Boli ste už na Maldivách? Zamýšľali ste sa aj nad tým, aké to musí byť pre túto krajinu ťažké a náročné, čo sa týka zásobovania? Táto stopercentne moslimská krajina je závislá na dovoze, nakoľko jej podmienky nedovoľujú dostatočné zásobenie obyvateľstva s potravinami a stavebným materiálom vlastnej výroby. Stavebný materiál sa dnes na Maldivy dováža, no ako tomu bolo v minulosti a z čoho na Maldivách stavali domy?
Dovolenka na Maldivách
Keď sa vydáte na romantickú dovolenku na Maldivy, asi vás nenapadne zamýšľať sa nad tým, ako toto celé súostrovie a jednotlivé atoly fungujú. Ak sa však na mapu Maldív pozriete pod lupou, uvidíte množstvo roztrúsených ostrovov v Indickom oceáne. Väčšina z nich však nie je pre človeka vhodná na usídlenie a čísla vravia, že len zhruba dvesto ostrovov, z takmer dvoch tisíc, je obývaných. Niektoré ostrovy sú doslova len dočasné a ide o pieskové duny, ktoré vystupujú a opäť sa rozpúšťajú v oceáne. Avšak, Maledivy majú aj odvrátenú stránku a nachádza sa tam ostrov, ktorý je zahltený odpadkami.
Pri tak malom množstve je jasné, že krajina nemá dostatočne rozľahlú a úrodnú pôdu na pestovanie potravín pre svoje obyvateľstvo. Väčšina jedla sa dováža z neďalekej Srí Lanky a Indie na veľkých lodiach. V praxi to vyzerá tak, že každé ráno príde na jednotlivé ostrovy loď, kde ľudia vyložia, čo sa dá a predajú na trhoch. Ako je to však so stavebným materiálom a ako si so stavaním domov poradili pôvodní obyvatelia v minulosti, keď nebola tehla samozrejmosťou?
Život v korálovom útese
V dobách nedávnych, keď ešte na Maldivách nebol natoľko rozvinutý import a export, miestni hľadali množstvo spôsobov, ako sa zaobísť bez moderných stavebných materiálov. Časom a skúsenosťami sa ukázalo, že veľmi vhodným materiálom na stavbu príbytkov je korál priamo z oceánu. Korál je veľmi pevný materiál, ktorý miestnym obyvateľom na Maldivách vystačil na stavbu domov po dlhé roky. Ako budovali tieto domy? Korál najskôr museli dostať z oceánu, čo uskutočňovali lámaním a následným prevážaním na pevninu. Tu sa ďalej lámal a rezal na menšie kusy, ktoré slúžili ako základná stavebná jednotka domu. Tento prírodný materiál sa postupne ukladal na seba a spájal spojivom tak, ako sa stavajú dnešné domy z tehál. To, že bol dom postavený z korálu, vieme však rozpoznať aj po mnohých rokoch, nakoľko sa materiálom neplytvalo a omietka bola zbytočná.
Dnes je však doba iná, a tak ako vláda Maldív, tak si aj obyvatelia uvedomujú veľkú prírodnú, ekologickú a aj estetickú hodnotu koralových útesov. Domy z korálov sa už dlho nestavajú, no vy ako návštevníci ich stále môžete na niektorých miestach nájsť. Stačí navštíviť jeden z odľahlých ostrovov, napr. ostrov Diffushi, kde korálové domy dodnes stoja a ľudia v nich naďalej bývajú. Ak však máte radi pohľad na živé korálové útesy, potom si musíte nasadiť potápačské okuliare a ponoriť sa do priezračnej vody Indického oceánu. Dovolenka na Maldivách sa predsa bez toho nezaobíde. 🙂