Video: Marina a Ulay, ktorí sa nevideli vyše 25 rokov, sa opäť stretnú a je to doják!

0
7513

Keď vás s niekým spája dlhodobý a úprimný vzťah, môže sa aj rozpadnúť, ale spomienky ostávajú živé a občas vás veru doženú k slzám. Ako oboch aktérov nasledujúceho dojímavého videa.

Marina Abramovic

Marina Abramovic je performance umelkyňa, srbského pôvodu, ktorá žije a tvorí v New Yorku. Zameriava sa interakciu medzi umelcom a publikom, prácu s ľudským telom a mysľou. Jej kontroverzné predstavenia doteraz šokujú a privádzajú do údivu. Väčšinou je to ona, ktorá privádza ľudí do rozpakov. Napriek tomu sa to niekomu predsa len podarilo.

Uwe Laysiepen, ktorý s Marinou dlhé roky pracoval, bol zároveň jej najlepším priateľom, milencom a celoživotným partnerom. Boli spolu 8 rokov a po zhruba 25 rokoch ju prišiel opäť navštíviť. Šanca sa pritrafila v rámci Marininej výstavy v roku 2010 v New Yorku. Počas performance nazvanej „Umelec je prítomnosť“ sedela Marina oproti 1 565 cudzincom, ktorým hľadela do očí. Jedným z nich sa stal aj Uwe, umeleckým menom Ulay.

Marinu a Ulaya spájala nielen práca – mnoho umeleckých vystúpení a projektov vytvárali spolu, ale i nezvyčajné zážitky. Žili spolu niekoľko mesiacov v dodávke v Tibete a svoj vzťah ukončili nanajvýš netradične – vydali sa naproti sebe, každý z druhej strany Veľkého čínskeho múru, aby sa v jeho strede stretli a poslednýkrát sa objali. Mala to byť rozlúčka. Od tej doby sa už nikdy osobne nestretli. Až do povestnej výstavy…

Zdroj: youtube.com

Milujem ten moment zmeny výrazu v jej očiach, keď ho prvý raz uvidí. Toto video je len dôkazom toho, že nepotrebujeme žiadne slová na to, aby oči vyjadrili to, aké hlboké priateľstvo, láska umelecká symbióza spájala týchto dvoch ľudí.