Drobné vínne mušky v domácnosti? Neznamenajú, že máte doma špinu

1
14036

Drobné mušky poletujú okolo vás v práci aj doma. Síce nerobia veľkú škodu a človeka neštípu, sú nevítaným hosťom, ktorý kazí pôžitok z jedla, neteší žiadnu gazdinku a vytvára strach zo zlyhania domácnosti. Počas celého roka sme si zvykli, že vínne mušky, ako ich bežne voláme, sa v kuchyni, či v inej miestnosti objavia len keď necháme pri koši fľašu vína so zvyškom na dne, hnijúce ovocie, či ich zdrojom je spadnutá slivka, alebo zabudnutá miska s hroznom. Deprimujúca prítomnosť týchto poletujúcich drobných mušiek však pritom vôbec nemusí byť dôkazom vašej nepozornosti, či nečistoty. Áno, v domácnosti, kde je príležitosť na kladenie vajíčok a liahnutie nových, môžeme čakať zamorenie muškami. Ak ich však je len pár desiatok a menej, nie je dôvod na paniku.

Problém nemusí byť vo vás
Hoci máte sieťky na oknách, pred vstupnými dverami ďalšiu vstupnú halu a domácnosť maximálne čistú, v súčasnom teplom jesennom období, sa im vôbec nemusíte vyhnúť. Za bežných okolností by totiž bolo práve obdobie, znamenalo zahájenie hľadania úkrytu a skrývania. Prekvapivo však nenastala zima a ochladenie, ale pokračuje teplé počasie. Čiže hľadajú útočisko a keďže zima neprichádza, môžu sa ďalej množiť. Stačí pritom veľmi málo príležitostí na množenie a využijú ju. Domov si ich prepašujete na potravinách, v taškách, otvorením dverí, či okien čo i len na chvíľu. Pokiaľ majú príležitosť na množenie, do niekoľkých dní vytvárajú nové. Mnoho ľudí sa nepýta na odpoveď, pretože je pre nich v určitej miere ponižujúce priznať, že sa u nich objavili muchy. Často môžu dostať odpoveď, že majú vyniesť kôš, alebo si konečne upratať a nebude to pritom to, čo chceli počuť.

Najčastejšie miesta:
Najčastejšie miesta, ktoré ponúkajú príležitosti na množenie sú v kuchyni:

  • okolie smetného koša a iných priestorov skladujúcich odpadky
  • sklady potravín, špajzy
  • stojan na ocot (skontrolujte uzávery), veľa ľudí má v blízkosti nakrojený citrón, sladké sirupy a podobne
  • zdrojom môže byť aj balkón a nádoba so zabudnutým ovocím, úrodou a pod.

Ako bojovať proti muškám v miestnosti?
Mušky prilákate, keď si otvoríte k večeri dobré víno a sadajú k poháru. Pôsobí antiromanticky a skôr nepríjemne, keď si pri prípitku musíte vyberať malú samovrahyňu z pohára. Na vyberanie je jednoduchý trik, jemné ťuknutie končekom prsta na mušku a na prst sa nalepí. Lenže trik rieši jednu mušku, pocit pri všetkých ostatných, ktoré poletujú okolo vás, už je dobré riešiť razantnejšie. Vyvetrať nemusí byť ideálnym riešením najmä ak bývate v blízkosti ovocných sadov, kde ešte stále môže byť nepozbieraná všetka úroda, alebo susedov balkón s úrodou hrozna, ktorý nevie, ako ho spracovať.

Pre malé množstvo mušiek postačí malá pasca v podobe pohára, alebo kastrólika s lacným vínom na jeho dne, kvapôčkou saponátu a najlepšie sladkým sirupom. Iné recepty odporúčajú využitie vínneho octu, alebo najlepšie jablčného octu na rovnaký spôsob. Takto pripravená tekutina sa prekryje priesvitnou fóliou do ktorej narobíte dierky dostatočne veľké, aby mušky preliezli dnu. Späť von sa však únik podarí nájsť len veľmi malej časti mušiek. Čiže v priebehu niekoľkých hodín sa vám podarí vychytať všetky, ak nie aspoň väčšinu z nich. Tekutinu je však nutné do dvoch či troch dní vyliať najlepšie do kanalizácie. Mušky sa dokážu liahnuť za dobu kratšiu, ako štyri dni. Iný tradičný recept využíva mletú škoricu nasypanú na viečku, rozmiestnenú na pár miestach kuchyne. Doplniť ju môžete klinčekami.

Razantnejší spôsob je zakúpenie chémie. K dispozícií máte pestrú paletu prípravkov, napríklad tie do zástrčky, ktoré môžete použiť v kuchyni počas noci podľa návodu popísaného v postupe. Účinné sú aj spreje proti muchám, kde je opäť nutné sledovať postup použitia a byť obozretný v prítomnosti potravín, vody, akvárií a detí.
Na trhu sú aj prípravky podobné na fľaštičky s lepiacim prúžkom, prípadne klasické lepiace prúžky, ktoré je dobré uchovávať mimo dosah detí a domácich zvierat. Najoriginálnejším spôsobom je však vlastniť mäsožravé rastliny. Nie také, ako si ich predstavujeme z animovaných filmov. Najbežnejšie druhy mäsožravých rastlín lákajú svoje obete a teda hmyz, do kalištekov s lákavou tekutinou, prípadne môžu disponovať zaklápacím systémom. V každom prípade sú tieto rastliny vďačné za prítomnosť hmyzu v miestnosti.

Comments are closed.