Neobyčajná vyhliadka, ktorá o štyri roky môže zmiznúť

0
12209

Nie vždy sa kombinácia prírody a umenia vydarí a ponúkne estetický zážitok. Zraková pyramída nad dedinkou Súľov-Hradná, neďaleko Žiliny, je jednoznačne výnimkou. Nielenže svojou konštrukciou uchváti už z diaľky, ale ponúka nevšedný výhľad na Súľovské skaly a okolitú krajinu. Je to miesto, ktoré vám dovolí zastaviť sa a vnímať len to, čo sa okolo vás v danej chvíli deje.

Sulov_001

Prečítajte si: Sme krok bližšie k vzniku Národného parku Podunajsko, tvrdí Bratislava

Unikátna zraková pyramída v obci Súľov-Hradná

Konštrukcia drevenej pyramídy je dlhá 18 metrov a okrem poetických umeleckých účelov poctivo slúži aj ako prístrešok pre pocestných alebo pastierov oviec z neďalekých lúk. Autor diela, výtvarník Juraj Gábor, objekt pôvodne vystavoval v zlínskej galérii, kde bola výstava jeho diela spojená s videoprojekciou.

Dnes sa zraková pyramída nachádza na verejnom priestore, na lúke, a „filmové scény”, ktoré uvidíte zvnútra objektu, sa menia v závislosti od počasia.

Neobyčajná vyhliadka je široká osem metrov a vysoká päť metrov. Nájdete ju na turistickom alebo cyklistickom chodníku, stačí sledovať modrú značku. Z obce Súľov-Hradná je to približne pol hodinu pešo.

Sulov_002

Prečítajte si: Tajomstvo Súľovského hradu

Veľká vec s minimálnym rozpočtom

To, že nevšedné veci vznikajú aj bez megalomanských projektov a fondov, dokazuje práve zraková pyramída Juraja Gábora. Projekt podporilo ministerstvo kultúry čiastkou 3 000 eur. Pár stovkami eur prispela taktiež Nadácia Erste. Autor dotoval svoje dielo aj z vlastných zdrojov, pri stavbe mu dobrovoľne pomáhali projektanti, ale aj miestni, ktorí na vlastných traktoroch vyvážali na lúku konštrukciu stavby.

Autor plánuje ponechať vyhliadku nad Súľovom ešte štyri roky, potom všetko závisí od dohody s obcou, v ktorej sa pyramída nachádza. Práve teraz, keď sa farby prírody menia na prenádhernú jesennú paletu, si nenechajte ujsť túto výnimočnú vyhliadku. Objekt Juraja Gábora ponúka viac než len drevený prístrešok s výhľadom na meniacu sa krajinu.

Čítajte tiež:

Život bez mejkapu sa vám úplne zmení

Za vyrysovaným telom sa môže skrývať psychická porucha

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokV Dunaji sa dnes pri nehode utopili 2 irackí migranti a 4 sú nezvestní
Ďalší článokHromadne a bez násilia…
V roku 2013 si zbalila 10 kilový batoh a vydala sa cestovať po svete. Ešte stále ju to drží. Bloguje v angličtine na NomadIsBeautiful.com a v slovenčine na IvanaGreslikova.com. Ivaninou misiou je ochutnávať všetko, čo dobre vonia a nájsť naj pu-erh čaj na svete.