Čo je niche, alebo všetko len nie komercia

0
4240

Čo je niche /nyš/? Toto krátke slovo, ktoré znamená „výklenok,“ alebo prenesene „výnimka“, v sebe nesie alternatívu k mainstreamu v akomkoľvek trhovom segmente. Znie to komplikovane? Niche je vlastne všetko, čo sa úzko špecializuje napríklad na jeden produkt, jednu cieľovú skupinu, a to všetko s veľkým dôrazom na kvalitu a odlišnosť. Niche nemá za cieľ zaujať všetkých, ale chce nájsť na trhu medzeru, ktorá doteraz nebola zaplnená.

niche - clanok

Niche parfumy

Toto je pravdepodobne najznámejšia skupina. Parfumy s označením niche sa od bežných vôní odlišujú nekonvenčnými kombináciami, dizajnom flakónu, metódou výroby a, samozrejme, cenou. Ich výroba odmieta všetku masovosť, keď sú používané len tie najluxusnejšie ingrediencie. Napríklad damašská ruža, v noci zbierané lístky jazmínu alebo strieborné kadidlo. Výroba niekedy trvá aj desaťročie, keďže výrobcovia, ktorí sú najmä malí podnikatelia, si dávajú veľmi záležať na miešaní toho najlepšieho, čo môže tróniť aj na vašej poličke.

Športová móda

Okrem iného je zámerom niche marketingu, samozrejme, zarobiť. Preto vznikli značky, ktoré sa veľmi úzko špecializujú na športy, do ktorých dávajú ich hráči či fanúšikovia veľké peniaze. Profit pre módne športové značky prinášajú najmä kolekcie pre golfistov, jachtárov, poľovníkov… Sú to ľudia, ktorí sú ochotní neustále investovať do kvalitného oblečenia, doplnkov, náradia, aby boli ešte lepší, aktívnejší a, samozrejme, krajší.

Elektronika

Počuli ste niekedy o telefóne Vertu? Je to mobil, ktorý je ručne vyrábaný v dielni v Anglicku a je to najdrahší telefón na svete. Môžete si ho kúpiť len v luxusných predajniach a klenotníctvach. Ale nie je to len o mobiloch a high-tech. Gramofóny Thorens uvideli svetlo sveta prvýkrát v roku 1903. Odvtedy sú symbolom dokonalej remeselnej kvality, ktorá je stále, aj napriek technologickému vývoju, vyhľadávaná na celom svete.

niche parfem - clanok

Móda

Módne značky sa snažia odlíšiť najmä svojím postojom k životnému prostrediu a pracovným podmienkam. Takže si môžete kúpiť oblečenie, ktoré je napríklad z bio materiálu alebo materiálu, ktorý je pozbieraný ako odpad z oceánov a recyklovaný na tkaniny. Ako niche môžeme tiež označiť predajcov, ktorí dohliadajú na hodnoty Fair-Trade. Kontrolujú, v akých podmienkach je pestovaná bavlna, kto sú krajčíri, či majú dostatočný plat a vhodné bývanie, alebo či medzi nimi nie sú deti, ktorých práca je zakázaná.

Základným predpokladom pre úspech niche značky je, aby klient dostal výnimočný nadštandard. Niche môže byť taktiež hudba, vzdelávanie (napríklad stále viac populárny Montessori systém), knihy, potraviny… Skrátka všetko, čo ponúka kvalitnú alternatívu k bežne dostupným produktom a službám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ