá následne ani celé zadanie zmysel. Bezdôvodne nebude mať nikto snahu získať takýto kód. Akýkoľvek pokus o jeho získanie takýmto spôsobom cez neznámych ľudí má zmysel len pre podvodníka snažiaceho sa maskovať. Následná škoda môže byť rôzna. V každom prípade je dobré brániť sa voči podobným pokusom.

Naša prosba k verejnosti
Ako poškodení vo veci podvodu práve cez bazos.sk v réžií neznámeho podvodníka by sme aj za mnohých iných poškodených radi apelovali na verejnosť, aby v žiadnom prípade chcene, alebo nechcene nepomáhali týmto pokusom. Sťažuje sa tým práca polície, komplikuje sa pátranie po dátovej stope, ako aj komplikuje sa vystopovanie páchateľa a odškodnenie poškodených. Informujte preto priateľov a známych o podobných pokusoch, ktoré sú prevažne na internete, kde sa podvodníci cítia nevystopovateľní. Akékoľvek podobné pokusy zálohujte a skúste zaznamenať čas, obsah a meno, pod ktorým daná osoba vystupuje. Polícií, ale aj mnohým iným poškodeným tak môžete pomôcť.

Bazoš vinu však nenesie
Inzertný portál Bazoš vinu nenesie. Žiaľ predstavu o podiele viny majú mnohí ľudia, najmä medzi poškodenými stovkami podvodov mesačne. Bazoš sa previnil možno len veľkým úspechom a povedomím ľudí. Pre ochranu ľudí zaviedol overenie mobilného telefónu, čo však stále očividne vedia podvodníci obchádzať. Naďalej však zostáva výrazne úspešným miestom pre predaj formou inzerátov na slovenskom internete.

Comments are closed.