Zaujímavé fakty o San Franciscu, ktoré ste nevedeli

0
4203

1

San Francisco je mesto plné prekvapení, ktoré vyrazia dych takmer každému. Málokto vie o San Franciscu toľko, ako tí, ktorí v ňom boli. Mnohí si toto mesto idealizujeme a predstavujeme si ho ako palmový raj na opaľovanie. Predtým, než sa do tohto svetoznámeho mesta s červeným mostom vydáte, prečítajte si tri veci, o ktorých zrejme neviete. No čo, pribalíte si aj sveter?

 

Do San Francisca si vezmite sveter. Aj v lete

Málokto tuší, že v San Franciscu je zima. Či už prídete do tohto mesta v auguste, či máji, nezabudnite si vziať so sebou sveter a dlhé nohavice. San Francisco je povestné svojím počasím, o ktorom sa však veľmi nehovorí, aby sa to negatívne neodrazilo na príjmoch z cestovného ruchu. Ide o takzvaný fenomén, zvaný „sanfranciská hmla“, kde každé dopoludnie mesto zahalí hustá hmla, ktorá ustúpi až poobede. Prečo je to tak? San Francisco je z troch strán obklopené vodnou plochou. Zo západnej časti ho obmýva obrovský Tichý oceán, zo severu a východu Sanfranciský záliv. Rozdiely teplôt pevniny a vodnej plochy vyústia vo veľmi hustú hmlu, ktorá je tu na dennom poriadku. Návštevníci preto môžu byť sklamaní, keď prídu do tohto svetoznámeho mesta a neuvidia napríklad ikonický červený most Golden Gate. Hmla sa však obvykle drží len do obeda a po obede sa môžete tešiť aj na teplé slnečné lúče.

2

3

Najznámejšia električka na svete je v San Franciscu vďaka mŕtvym koňom

Druhý prekvapivý prípad zo San Francisca tiež súvisí so sanfranciskou hmlou, ktorá udala charakter tohto nádherného mesta. V San Franciscu sa nachádza povestná električka, ktorá ide aj do kopca. Tento dômyselne premyslený systém lán, po ktorých električky idú (po anglicky „cable car“), tu však nebol vždy a bol tu vybudovaný, aby vyriešil problém s hmlou. Ako však súvisí hmla s električkou? V San Franciscu celkom pochopiteľne. V minulosti, ešte predtým než bola električka v San Franciscu postavená, museli materiál prevážať ťažné kone. San Francisco je však čiastočne na kopci, čomu je prispôsobená aj infraštruktúra. Nájdeme tu mnoho chodníkov a ciest, ktoré idú do kopca, z kopca, šikmo, rovno alebo veľmi strmo. Mnohé kopce v kombinácii s každodennou hmlou urobili z týchto strmých ciest nepriateľov pre ťažné kone, ktoré sa tu pravidelne s ťažkým nákladom šmýkali a umierali. Problém sa podarilo vyriešiť postavením električky, ktorá ide po lane a náklad doslova vytiahne do kopca bez toho, aby uhynul čo i len jeden ťažný kôň.

4

Väzenie Alcatraz bolo útulným domovom Indiánov. Až kým im nenašli drogy

 Najznámejšie svetové väzenie nebolo väzením odjakživa. Hovorilo sa, že ak porušíte pravidlá, idete do väzenia. Ak porušíte pravidlá väzenia, idete do Alcatrazu. Po zatvorení väzenia pre vysoké finančné nároky na jeho údržbu sa tu v roku 1969 nasťahovalo takmer 80 pôvodných obyvateľov Ameriky – Indiánov. Indiáni si tu spolunažívali v mieri takmer dva roky a ich pobyt na ostrove bol akýmsi protestom proti Američanom, ktorí zobrali Indiánom ich zem. Indiáni mali na ostrove vlastnú komunitu, vlastné školy, záhrady a obydlia, v ktorých dávali najavo svoju nespokojnosť s Amerikou. Do roku 1970 sa sem nasťahovalo množstvo ďalších pôvodných obyvateľov, no ich záujmy neboli už len o zrovnoprávnenie. Alcatraz sa premenil na veľký ostrov párty, nespútanej sexuálnej zábavy a drog, až kým nezakročila americká vláda. Indiáni boli z ostrova vyhnaní a jednou z mála spomienok na tento bujarý rok života na ostrove je nápis na vodnej veži: Indiáni, ste vítaní a pár zeleninových a kvetinových záhrad a záhonov na ostrove.

 5

San Francisco je mesto prekvapení. Nepredvídateľné počasie, duchovia mŕtvych ťažných koní či sexuálne a drogové orgie Indiánov, to všetko má toto mesto za sebou. Je toho však oveľa viac, ako napríklad éra Hippie, kde Hippie sa zrodilo práve v parku pod červeným mostom Golden Gate. San Francisco je iné ako ostatné mestá Ameriky a možno tvrdiť, že je jedno z najkrajších.

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokUuups! Archa je fuč…
Ďalší článokOvládajte svoje auto ako profík…aj keď sa pošmyknete
Keď som mal 25, dal som výpoveď aby som sám cestoval po svete. Kancelária nikdy nebola pre mňa. Z cestovateľského blogu Bez Mapy som si spravil zamestnanie na plný úväzok a stal sa digitálnym nomádom. Všetko čo potrebujem k práci je môj laptop, WiFi a hlava plná nápadov. Dlhodobo cestujem po svete a svoje zážitky, rady a tipy ako žiť život na vlastnú päsť zdieľam s tebou na tomto blogu. Pridaj sa ku mne a zahoď svoj strach z nepoznaného.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ