10 udalostí, ktoré v roku 2012 pohli Slovenskom a Slovákmi

0
1491

Rok 2012 bol bohatý na udalosti rôzneho typu. Boli to protesty, nepokoje vo svete, ale ani Slovensko nebolo celkom pokojné. Ľudia deprimovaní z krízy a úbohého života vykrádali stávkové kancelárie, banky, bankomaty, vraždilo sa jedna radosť, rómske osady vykradli desiatky domov, znížili ceny ďalším nehnuteľnostiam svojim rabovaním, padali budovy, diaľnica, chodilo sa štrajkovať. Bolo ťažké vybrať 10 udalostí, ktoré patria medzi najväčšie, nuž ale snaha bola. Pre každého má každá udalosť iný význam a tak v tomto prípade uvedené poradie nemá žiaden hlbší význam. Ktoré to vlastne boli udalosti tak významné, že plnili titulné strany tlače?

1. Gorily, lekári aj učitelia
Dvadsať rokov sa u nás neprotestovalo a ľuďom to akosi chýbalo. Pustili sa do ulíc, aby vyjadrili svoje názory a požiadavky za lepší život. Kým jedna časť ľudí pochopila, že to ani nemá cenu, druhá sa šla vyvetrať, iná si zaškriekať. Celá situácia v republike vytvára dojem, akoby sa mali dobre jedine podnikatelia, podvodníci a politici.

2. Vyčíňanie vlády
To, čo naša vláda v snahe naplniť štátnu kasu, predviedla teraz, zašlo priďaleko. Absolútne zničila budúcnosť našich hradov a zámkov, lebo nikto nebude mať prevádzať hostí. Dohody končia tak ako ich poznáme. Končí množstvo študentov, ktorých jediná možnosť zárobku bola dohoda. Začne vo veľkom čierna práca a o to tomuto štátu ide. Ľudí motivovať aby pracovali na čierno. Následne vtedy štát získa možnosť postihnúť a pokutovať zamestnávateľa aj zamestnanca. Zarobí tak ešte viac. Alebo sa mýlim? Nie sú to len dohody, ale rôzne úpravy zákonov, ktoré ešte viac znemožnili mnohým začať podnikať. Následky sa najviac prejavia v roku 2013.

3. Potravinové škandály
Poľská posypová soľ, pokazené vajíčka, alebo aj hrozba metanolu a obmedzenie českého alkoholu. Každého sa tieto udalosti týkali inak. Posledný prípad, farbené bravčové mäso vydávané za sviečkovicu bol ale brutálny potravinársky fail, ktorý nevedno prečo upadol do zabudnutia.

4. Psy a útoky
Útoky psov, za ktoré mohli výhradne nezodpovední majitelia vyhrotili situáciu a klasicky inšpirovali politiku, aby konala. Tá pritom konala absolútne nezmyselnou až absurdnou cestou, kedy si nechala vypracovať zoznam psov podľa nebezpečnosti. Nakoniec sa zistilo, že zoznam bol zostavený podľa zrejme len osobných sympatií pár ľudí bez nejakej odbornosti. Zákon, ktorý sa pripravil, aby obmedzil chov 13 plemien nakoniec nezakročil proti psom z útokov, proti problémovým psom a chovateľom. Jeho obmedzenia a nariadenia pocítia takmer výhradne len poctiví chovatelia. Za prehodnotenie a zrušenie podivného pso-rasistického zákona sa dokonca uskutočnil pochod Bratislavou.

5. Padnutá diaľnica
Padnutá diaľnica na východnom úseku D1, ktorá si vyžiadala niekoľko obetí, bola tragédiou, ktorá na čas zastavila stavbu diaľnice a opäť ukázala, že jeden politik hádže vinu na druhého. Každý zdravý a správne chápajúci človek ale pochopil, kto za to môže a kto si ako čítal zmluvy.

6. Bezák a Sokol
Najvyšší predstavitelia cirkvi toho počas roka spravia mnoho. Tým, že sú izolovaní od verejného sveta, sa k nám dostane len minimum z toho. Ak však karhajú kňaza, ktorý funguje otvorene a moderne, to si ľudia všimnú. Nuž a keď jeden z najvyšších venuje svojmu synovi riadny balík a „riadny“ je ešte slabé slovo, tak aj to svedčí o niečom… nebudeme ale v tomto smere viac vŕtať. Kauza Bezák sa ťahá už niekoľko mesiacov a my jej vôbec nerozumieme a preto sa jej vyhneme.

7. Východoslovenské železiarne
Najväčší zamestnávateľ na východnom Slovensku má zmeniť majiteľa. Aspoň to hovoria médiá a o prácu sa bojí veľmi veľa ľudí. Oprávnene, keďže nikto nevie, aké bude mať plány a na čo sa bude orientovať nový majiteľ. Nie je jasný jeden záujemca o podnik, ale vraj viacero záujemcov o ponuku predaja podniku. To je v konečnom dôsledku rozdiel, lebo záujem oň vyvstal na základe ponuky bez nejakých väčších plánov.

8. Vraždy
Mestskí policajt stratil trpezlivosť s jednou neprispôsobivou rómskou rodinou a s nabitou zbraňou postrieľal niekoľko ľudí. Chlapík, ktorému v bývalej firme bývalí spoločníci dĺžili peniaze, sa vraj dočkal len výsmechu a urážok bez jediného centu a tak ich postrieľal. Pridajme množstvo menších vrážd, šialených vyčíňaní bláznov a vyjde nám vražda ako často používané riešenie problémov u nás. K vraždám si pridajme aj dievčatko z Ružinova, ktorého mŕtvolu po rokoch našli v byte.

9. Melo a Belize
Slovensko sa naučilo geografiu. Každý vďaka (vraj mafiánovi) Melovi nejaký čas vie, kde je Belize, a že to nie je žiadna speváčka, ale juhoamerická krajina, bývalá britská kolónia so zaujímavou politikou najmä pre tých, ktorí sa ukrývajú pred zákonom. Na Belize sa ukrýva aj pár ďalších európskych podnikateľov, dokonca aj zo Slovenska. Mimo nich to je aj zakladateľ veľkej softwarovej a antivírusovej firmy McAfee, ako sme nedávno písali.

10. Dušan Cinkota
Výborný dabingový herec (Hlas Chandlera z Priateľov, hlavnú postavu z filmu Avatar, alebo hlas dabovaného Toma Hanksa), výborný herec, chlapík s talentom, naposledy viditeľný na fotografiách azda každého bulváru u nás, a v televízií v hlavnej úlohe sitcomu Zita na krku. Spôsobil, že jedna časť obyvateľov mu verí, veď čo ak naozaj pomáhal policajtovi, ktorému nič nehovorili nejaké postupy?!… kým druhá polovica národa (samozrejme pokiaľ sa o vec zaujíma) ho obviňuje z dílerstva. Áno, to presne potreboval, riskovať basu, v ktorej už raz bol. Herec, ktorý mal dostať osem rokov, bol na úteku. Skoro ráno 17. decembra sa však sám prihlásil v Bratislave. Miesto jeho pobytu posledných 12 dní nebolo známe.