Určite ste videli množstvo televíznych programov s toreadormi, mávajúcimi červeným súknom v snahe vyprovokovať býka. Isto sa teda domnievate, že býky musia červenú farbu naozaj nenávidieť, veď prečo by inak hneď vyštartovali?
Omyl! Býky nemajú problém s červenou farbou, v skutočnosti ju ani poriadne nevidia, sú totiž rovnako ako iný dobytok, farboslepí. Tak prečo potom útočia na červené súkno toreadora?
Toreadori, známi ako matadori, používajú počas býčieho zápasu malý červený plášť, nazývaný muleta. Zdá sa, že býky dráždi pohyb plášťa, nie jeho farba. Televízna šou Mythbusters testovala túto hypotézu počas jednej zo svojich relácií.
Ich testy ukázali, že býky mali rovnakú reakciu na biele plášte a modré plášte ako na červené plášte. Okrem toho ich testy odhalili, že ich najviac rozrušil pohyb plášťov.
Keďže španielski matadori používali muletu od začiatku 18. storočia, v mysliach ľudí utkvela asociácia s býkmi, ktorí sa rozbehli za červenou farbou. V skutočnosti by sa však býk rútil na akúkoľvek mávajúcu muletu, bez ohľadu na jej farbu.
Takže, ak farba nerobí rozdiel pre býka, prečo sa používajú červené mulety? Odpoveď súvisí viac s publikom ako s býkom. Po prvé, zdobené kostýmy a červené plášte sa považujú za dôležitú súčasť kultúry a tradície býčích zápasov. Rovnako ako športové tímy vždy nosia rovnaké farby, červené plášte sú súčasťou dresu pre býčie zápasy.
Použitie červenej farby má aj praktický dôvod. Vo väčšine prípadov býka nakoniec zabije matador. Červená farba mulety tak pomáha zakryť pohľad na krv býka.