7 užitočných tipov, ako využiť podkrovie

0
1999

Ak aj vy máte nevyužité podkrovie, ktoré zíva prázdnotou, iste oceníte niekoľko praktických rád, ako ho využiť.

Zdroj: Unsplash.com

Vpustite dnu svetlo

Dostatok prirodzeného svetla zvýrazní interiér vášho domova. Či už ide o nábytok, obrazy alebo iné dekorácie, pod denným svitom všetko vyzerá lepšie. V podkroví preto zvážte aj umiestnenie strešných okien. Okrem toho, že nimi priestor presvetlíte, sú tiež príjemné na pohľad. Ešte viac svetla môžete dostať dovnútra, ak na šikminu dáte obrovské strešné okno. Urobiť tak môžete počas rekonštrukcie.

Výborné miesto pre kúpeľňu

Podkrovie je pre kúpeľňu ideálne práve preto, že pri nej nepotrebujete vysoký strop. Nemusíte riešiť, či sa vám tam zmestí vaňa a sprchový kút zároveň. Priestor vystačí aj na umiestnenie ďalších vecí, napríklad spotrebičov. Kúpeľňa v podkroví tak ušetrí miesto na prízemí, kde sa môžete realizovať inak. Mnohé projekty domov už ponúkajú toto riešenie a nemusíte sa tak zbytočne doťahovať s architektom.

Útulný úkryt pred svetom

Podkrovie sa môže stať miestom pokoja, kde vás nikto nebude otravovať. To ocenia najmä milovníci kníh. Zaplňte nimi police knižníc a nezabudnite ani na pohodlný matrac. Strávite na ňom nespočetné množstvo hodín v jednom z napínavých príbehov. Preto by mal poskytovať čo najväčší komfort. Vďaka dobre osvetlenej miestnosti si môžete čítať po celý deň. Chvíle samoty si však užijú aj hudobníci, spisovatelia či maliari.

Zdroj: Unsplash.com

Konečne priestor pre šatník

Práve v podkroví môžete venovať celú miestnosť skriniam, ktoré sa vám inam nezmestili. Je tiež praktické mať všetko oblečenie na jednom mieste. Nebudete musieť strácať čas hľadaním toho obľúbeného trička po celom dome. Zvážte tiež presun niektorých skríň z iných miestností. Získate tak viac miesta, ktoré môžete využiť inak.

Dajte šancu netradičným tvarom a pestrým farbám

Okrem klasického šikmého stropu sa oplatí zvážiť aj oblúkový variant. Práve ten dodá interiéru nezvyčajnú atmosféru. Skúste ho dať do kontrastu s tehlovým múrom a obrazmi. Vyskúšajte tiež doplnky s pestrejšími farbami, napríklad sýtočervené koberce či fialové vankúše. Ak máte radi biliard, môžete ho umiestniť do stredu miestnosti.

Svetlá, kamera, akcia!

Pokiaľ aj vy máte radi dobré filmy, určite ste už mnohokrát premýšľali nad vlastným domácim kinom. Práve podkrovie je na to perfektným miestom. Stačí vám na to projektor, plátno, kvalitné reproduktory a pohodlná sedačka alebo kreslo. Ceny techniky natoľko klesli, že všetko potrebné  si dnes už môžete dovoliť. Samozrejme, najkvalitnejšie projektory sú stále pomerne drahé.

Odporúčame strednú triedu s rozlíšením 1920 x 1080 pixelov a svietivosťou nad 3 000 lumenov. Dajte si tiež pozor na minimálnu a maximálnu projekčnú vzdialenosť. Pri výbere zariadenia sa riaďte rozmermi miestnosti, v ktorej plánujete premietať.

Zdroj: Bigstock.com

Cvičte kedykoľvek

V prípade, že radi cvičíte, podkrovie si zamilujete. Všetko potrebné si môžete rozložiť a stále vám zostane dosť miesta. Na podkroví si viete vybudovať vlastnú posilňovňu, ktorá vám bude vždy k dispozícii. Chýbať by v nej nemali jednoručné činky, multifunkčná posilňovacia veža či rotoped. Už nebudete musieť platiť za návštevy fitness centra a ušetríte aj kopu času. Najmä počas súčasnej krízy oceníte takúto možnosť cvičenia doma.