Máme zoznam miest, ktoré turizmus úplne zničil. Kam idete na dovolenku?

0
2236

Niektoré miesta na planéte sú jednoducho neodolateľné pre svoju krásu a atraktivitu. Avšak, táto veľká náklonnosť turistov im okrem množstva peňazí prináša aj niečo iné. Deštrukciu. Masívny turizmus nie je dobrý, a práve na týchto miestach sa začal odzrkadľovať. Niektoré miesta sú už zničené a úplne stratili svoju pôvodnú kultúru ako je Egypt či Thajsko. V prípade Egypta sú to polámané koralové útesy a zástupy klamárov pred Pyramídou v Gíze. Thajsko sa začína postupne pred turistami uzatvárať. Čo bude ďalej? Zodpovedný turizmus hovorí niečo asi málokomu.

masy ludi

Wedding Cake Rock na juhu Sydney

Táto veľmi obľúbená skala na juhu od Sydney bola pred verejnosťou zatvorená už minulý rok kvôli strachu o jej rozpadnutie. Rozpadávanie skaly je spôsobené najmä veľmi veľkým pohybom turistov, kde sem mesačne prišlo až 2 000 ľudí. Ročne to je teda viac ako 10 000 nôh, čo skale na pevnosti nepridávalo. Skala začala byť pre turistov nebezpečná už v roku 2014, keď z nej padol francúzsky turista a pád neprežil. Pod nohami sa mu doslova preborila a padol do oceánu. Dnes sa tu nachádzajú ploty, ktoré bránia tisíckam turistov vstup na skalu. Avšak, mnohí to dodnes ignorujú a riskujú svoje bezpečie.

Pont des Arts most v Paríži

Aj keď je stále možné prejsť po moste Pond des Arts v Paríži, most prudko stráca svoju stabilitu. Prečo? Kvôli miliónu kovových zámkov, ktoré most natoľko zaťažili, ze začína byť pre ľudí nebezpečný. Áno, nachádza sa ich tam viac ako jeden milión a spolu vážia až 41 ton. Síce bola väčšina zámkov odstránená, stále pribúdajú nakoľko zamilované páry do Paríža prichádzajú denne. Vraví sa, že ak tu s vašim priateľom alebo manželom zavesíte zámok a kľúč zahodíte, vaša láska zostane večná.

Ďaľej sú to:
• Egypt (okolie Hurghady a pyramídy v Gíze)
• Thajsko (ostrovy ako Phuket a pod.)
• Indonézia (Bali)
• Maroko (Marákeš)

Turizmus postupne ničí svet a všetky jeho populárne miesta. Avšak, čo tak cestovať zodpovedne? Trvalo udržateľné cestovanie je kľúčom k zachovaniu národných a kultúrnych pamiatok ako aj na Slovensku, tak aj vo svete.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ