Najväčšie sklady dreva vo Švédsku na starom letisku Byholma a Knislinge

0
6961

Byholma, švédsky sklad drevaByholma, údajne najväčší sklad dreva na svete, vznikol len vďaka prírodnej katastrofe. Hurikán Gudrun, ktorý vo Švédsku zničil obrovskú plochu zalesnenej plochy na juhu škandinávskeho polostrova v januári 2005 prinútil rozhýbať stratégiu, akú krajina ešte nezažila. Kalamitné drevo nemohlo zostať v prírode, aby sa nerozmnožili škodcovia a nebolo tiež rizikom pre ľudí, takže bolo nutné vymyslieť, kam s ním. Necelých sto miliónov metrov kubických dreva, čo je len hrubý odhad, nakoniec odvážali na od roku 2000 opustené vojenské letisko Byholma a rovná plocha umožnila pohyb ťažkej technike. Drevo uskladnené na sebe vo viac ako 2 kilometre dlhých pásoch po troch stĺpcoch siahalo do výšky takmer 15 metrov. Podobný osud postihol aj letisko Knislinge v južnom regióne Skåne, kde síce nie celú pristávaciu plochu, ale jej okrajovú časť použili ako sklad dreva pre kalamitnú drevinu z k nemu bližších lesov. V prípade núdze bola stále určitá možnosť použitia tohto letiska na pristátie menšieho stroja.

Byholma, švédske letisko skladom dreva

Byholma, švédske letisko skladom dreva

Armádne letiská dnes
Obe letiská slúžili armádnemu letectvu. Veže s technikou a hangáre boli demontované až v posledných rokoch. Časť uskladneného dreva už bola spracovaná, no kompletné spracovanie je víziou budúcnosti. Obe plochy boli predtým využívané na cvičné lety a ako vojenské základne. Vzlietali z nich stíhačky, aj nákladná letecká technika.

Byholma, švédske letisko skladom dreva

Byholma, švédske letisko skladom dreva

Byholma, švédske letisko skladom dreva

Vznikali v polovici minulého storočia. Pohľad na toto miesto vám prinesie aj mapa v tomto článku nižšie. Satelitné zábery zachytávajú pohľad na nekončiaci pás dreva z časti už odprataný.


Zväčšiť mapu

Niekoľko videozáberov zo skladu dreva Byholma:

Naozaj najväčšie sklady dreva na svete
Celkom najväčší sklad dreva na svete však v skutočnosti nájdeme v Brazílií. Sú to hneď 4 rôzne sklady, ktoré majú tvar kruhu, alebo veľkého obdĺžnika a disponujú železničným pripojením, alebo hrubou cestnou komunikáciou vybudovanou pre tieto účely. Ide o niekoľko násobne väčšie plochy. Ešte v polovici minulého storočia bolo najväčšie skladisko dreva na Aljaške a v centrálnom USA. Veľmi rýchlo ich predbehla Brazília, Argentína a Južná Amerika si svoje prvenstvo drží dodnes. Švédsky sklad Byholma je však nepochybne najdlhším skladom dreva a najrýchlejšie vybudovaným vôbec, keďže nič také v prvotnom pláne nebolo. Švédska vláda musela reagovať rýchlo vzhľadom ku kalamite, ktorá krajinu pripravila o viac ako percento celej plochy krajiny.

Foto: mag101.com, Originál autor – Erland, Originál autor – Orjan