Chcete zájazd do Tunisu? Len aby ste neboli nemilo prekvapení

0
1399

Tunisko Hammamet hotelNa nejednej ulici na Slovensku sa pomaly chystajú na dovolenku, balia kufre, či len čakajú na návrat iných dovolenkárov. Pri výbere zájazdov sa spoliehame na skúsenosti iných, recenzie, aj odporúčania cestovných kancelárií. Ak však suverénne prichádzate do cestovky s jasným výberom oblasti a nič ďalšie vás nezaujíma, môžete byť nemilo prekvapení. Ešte stále mnoho Slovákov prichádza do cestovných kancelárií a cestovných agentúr s tým, že chce Tunis. Promptnejší a zákernejší predajca môže klientovi naozaj predať zájazd do Tunisu, poslať ho do hlavného mesta krajiny Tunisko na sever, kde síce sú pláže, hotelové rezorty, aj pamiatky na obdivovanie, no v žiadnom prípade nejde o turistické letoviská, ktoré tak mnohí Slováci pokladajú za „Tunis“. Aj vy pokladáte Tunis za štát?

Tunis nie je Tunisko
Problém je v tom, že Tunis je hlavné mesto krajiny, ktorú celý svet pozná ako štát Tunisko, Tunisia, Tunisiene. V žiadnom jazyku sa krajina nenazýva Tunis. Ide len o rozľahlé hlavné mesto nachádzajúce sa severe krajiny, s historickým centrom a dostupnosťou do ruín starovekého slávneho mesta Carthago, bájneho veliteľa Hannibala. Napriek nesprávnosti často dovolenkári popletú skúsenejších cestovateľov a dopletú aj pracovníkov predajcov leteniek. Veď ak žiadate letenky do Tunisu, nedivte sa, že poletíte niekde celkom inde. Podobne na tom je aj Alžírsko, kde je hlavným mestom mesto Alžír.

Nemali ste na mysli niečo iné?
Predajcovia leteniek, ktorí sa stretli s dopytom po letenkách do Tunisu, pochopiteľne hľadajú metropolu. Vedia, ktorá bije, keď dopyt vyzerá ako „Chcem letieť do Tunisu, letisko Djerba.“. Menej znalých dopletie aj viacero už pred tým dopletených diskutérov na internetových fórach, poriadne nesprávne zostavená predpoveď počasia v televízií, či odpoveď modelky v relácií o šoubiznise, kam sa chystá na dovolenku. A ste prekvapení, keď ju stretnete vyvaľovať na pláži pred hotelom na ostrove Djerba (v Tunisku). Národ je ovplyvnení inými pomýlenými ľuďmi a preto je mu odpustené. Rozum sa však pozastaví nad prípadmi, kedy je dovolenkár schopný napísať sťažnosť. V nej stojí, že mu priatelia odporúčali Tunis a ten aj žiadal v cestovke, ktorá ho podviedla a poslala inam. Po štyroch dňoch totiž náhodou zistil, že Tunis je na severe a on sa ocitol v nejakom neznámom Hammamete. Auuu…