Ak auto neštartuje: vybitá batéria a vhodné štartovacie káble

0
4620
Ak auto neštartuje: vybitá batéria a vhodné štartovacie káble
Ohodnoť článok

Chladné počasie dokáže prekvapiť vodičov na viacerých frontoch. Najmä, ak ide o vodiča, ktorý sa pohybuje len na mieste vodiča a pod kapotu sa pozerá len vtedy, ak ju niekomu otvára. Mnoho prípadov, kedy niekto volá odťahovku, alebo sa zľakne mŕtveho stavu svojho vozidla, pritom nemusí stáť tak veľa. Stačí len zistiť, v čom môže byť problém. Priateľ na telefóne je dobrý, pokiaľ patrí medzi skúseného vodiča. Inak pomôže aj dobrá rada, alebo skúsenosť. Dnes si povieme o probléme, ktorý najmä pri premenlivom chladnom počasí možno považovať za pomerne častý.

Auto nereaguje, batéria je vybitá
Dnešné moderné autá sú plné elektroniky a tak ak sa podarilo vybiť autobatériu zabudnutím zapnutých svetiel či rádia, alebo sa na nej vyzúrilo kolísanie mrazov, auto sa chová ako celkom mŕtve. Otvorte preto kapotu a osobne sa presvedčte, v akom stave je autobatéria. Niektoré majú svetelné indikátory zobrazujúce stav batérie. Tento stav je vždy na kryte batérie, alebo na batérii samotnej vždy uvedený a je tak napríklad jasné, že čierna značka v malom okienku znamená vybitá a zelená zas dobrá. V takom prípade ak zelenú nevidieť, problém bude v batérii.

Prečo autobatéria nefunguje
Ak autobatéria nefunguje, je niekoľko dôvodov, prečo tomu tak je. Prvým a pomerne častým je zabudnutie zapnutých svetiel, rádia, alebo pridlhé zapnuté elektronické vybavenie v interiéri auta bez pohybu samotného vozidla. Batéria sa totiž nabíja pri jazde pohybom kolies a nie hučaním motora. Rôzne batérie majú rôznu výdrž a kvalitu. Pokiaľ však nešlo o prípad zapnutej elektroniky, môže to byť vekom batérie. Niektoré odchádzajú po troch rokoch, iné po piatich. Opakované výpadky a zhoršovanie stavu je jasný dôkaz toho, že batériu treba vymeniť. Niektoré autá však nemajú s batériou problém ani po siedmych rokoch. V zime nebýva ničím výnimočným aj na dobrej batérii výpadok. Pokiaľ sa niečo také stane len raz, nie je nutné ihneď batériu meniť. Spôsobiť to mohla kolísavá teplota, vysoký mráz a nie je tak nič výnimočné v tuhom mraze skoro ráno na parkovisku pred domom zazrieť občas niekoho zo susedov, ako zháňa pomoc. V skutočnosti hľadá kohokoľvek, ktorý priblíži auto a zo svojho naštartovaného nabije to nepojazdné.

Pomoc s naštartovaním a štartovacie káble
Treba si uvedomiť, že auto neštartuje preto, že energiu pre prvotný štart získava z batérie. Ak túto energiu nemá, nemôže naštartovať a je nutné energiu získať. Najbežnejší spôsob rýchlej pomoci je cez štartovacie káble. Ide o štyri svorky a dva káble, ktoré oklamú vaše auto pomocou iného auta zaparkovaného na dosah vášho. Pokiaľ nemožno naštartovať z vašej autobatérie, izolované štartovacie káble upevníte podľa postupu uvedené na balení, alebo podľa rozumu – batéria funguje na kladný a záporný pól. Rovnako, ako uchytíte svorky na batérii pomocného naštartovaného auta, tak musia byť pripnuté aj o auto nepojazdné. Každá batéria má svoje uchopiteľné body plus a mínus. Pozor, aby ste nenasadili káble opačne. Po napojení batérie z pomocného naštartovaného auta na batériu nepojazdného auta je nutné v nepojazdnom aute naštartovať. Odporúča sa následne po naštartovaní vozidla nie veľmi krátka trasa, aby došlo k nabitiu vybitej batérie pohybom.

Tipy: Autobatéria je v blízkosti motora a nie vždy je hneď jasné, kde je.

  • Niektoré vozidlá majú väčšie kryty na batériu, ktoré je nutné odpojiť. Iné batérie zas majú malý plastový kryt, ktorý zakrýva kladný, alebo záporný pól, prípadne obe.
  • Kliešťové svorky na štartovacích kábloch sú pevné a smú byť priložené len na kovové póly batérie.
  • Káble by mali byť izolované, hrozí kopanec elektrinou. Preto netreba príliš podceňovať ostražitosť. Pokiaľ ste káble nevyrábali podomácky a ide o továrenské štartovacie káble, bývajú farebne odlíšené, aby bolo možné čo najviac zamedziť popletenie PLUS na jednej batérií s pripnutím o MÍNUS na druhej.
  • Úkon nie je náročný a nejde o žiaden závažný problém s technickým stavom vozidla.
  • Štartovacie káble je možné zakúpiť na takmer každej pumpe, v akomkoľvek obchode s autodoplnkami a podobným tovarom. Ich cena sa pohybuje od 12 € do 30 €.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ