Národný park a vodopády Kursunlu v Turecku sú piknikový cieľ

0
6350

Severne od ruín antického mesta Perge a neďaleko tureckej Antalye môžete navštíviť miesto známe ako Kursunlu Şelalesi. Areál národného parku Kursunlu, ktorému dominujú najmä rovnomenné vodopády a miestna voda obklopená borovicovými lesmi je cieľom oddychu a pikniku miestnych, ako aj obdivu zahraničných turistov. Vydajte sa sem spolu s nami, alebo aj osobne, približne polhodinku cesty 20 km severovýchodne od Antalye a nezabudnite si fotoaparát, pretože ho budete potrebovať.

Vodopády Kursunlu

Vodopády Kursunlu
Vodopády Kursunlu sa nachádzajú v dostupnej časti národného parku aj pre verejnosť po chodníku s možnosťou parkovania pri vstupe. Areál parku, ktorému vodopády dominujú aj čo sa návštevnosti týka, tvorí jeho najznámejšiu časť. Prístup k vodopádom je po murovaných schodíkoch. Miestne jazero obklopené skalnatým útesom má zelenú farbu a prekypuje životom. Nájsť v ňom možno viacero druhov rýb, vodných živočícov a vodné korytnačky, ktorých tu je prekvapivo hojne. Voda steká a padá hneď po niekoľkých krajoch strmých skalnatých kaskádach.

Kursunlu vodopády

Na niektorých miestach skaly pokrýva hustá zeleň a pripomína tým porasty v pralesoch po ktorých steká voda. V letných mesiacich jej môže byť menej, v čase dažďov viac. Sú miesta, ktoré tu môžete navštíviť a voda bude kvapkať okolo vás, kým vy budete takmer v suchu.

Okolie vodopádov
Do okolia sa môžete vydať po chodníčkoch a mostíkoch ponad vodu. Práve miestne mostíky, lavičky a rôzne prechody nad miestami čistou vodou, inokedy močarinou, môžu byť zážitkom a pre ľudí milujúcich svoj fotoaparát aj fotografickými príležitosťami. Chodníčky sa môžu aj rozdvojiť a vy sa môžete vydať celkom iným smerom, ako ostatní. Objaviť tak môžete celkom iné miesta a zákutia tohto parku. Ak však prichádzate na toto miesto v rámci fakultatívneho výletu, príliš veľa času na túlanie mať možno nebudete.

Národný park Kursunlu Şelalesi
Kursunlu sa stalo národným parkom v roku 1991. Miesto je totiž jedinečné kombináciou zelene, fauny, vody a skalnatých útvarov, ktoré vytvárajú ojedinelé miesto. Žijú tu vzácne druhy vtákov, napríklad ibis, pri pozornom sledovaní môžete mať šťastie na dudka, ďatlov, a podvečer a k noci aj na netopiere. V okolí nájdete veveričky, menšie druhy hadov, jašteríc, veveričky a vo vode spomínané korytnačky s Ďalším vodným životom. Z rastlín a drevín prevláda výrazne borovica. Nájdete tu vavrín, duby, mätu, vŕby, myrty, divé ruže, smreky, buky a taktiež brečtan s ďalším druhom popísanej rastliny a bylinami, ktoré nepoznáme. Pri miestach so stojatou vodou narazíte aj na vodné druhy rastlín a lekná.

Kursunlu národný park © copyright

Kursunlu národný park © copyright

Kursunlu národný park © copyright

Kursunlu národný park © copyright

Kursunlu národný park © copyright

Kursunlu národný park © copyright

Na jednej strane môžete nájsť voľné priestranstvo v tieni borovíc s ťažkými drevenými stolmi a lavicami v udriavanom stave, ktoré naozaj slúžia návštevníkom na piknik a posedenie. Aj turecké rodiny si vedia vychutnávať rodinný piknik, zamilovaní, alebo aj turisti, ktorí chcú miesto v tieni, miesto pre oddych a aj také, kde si môžu pochutnať na vlastnom jedle v neobyčajnom prostredí. Typický piknik, ako ho poznáme aj my, má v meste Antalya a jeho okolí mnoho príležitostí. V blízkosti sú toalety. K ich dostupnosti sa však nevieme vyjadriť.

Kursunlu národný park © copyright

Foto: © všetky práva vyhradené na všetok vlastný foto-obsah na webe.