8 tipov ako si uvariť super zdravú kávu

0
3254

Niektorí ľudia ňou deň začínajú, iným deň vylepší. O tom, či je pre nás prospešná sa vedú nekonečné diskusie. Ak si kávu viete správne pripraviť, objavíte jej priaznivé účinky.  Tu je niekoľko tipov ako na to:

1.Žiaden kofeín po 14-tej

Kofeín je pre naše telo stimulant, aj to je jeden z dôvodov, prečo ju pijeme. Ak si však doprajeme šálku príliš neskoro, negatívne ovplyvní náš  spánok. A ako už vieme, nedostatok spánku vedie k celej škále problémov.

Ak sa chcete dobre vyspať,  nemali by ste piť žiadnu kávu po druhej až tretej hodine poobede, tiež záleží na tom kedy idete spať a ako citliví ste na kofeín.

2.Neprehánajte to s cukrom

Ak to budete s cukrom pravidelne prehánať, dopracujete sa akurát k cukrovke či obezite.  Istá štúdia prišla dokonca na to, že cukor v káve zvyšuje u ľudí agresivitu. Ak si teda svoje ráno bez sladkej kávy neviete predstaviť, použite namiesto cukru stéviu.

3.Na kvalite záleží

Tak ako je to aj v prípade niektorých potravín, kvalita kávy veľmi záleží od spôsobu pestovania a spracovania. Kávovníky sú často postrekované pesticídmi, herbicídmi a inými toxínami, ktoré nikdy neboli určené na ľudskú spotrebu. Radšej siahnite po organickej káve.

4.Nepoužívajte umelé sladidlá

Používanie umelých sladidiel namiesto cukru sa vhľadom na obsaho kalórií môže zdať ako super nápad, no opak je pravdou.

Niekoľko rôznych štúdií preukázalo súvislosť umelých sladidiel s rôznymi zdravotnými problémami. Preto aj v tomto prípade odporúčame siahnuť po stévii. Aj keď…skutočne, neosladená káva je naozaj fantastická, len potrebujete čas si na ňu zvyknúť.

5.Pridajte si do kávy škoricu

Škorica a chuť kávy jednoducho k sebe patria a ako bonus, škorica znižuje krvnú gllukózu, cholesterol a triglyceridy.

6.Vyhnite sa nízkotučným a umelým krémom

Populárne krémy, ktoré na nás všade číhajú majú tendenciu byť vysoko spracovávané a plné neprirodzených škodlivých zložiek. Namiesto toho zvoľte plnotučný krém, ak je možné taký, ktorého mlieko pochádza od kráv pasených na kvalitných pastvinách.

7.Pridajte si do kávy kakao

Kakao je plné antioxidantov, ktoré sa spájajú s celým radom benefitov vrátane zníženia riziku infarktu. Aj tu je najideálnejšie siahnuť po tom organickom 🙂

8.Použite papierový filter na kávu

Ak pri príprave kávy použijete papierový filter, efektívne sa zbavíte diterpénov a ostane vám tak kofeín spolu s prospešnými antioxidantmi.

Na zdravie !

Čítajte tiež:

5 tajomstiev božskej Nutelly odhalené. Poznali ste ich aj vy

Pri ďalšom pohovore si tieto veci radšej nechajte pre seba

Je zelená káva podvod alebo naozaj funguje jej efekt pri spaľovaní tukov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ