Čo všetko môže spôsobiť kruhy pod očami a ako sa ich efektívne zbavíte

0
1577

Mnohí z nás si myslia, že kruhy pod očami sú spôsobené únavou či nedostatkom spánku. Aj keď to môže byť jedna z príčin, existuje rad ďalších dôvodov. Čo všetko ich spôsobuje a ako sa ich efektívne zbavíte, sa dočítate v tomto článku.

Dôvod na obavy?

Tmavé kruhy pod očami, vo väčšine prípadov nie sú dôvodom na obavy a nevyžadujú si lekársku pomoc. Hoci sú najčastejšie spôsobené únavou, existujú aj ďalšie príčiny ich vzniku, napríklad:

 • nedostatok spánku alebo zlé spánkové návyky
 • alergie
 • alergická nádcha (senná nádcha)
 • atopická dermatitída (ekzém)
 • kontaktná dermatitída
 • dedičnosť
 • nepravidelnosti pigmentácie
 • trenie očí
 • vystavenie slnku
 • dehydratácia
 • anémia
 • prirodzený proces starnutia (keď starnete, máte tendenciu strácať tuky a kolagén a pokožka sa často stenčuje, vďaka tomu môžu byť červeno-modré krvné cievy pod očami výraznejšie)

Existuje niekoľko spôsobov, ako eliminovať či úplne odstrániť kruhy pod očami, záležiac od príčiny ich vzniku. Každý človek je iný a preto treba nájsť metódu, ktorá bude fungovať vo vašom prípade.

Najbežnejšie metódy:

Doprajte si viac spánku

Nedostatok spánku môže spôsobiť, že vaša pokožka bude bledá, takže tmavé kruhy budú zreteľnejšie. Doprajte si sedem až osem hodín odpočinku, aby ste zabránili výskytu tmavých kruhov. Niekedy ide aj o to ako spíte. Podložte hlavu niekoľkými vankúšmi, aby ste zabránili hromadeniu tekutín pod očami, vďaka čomu budú vyzerať opuchnuté.

Uhorka

Aplikácia plátkov uhorky na oči môže unavené oči upokojiť a zmierniť opuch. Vysoký obsah vody a vitamínu C v uhorkách môže pomôcť pri vyživovaní a zvlhčení pokožky. Uhorka obsahuje aj oxid kremičitý, ktorý je nevyhnutný pre zdravé tkanivo.

Antioxidanty a starostlivost o pleť

Očné krémy a produkty ktoré obsahujú antioxidanty, môžu pomôcť znížiť výskyt tmavých kruhov. Vitamíny E a C sú antioxidanty, ktoré môžu pomôcť aj pri liečbe tmavých kruhov.

Takéto produkty je vhodné jemne vmasírovať do tmavých kruhov denne, večer pred spaním a ráno. Túto rutinu skombinujte so studeným obkladom. Studený obklad môže spôsobiť zúženie krvných ciev, čo môže mať za následok zmenšenie tmavých kruhov.

Medzi najpopulárnejšie prípravky patrí očný krém proti opuchom a tmavým kruhom od značky CeraVe či hydratačný krém La Roche-Posay Hydraphase. Zaujímavé produkty pleťovej kozmetiky proti tmavým kruhom pod očami prináša aj značka Eucerin.

Tip redakcie: Očný liftingový krém Eucerin Volume-Filler .

Čajové vrecúška

Prírodní liečitelia odporúčajú namočiť dve čajové vrecúška (kofeínový čaj) do teplej vody a potom vrecká na niekoľko minút ochladiť. Vrecúška následne umiestnite na každé oko. Po piatich minútach vrecúška vyberte a miesto opláchnite studenou vodou.

Zakryte ich mejkapom

Aj keď mejkap a kozmetika neliečia kruhy pod očami, môžu vám pomôcť ich zamaskovať. Korektory môžu zakryť tmavé stopy, takže ladia s vašou normálnou farbou pleti. Rovnako ako v prípade iných produktov dbajte na náležitú starostlivosť a v prípade alergickej reakcie, ich ihneď prestaňte používať.

Poraďte sa s lekárom

V prípade, že máte kruhy pod očami v dôsledku zdravotného stavu, vám lekár najlepšie poradí čo by ich pomohlo zmierniť. Môžete sa obrátiť aj na estetickú medicínu, ktorá vás v niektorých prípadoch dokáže zbaviť tmavých kruhov natrvalo, pomocou výplní či iných zákrokov.

Najbezpečnejší spôsob ako s kruhmi zatočiť je dostatok spánku, používanie správnych faktorov (ochrana pred slniečkom), pravidelná starostlivosť o očné okolie a dobrá nálada 🙂


Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/325989#home-remedies