Televízny hnus, 3. diel: seriál Panelák, reklama, pani Janka a Milan Kordiak

0
2289

Názor na televíziuSeriál Panelák patrí medzi najpopulárnejšie televízne seriály u nás vôbec. Takmer 900 dielov sa už svojho času začalo aj reprízovať, takže sme nedávno mali možnosť vidieť prvé časti seriálu, kde bola mierne iná zostava hercov a príbehov, jednotlivých bytov. Seriál pôvodne začínal ako komediálny, miestami s trápnym humorom, avšak s aktuálnymi problémami a témami. Seriál sa nakrúca tak, aby sedel s konkrétnymi dňami, kedy sa vysiela. Aspoň sa o to snaží. Samotný scenárista Andy Kraus to často prepískol, herci raz hrajú jeden charakter, ale o sto častí sa celkom zmenia. Dokonca sú Lutiše podľa neho na Orave, čo mu nedokáže odpustiť minimálne jedna stovka Slovákov. Pridajme tomu aj zvláštny spôsob prezentácie a spomínania Oravy v seriáli. Okrem podivného scenára a niektorých situácií, ktoré by sa v reálnom živote riešili celkom inak (niektoré konania a vyjadrenia postavy menom Cinege, a mnoho iných…) sú v seriály momentálne dva zásadné hlody, ktoré lezú ľuďom a samozrejme aj nám na nervy. Sú to faily spojené s postavami pani Janky a Milana Kordiaka.

Pani Janka, tajomníčka v Paneláku – Božidara Turzonovová
Pani herečka Božidara Turzonovová patrila dlhé roky medzi vynikajúcich hercov, ktorých sme si pamätali najmä z úloh múdrych žien, výborných matiek, šľachtičien, kohokoľvek. Ako herečka patrí medzi vážené postavy, ale…. Seriál Panelák jej hodnotu a meno degradoval, pokiaľ nie v očiach odbornej verejnosti, tak v bežnej verejnosti určite. Dnes je Božidara Turzonovová pre mladých známa ako nechutná, domýšľavá klebetná a šialená stará dáma, ktorá predstavuje úlohu typických klebetných susied, ktorým by sme často vybrali aj horšie vulgárne prívlastky, ktoré už nie sú publikovateľné. Vzhľadom na výnimočnosť jej umenia a zásluh v divadle či Slovenskej televízií je obzvlásť zvláštne, že jej súčasná úloha v nekončiacom seriáli nám núti spájať si jej meno s nechutnou megerou, ktorej inteligencia, vyjadrovanie a jej „Ale Emiiiiil“ (vtedy šmátram po bassebalovej pálke s nervóznou rukou), nám znechucujú jej postavu asi najviac. Jej seriálové chápanie bežných vecí, neuveriteľná domýšľavosť v rôznych scénkach a hlúposť v obvineniach vytvárajú taký charakter, pri ktorom sa divíme, že pán Emil ešte žije a nevpálil si guľku medzi oči. Áno, je to len seriál, no postava pána Emila si zaslúži veľké ocenenie a muži s podobným osudom by mali byť za hrdinov.

Nezvestný Milan Kordiak – Alexander Bárta
Postava Milana Kordiaka v seriáli bola odfláknutá od začiatku. Scenár mal z neho vytvoriť tajomného mafiána zapleteného do niečoho, čo nepotvrdzuje nič ani legálne a ani nelegálne. Scenárista si skrátka nechal zadné dvierka a nepotvrdil ani čo presne robí, a ani kde pracuje. Milan Kordiak si vzal Angie a hneď na to sa vytratil. Vytratil sa hlavne preto, že Alexander Bárta sa ako herec objavil v inom seriáli na TV Markíza. Tam sa v tom čase angažoval a aj keď donakrúcal a mohol sa vrátiť do TV JOJ do Paneláku, stále sa nič neudialo. Výmysel o záhadnom úteku je úbohý. Seriál sa tak brutálne zaplietol do rôznych výmyslov o úteku tejto postavy, o strate pamäti, milenke a podobne, že samotní ľudia sledujúci seriál to vzdali a už to ani neriešia. Niečo, čo neexistuje, aby sa v reálnom svete udialo, sa vymklo z pod kontroly a televízia akoby teraz ani nevedela, ako z toho von a ako postavu vrátiť späť. To vlastne ani nejde. V seriáli sa objavil nejaký záhadný telefonát, potom aj pohľadnica, rôzne indície a mnoho ďalších detailov, ktoré znemožňujú jeho nejaký logický návrat. Neexistuje nič, čo by vysvetlilo jeho odrazu objavenie sa v deji seriálu.

Reklama (upravené po Silvestri 2012)
Panelák je plný reklamy, len si to celkom mnohí neuvedomujú. Počas tretieho kvartálu roka 2012 sme až prehnane často videli hlavné postavy s pivom v ruke. Videli sme tak neustále Zlatý Bažant radler v rukách Dudka, jeho syna, či v rukách Štefana Skrúcaného. To ešte nebolo nič oproti nenápadnej reklame na koncert Richarda Mullera, na ktorý sa snažil Maslák prepašovať svoju speváčku a vybavoval to priamo u Mullera. Bez toho, aby táto vsuvka mala do príbehu nejaký zásadnejší zmysel. Hlavné, že sme sa od neherca dozvedeli presné miesto konania a čas koncertu. Palicou po hlave dostala čestnosť seriálovej tvorby na Silvestra. Vtedy nám do nelogických, až trápnych strihov televízia ponúkla niekoľko spevákov a hudobníkov. Tí bez nejakého hlbšieho zmyslu a logiky prichádzali na chodbu Paneláku, aby zaspievali pre robotníka Imra. Ľudia, ktorí Panelák vtedy sledovali, ho často vnímali len jedným okom… veď Silvester. Lenže koľkí ho sledovali pozorne a krútili hlavou? Že sa objavil Kuly a zaspieval, hoci by to ťažko len tak hocikomu a na chodbe spravil, sme pochopili ako reklamu na jeho tvár a niektorý z koncertov. Keď sa ale objavil Václav Neckář a ako zhypnotizovaný, ba podľa jedného názoru z webu vyzerajúc skôr ako robot na vybité baterky, vnuklo to myšlienku, či nie sú tieto krátke vystúpenia všetky do jedného nejakou reklamou na nejakú šnúru a predsa. Po pár dňoch sa objavili v rádiách pozvánky na koncert Václava Neckáře. Záver dielu a príchod postavy Burgera, kontrolóra stavby, bol tiež zvláštny. Z výťahu totiž vystúpil muž veľmi podobný na Richarda Mullera, len oveľa škaredší. Oveľa viac pri sebe, mohutnej postavy, s naozaj čudesným správaním a úškrnom (a práve na Silvestra) povedal len jedno slovo. Odovzdal robotníkom odmeny a ako prízrak s opäť divným úškrnom sa stratil vo výťahu… Toľko kyslých tvárí sledujúc telku po jednej scénke som jakživ okolo seba ešte nevidel…
Nuž a teraz prichádza šok v podobe nového obchodu, ktorý v Paneláku otvorili. Predavačku má v ňom hrať detská herečka Petra Millerová, známa z pred rokov zo seriálu Otecko sa mi nepáči (spomínate si? „Sedem dní, sedem dní, kedy príde posledný…“) a tam čo nevidieť? V predajni priestory a aj logo BILLA. Azda sme nemali nikdy v seriáli viac reklamy, ako tu. Možno tak v Žena za pultem, kde to však každý bral celkom inak. Firmy neplatili za to, aby nám boli nenápadne až podvedome vsúvané tie produkty a udalosti, o ktoré by sme inak záujem nemali.

A. K. Toman