Ako zistíte, že potrebujete zmeniť svoj kancelársky stôl

0
659

Máte nové sedavé zamestnanie? Po čase si možno začnete všímať, že niečo nie je v poriadku. Z ničoho nič vás rozbolí chrbát, máte stuhnutý krk, bolia vás zápästia a vôbec nie sme takí produktívni, ako zvyknete byť. Príčin môže byť niekoľko. Hoci majú ľudia tendenciu premýšľať hneď nad rôznymi chorobnými scenármi, v skutočnosti môže byť vysvetlenie oveľa jednoduchšie.

Spôsob, akým za stolom v kancelárii sedíme, môže byť rozhodujúci faktor. Pre človeka nie je sedenie prirodzenou polohou. Je to možno prekvapujúce, no mnohí vedci sa zhodujú na tom, že najprirodzenejšia je chôdza a poloha v stoji.

Zdroj foto: Just Life / Shutterstock.com

Aké sú nevýhody dlhého sedenia na jednom mieste?

  • Začne vás bolieť chrbát, pretože sa časom začnete hrbiť.
  • Môžu sa objaviť aj bolesti hlavy, pretože máte krčnú chrbticu v zlom uhle.
  • Ak vám lakte prepadávajú cez stôl, po dlhom sedení vás môže začať bolieť aj zápästie.
  • Ak sedíte dlho v jednej polohe, môže sa postupne znižovať vaša produktivita.

Ako tento problém vyriešiť?

Potrebujete viac stáť, poprípade kráčať. S týmto problémom vám pomôže elektrický výškovo nastaviteľný stôl. Vďaka rastúcemu stolu môžete chvíľu sedieť a chvíľu stáť. Stôl nastavíte do vyššej polohy a jednoducho budete pracovať postojačky. O benefitoch práce v stoji sa hovorí čoraz častejšie. O aké výhody ide?

Aké sú výhody práce v stoji?

  • Chrbát máte rovný, preto vás nebude tak často bolieť.
  • Hlavu držíte vysoko. Ak máte stôl v správnej výške, tzn. vo výške očí, hlavu neprirodzene nenakláňate do strán a eliminujete tak vznik bolesti hlavy, ramien a krčnej chrbtice.
  • Lakte držíte pevne pri tele. Nehrozí vám teda žiadna bolesť zápästí.
  • Pri práci v stoji si nemôžete dovoliť zaspávať, pretože by ste mohli spadnúť. Držíte teda svoju myseľ pri vedomí oveľa lepšie, čo má vplyv aj na vašu produktivitu a koncentráciu.

Rastúci stôl je investíciou, ktorá sa oplatí. Jeden takýto stôl vám vydrží celé roky a môžete si kedykoľvek nastaviť jeho výšku, a tak striedať obdobie sedenia a obdobie státia. Ak chcete ešte viac zvýšiť efektivitu, môžete si pod rastúci stôl dať chodiaci pás či rotoped.