Visutý reťazový most v nepálskom Parbate uchvacuje aj skracuje

0
2415

Obyvatelia mesta Kushma v nepálskom dištrikte Parbat mali odjakživa problém dostať sa cez roklinu do Gyadi rýchlo a pohodlne. Dve časti oddelené neprístupným zlomom v ktorom preteká rieka Modi si žiadali už dávno vytvorenie mostovej konštrukcie. Nakoniec sa v roku 2008 začalo so stavbou a vo februári roku 2010 sa slávnostne otvoril visutý most Kushma-Gyadi. Jeho zaujímavosťou je, že je dlhý 344 metrov, vo výške 135 metrov a je postavený z kovovej kontrukcie podobnej na reťaze a pletivo. Je určený len pre osoby, nie vozidlá, či náklad. Ide o jeden z najväčších visutých mostov v Ázii a o jeden z najväčších na svete postavených nie z prírodných materiálov (čiže žiadne liany, ľanové laná a podobne.) Dnes je táto stavba v regióne zároveň atrakciou, no zároveň uchvacuje nadšencov pre tento druh architektúry.

Visutý most Nepál

Podľa osobných návštevníkov fotografie niesú nič oproti návšteve a prejdení celej jeho dĺžky na vlastnej koži. Že by ich fascinovalo to hojdanie? Vo filmoch čo vysitý most, to pretrhnutie… Ale to sú na šťastie len filmy…

Foto: Basu Dahal, Flick, Basu Dahal

Visuté mosty dnes
Príroda v tejto časti Ázie je výrazne hornatá a tak podobných roklín nájdeme neúrekom. Na mnohých miestach sú práve vďaka prírodným tiesňavam a zlomom neprístupné inak vzdušnou čiarou veľmi blízke miesta. Mnohé problémy vyrieši mostová konštrukcia, no tak ako všade, aj tu sú problém najmä financie a realizácia stavby. Visuté, prevažne z povrazov a dreva, boli doménou minulosti, kedy stačilo pevnú konštrukciu upevniť na dvoch bodoch. Dnes sa stavajú skôr ako súčasť zábavných parkov, prípadne ako komunikácia v neprístupnom teréne.