Leteckým dovolenkovým hitom leta 2014 je opäť Egypt a Tunisko

0
2003

Nákup dovoleniek je už v plnom prúde. Pokiaľ plánujete svoju dovolenku ešte len teraz a zvažujete nákup dovolenky LAST MINUTE, v prípade Tuniska a Egypta sa určite poponáhľajte. Podľa informácií cestovnej kancelárie Kartago tours, a.s., ktorá je najväčším slovenským touroperátorom organizujúcim zájazdy práve do týchto krajín, je v oboch krajinách situácia veľmi pokojná a aj vzhľadom k rozšírenej ponuke a výborných cenách možno hovoriť o vysokom záujme práve o ne. Hneď za Tuniskom a Egyptom sa v rámci blízkych letecky navštevovaných cieľoch nachádza Turecko, ktoré mierne predbehli, no stále si drží silnú pozíciu na trhu. Keďže sa cestovná kancelária špecializuje práve na tieto tri krajiny a disponuje veľmi širokou ponukou zájazdov do všetkých troch, má možnosť lepšieho ohodnotenia a čísiel predaja.

Egypt, Soma Bay hotel Royal
foto: MIRKA, hotel Soma Bay

Egypt späť na tróne a bezpečný
Egypt bol v spojitosti s negatívnymi informáciami a nepokojmi z minulého roka krajinou lákavou skôr pre dramatizujúcich novinárov. Nepokoje v Káhire totiž ovplyvnili aj záujem ľudí o destinácie a letoviská vzdialené aj viac ako 700 kilometrov na juhovýchod, ako Hurghada a Marsa Alam. V ponukách niektorých cestovných kancelárií sa nachádzali aj letoviská Sharm El Sheikh a Taba, ktoré boli k nepokojom oveľa bližšie a tam operátori reagovali oveľa rýchlejšie s postupným obmedzením lietania. Demotivácia a občas zavádzajúce informácie v médiách o nezásobovaní rezortov a nepokojoch neboli potvrdené a sami sme prostredníctvom našich priateľov v potápačských centrách v Hurghade mohli informovať pravdivo o tom, že obchody a ani rezorty nemali problematické zásobovanie a zároveň je situácia v letoviskách v skutočnosti absolútne pokojná. Mnoho klientov zrejme minulý rok vynechalo svoju dovolenku, alebo svoju chuť po Egypte si odložilo skrátka len na tento rok.

Tunisko na rovnakej úrovni
Podľa spomenutej cestovnej kancelárie zaznamenávajú aj vysoký záujem o Tunisko o čom svedčí aj reklama spoločnosti v médiách a sociálnych sieťach orientovaná skôr na iné destinácie. Tunisko a Egypt sa totiž údajne predávajú veľmi dobre. Tunisko mimo to predstavilo niekoľko nových hotelových noviniek, prípadne len hotelov, ktoré doteraz neboli v slovenských ponukách. Plusom je aj viacero príletových miest. CK lieta do Monastiru a aj na ostrov Djerba, čím je možné oveľa lepšie zhodnotiť záujem a nezáujem klientov.

Turecko úspešné, no nekraľuje
V minulom roku najviac prosperovalo Turecko, ktoré láka slovenských turistov na veľmi vysokú kvalitu a all inclusive stravovanie v hoteloch. Mimo to sú to aj výborné možnosti pre rodiny s deťmi, možnosti výletov, poznávacích denných výletov, či ponuky hotelovej zábavy, čo priláka pozornosť turistov do Turecka pri výbere svojej dovolenky. Minuloročný úspech nebol žiadnym tajomstvom, keďže neistá situácia a reportáže z Egypta, alebo niekedy nepochopiteľne aj z Tuniska, demotivovali ľudí vybrať si niektorú z nich. Turecko bolo následne prirodzeným cieľom všetkých, ktorí mali záujem vycestovať do krajiny s dobrým stravovaním a službami. V súčasnosti síce badať pokles záujmu, no nejde o dramatický pokles, ktorý by prinášal červené čísla. Mierny pokles pritom vnímajú aj v Turecku samotnom, kde síce neutícha záujem zo strany iných krajín, no Slovákov a Čechov je vo všeobecnosti v krajine o niečo menej, než minulý rok. Ide pritom o čísla z Tureckej a aj Egejskej riviéry nachádzajúcej sa celkom na západe krajiny. Možno aj preto reagovala ponuka nejednej cestovnej kancelárie výbornými cenami pre túto destináciu.

Pri kolesovej doprave kraľuje Chorvátsko
Pri určovaní hitu z pomedzi všetkých zájazdov všetkých cestovných kancelárií a vôbec cestovateľských chutí Slovákov nemusíme žiadať o vyjadrenie žiadnu cestovnú kanceláriu. Stačí sa prejsť na trase Bratislava Rijeka a počítať autá okolo vás na akejkoľvek trase spoplatnených, či nespoplatnených ciest. Následne si Slovák nepripadá tak sám, keď má problém kdekoľvek na ceste, na pumpe, či v samotnom letovisku. Z áut, ktoré už v samotnom Chorvátsku nájdete zaparkované pri hoteloch na severnom pobreží Chorvátska sú top najpočetnejšie značky z Nemecka, Slovenska, následne Slovinska, Rakúska, Česka, potom z Maďarska, Talianska, Belgicka, Holandska a Poľska. Samozrejme záleží od hotela a zariadenia, vynechajúc pritom autá domácich.