Milujeme Slovensko: Prečítajte si, aké je to túlať sa Pieninami. Len tak.

0
3777

Pieniny – menší a skromnejší sused Vysokých Tatier stojí tak trochu v tieni slávnych hôr. Pri prechádzaní jednotlivých turistických trás v týchto pohraničných končinách však veľmi rýchlo  nadobudnete pocit, že sa nachádzate v samom srdci harmónie a nepoškvrnenej krásy domácej prírody.  Túlame sa Pieninami 2

Aj keď o krásy Pieninského národného parku sa delíme s našimi poľskými susedmi, na počte slovenských návštevníkov spoznávajúcich nové turistické trasy v týchto pohraničných zónach to nijak nepoznať. Príroda predsa nepozná hranice a nedelí ľudí podľa národnosti, takže do jej útrob je pozvaný každý bez ohľadu na to, či sa pohybuje doma alebo je oficiálne za hranicami rodnej krajiny. Pokiaľ sa tajuplné Pieniny rozprestierajúce sa v kraji Goralov pozdávajú vašim dovolenkovým plánom, potom sa určite necháte inšpirovať niekoľkými zaujímavými trasami.

Najkrajšie turistické trasy v Pieninách

Červený Kláštor – Lesnica : Trasa, po ktorej budete mať v nohách vyše 7 km, no zážitkov viac, ako by ste prešli niekoľkonásobne toľko. Cesta vedie povodím Dunajca, ktoré strážia skaly vypínajúce sa do výšky niekoľkých stoviek metrov.

Obtiažnosť trasy – ľahká

Vzdialenosť – 7,5 km

Približný čas – 2 hodiny

Túlame sa Pieninami

Okruhom slovenských Pienin : Ďalšia z pieninských trás, ktorá vyniká výhľadmi, krajinou aj chránenou vegetáciou, je okružná trasa z obce Lesnica. Tá vedie k sedlám Cerla a Targov, po ktorých dobytí sa za sprievodu fascinujúcich scenérií vrátite späť do obce.

Obtiažnosť trasy – stredne náročná

Vzdialenosť – 11 km

Približný čas – 4 -5 hodín

Kráľovská pieninská túra : Pre profíkov, ktorí sa vyžívajú v náročnejších trasách, tu máme jednu lahôdku. Východiskovým bodom je opäť Červený Kláštor, z ktorého prejdete k vrchom Tri Koruny a Sokolica. Následne vás čaká ústie Lesnického potoka a cesta späť do Červeného Kláštora.

Obtiažnosť trasy – náročná, celodenná túra

Vzdialenosť – 21,5 km

Približný čas – 8 hodín

Túlame sa Pieninami 3

Výlet na zámok Niedzica : Poľská strana Pienin toho ukáže ešte viac, takže ak sa vám podarí navštíviť tento kraj, nedajte si ujsť výlet na zámok Niedzica. K nemu sa dostanete z viacerých východiskových bodov vrátane slovenských obcí Červený Kláštor alebo Majere. Táto trasa prechádza riadnou cestou , takže nevyžaduje nejaké špeciálne značenie a podľa jej výberu si zvolíte aj obtiažnosť a približný čas túry.

Túlame sa Pieninami 4

Divoký Dunajec, pokorné skalnaté bralá a zvony oviec na lúkach čakajú na vášnivých turistov hľadajúcich nepoznané zákutia Pienin. Spolu s regiónom severného Spiša tu nájdete 222 km značených trás, čo je ideálnou pozvánkou na nezabudnuteľný výjazd naprieč nepoškvrnenou prírodou. Ak by sa vám nechcelo pešo, zdolávať poetické kopce môžete aj zo sedadiel bicykla alebo si skúste plavbu plťou, ktorá vás pohojdá na vlnách kráľovnej riek.

Želáme veľa šťastných kilometrov a užite si tento krásny región naplno.

Čítajte aj:

Láka vás Afrika? Vyberte sa na cestu snov!

Najkrajšie slovenské lokality, v ktorých sa počas leta schladíte

Chystáte sa do New Yorku? Toto by ste nemali vynechať!