Island je OUT, cestujte do Grónska

0
6332

gronsko

Rozmýšľali ste nad tým, aký je život v krajine ľadu, v ktorej pol roka slnko nezasvieti? Ak niekomu poviete, že idete do Grónska, určite sa na vás pozrie začudovaným pohľadom a spýta sa, že prečo. Grónsko rozhodne nie je turistická destinácia číslo jeden, kde sa ročne nahrnú húfy turistov a kúpia si milo vyzerajúce magnetky. Avšak aj do Grónska chodia turisti, no len tí, ktorí si to môžu dovoliť. Prečo? Grónsko je bezpochyby neobjavená destinácia, ďaleko zatienená Islandom, ktorý je stále viac a viac populárny. Má však Grónsko väčší potenciál pre turistu a jeho hlad po nevšedných zážitkoch?

Je Grónsko v Európe alebo Amerike?

Základnou otázkou, ktorú je potrebné zodpovedať, je to, či je Grónsko v Európe, alebo v Amerike? Nedá sa však na ňu jednoznačne odpovedať, nakoľko sú obe odpovede správne. Geograficky je Grónsko v Amerike, keďže leží na americkej tektonickej doske. Avšak, politicky patrí Grónsko Európe, nakoľko je dánskou kolóniou. V Grónsku sa okrem miestnych dialektov dohovoríte hlavne po dánsky a zaplatíte tu dánskou menou. Dánsko si na Grónsko nárokuje a ročne pošle do Grónska istú sumu peňazí na jeho rozvoj. Háčikom však je, že Grónsko je čiastočne autonómne a to napriek tomu, že ide politicky o Európu a je kolóniou členského štátu Európskej únie – cestovať sem môžete len s platným cestovným pasom.

Hlavné mesto Grónska je Nuuk, no ide o veľmi malé mesto. Grónsko je veľmi riedko osídlené a jeho mestá sú od seba dosť vzdialené. Z toho dôvodu je v Grónsku bežná letecká doprava, nakoľko rozloha tohto pseudoštátu je zrovnateľná s Európou. Ako sa však dostať do Grónska a kde hľadať letenky? To je veda sama o sebe.

 gronsko

gronsko

gronsko 

Letenky do Grónska nemajú konkurenciu

Cestovanie do Grónska však nie je vôbec jednoduché a dostať sa sem je skutočným umením. Ak si myslíte, že nastúpite vo Viedni do lietadla a o šesť hodín vystúpite v hlavnom meste Nuuk, ste na omyle. Z Európy sa do Grónska dostanete iba z Islandu, alebo spomínaného Dánska. Letenky z Islandu sú však oveľa lacnejšie, no stále drahé. Národná letecká spoločnosť Air Greenland lieta do Nuuku z Kodane, kde je cena letenky až nepochopiteľná. Spiatočné letenky do Grónska za menej ako 600 eur nenájdete. Konkurencia nie je žiadna a z Európy sem lietajú len tieto dve spoločnosti, z čoho vyplýva, že kto musí ísť, nemá na výber a letenku si kúpi aj za túto sumu.

Cestovanie po Grónsku je skutočným zážitkom a nádherné ľadovce, malebné osady na skalných bralách, eskimáci či utešené krčmy v hlavnom meste stoja za návštevu. Môžete si robiť výlety do bielej prírody a do krajiny ľadu, loviť ryby či pozorovať veľryby. Grónsko je na to ako stvorené a čistota tejto ľadovej vody je až ohromujúca. Pripravte sa však na extrémne nízke teploty, pretože priemerná teplota v auguste nevystúpi nad 15 °C.

 gronsko

gronsko

gronsko

Cestovanie do Grónska vám, bezpochyby, vyrazí dych. Táto dánska kolónia, ktorá sa nachádza geograficky v Amerike, je unikátom svetového formátu. Je vskutku údivu hodné, že aj napriek extrémne nízkym teplotám tu žijú ľudia v úplnej symbióze s prírodou. Bez prírody by tu neprežili aj napriek tomu, že je nehostinná. Grónsko a hlavné mesto Nuuk sú však destinácie nie veľmi všedné a o to viac zaujímavé.

Boli by ste ochotní zaplatiť extrémne predraženú letenku len preto, aby ste si mohli užiť ticho a vietor Grónska?

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokArchitekti nás prekvapia aj v roku 2016
Ďalší článokTip na víkend: Interbeauty 2016
Keď som mal 25, dal som výpoveď aby som sám cestoval po svete. Kancelária nikdy nebola pre mňa. Z cestovateľského blogu Bez Mapy som si spravil zamestnanie na plný úväzok a stal sa digitálnym nomádom. Všetko čo potrebujem k práci je môj laptop, WiFi a hlava plná nápadov. Dlhodobo cestujem po svete a svoje zážitky, rady a tipy ako žiť život na vlastnú päsť zdieľam s tebou na tomto blogu. Pridaj sa ku mne a zahoď svoj strach z nepoznaného.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ