Pilot lietadla odfotografoval záhadné svetlá na dne oceánu

0
5157

Naozaj nádherný úkaz prírody, ak nie dielo nieočho iného, mal možnosť vidieť Holanďan Christiaan van Heijst z cockpitu dopravného lietadla smerujúceho na Aljašku ešte 24. augusta. V mieste, kde by čakal len široký oceán a žiadnu pevninu, sa v diaľke pred lietadlom objavili zvláštne svetelné úkazy. Nie však na oblohe, ktorá je ostatne v noci v týchto končinách nádherná, ale pod vodou. Hlbokou pod hladinou sa odohrávalo niečo, čo zostáva záhadou. Snímka spolu s ďalšími, ktoré si môžete pozrieť na jeho fotografickom webe, zachytávajú oranžové, žlté a červené svetelné body väčšej rozlohy, ktoré sa nachádzajú pod vodou. Samotný autor fotografie mi zážitok zhodnotil ako niečo úžasné, čo nikdy pred tým nevidel a šlo o zážitok.

Záhadné svetlo v oceáne, van Heijst
Snímka fotená na Nikon D800 F/2.8 s Fisheye 10,5 mm, Christiaan van Heijst

Tektonický zlom a možná podmorská sopečná činnosť
Ako však vidieť z jeho webu, zostáva myšlienkami stáť pevne na zemi. Najpravdepodobnejším vysvetlením celého úkazu bude sopečná činnosť na podmorskom dne, kde sa pokojne môže čoskoro objaviť nový ostrov. Lokalita sa totiž nachádza zhruba práve v oblasti zlomu litosférických zemských dosiek. V tom prípade by mal byť nový ostrov určite pomenovaný po objaviteľovi. Držíme palce Christiaan.

Ak áno, tak poriadne hlboko
Podľa súradníc v lietadle by malo ísť o túto polohu. Zaujímavé však je, že pri zobrazení morského dna v aplikácií Google Earth sa na danom mieste nenachádza žiadne vyvýšené miesto a hornatý terén (v rámci členitosti podmorského dna). Preto ak ide o tektonickú činnosť, pôjde o javy a zmeny na morskom dne v poriadnej hĺbke.

Ako z filmu Priepasť
Filmový fanúšik si spomenie na film Priepasť (v originále The Abyss) od režiséra Jamesa Camerona (Titanic, Avatar, Terminátor II, Rambo II a iné). V ňom bolo v závere odhalené, že sa v oceáne môžu ukrývať aj mimozemské civilizácie. Milovníci záhad a sci-fi si tak pri pohľade na fotografiu možno predstavili tajné mesto votrelcov na dne mora… ale to je len naozaj vzdialené sci-fi.